Naga MarketsW środowej odsłonie programu Surowcowe.info, gościem Bogusza Kasowskiego jest Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers. W trakcie programu poruszono między innymi kwestię siły dolara oraz jej wpływu na wycenę surowców rolnych oraz towarów na rynkach światowych. Indeks USD odbijał bowiem od kilkumiesięcznych minimów i powraca w okolice poziomów z początku czerwca.


Donald Trump przechodzi z wojny handlowej na wojnę walutową?

Dolar nie przez przypadek jest głównym tematem środowej odsłony programu Surowcowe.info. W środowy wieczór rynki czekają bowiem na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, a Donald Trump coraz silniej angażuje się w politykę monetarną kraju oraz sytuację USD. Z jednej strony szuka porad prawnych jak odsunąć Jerome Powella od stanowiska szefa FEDu (nie zgadza się bowiem z jego polityką), z drugiej otwarcie krytykuje działania EBC nazywając je nieuczciwą konkurencją na rynku wymiany walutowej.

Kurs dolara jest niezwykle istotny przy wycenie wielu aktywów na rynkach kasowych i terminowych – w tym na rynku surowcowym – w związku z tym jego fluktuacje przekładają się również na cenę tychże surowców. W środę indeks dolara (DXY) nieznacznie koryguje, ma za sobą jednak silne odbicie od czerwcowych minimów, które pokrywają się z dołkami marcowymi:

indeks dolara DXY
Indeks dolara testuje poziomy z marca

To jak ważna dla surowców jest wycena USD pokazuje między innymi wykres złota. W momencie gdy DXY testował tegoroczne maksima, cenny kruszec znajdował się na rocznych minimach (na przestrzeni maja), testując poziomy poniżej 1270 dolarów za uncję. Czerwcowe osłabienie USD wspomogło natomiast rajd wzrostowy na złocie, wypychając je w okolice 1360 dolarów za uncję.

Notowania złota D1
Notowania złota na wykresie D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBrexit coraz bliżej?
Następny artykułASIC może pójść śladem ESMA wprowadzając interwencje produktowe
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here