Po zeszłotygodniowych, silnych ruchach na notowaniach złotego, nowy tydzień otwiera się dosyć spokojnie, przynosząc delikatną korektę ostatnich ruchów. PLN nie poruszał się jednak symultanicznie w stosunku do głównych walut. Kurs euro i franka notował osunięcia, natomiast kurs dolara i funta szterlinga zyskiwał wobec rodzimej waluty.


EUR/PLN rozpoczyna tydzień od umocnienia – kurs euro

Notowania złotego wobec europejskiej waluty pod koniec zeszłego tygodnia ponownie testowały okrągły poziom 4,30, a nowy tydzień zaczynają od delikatnego osłabienia. Cena nadal znajduje się jednak w trzygroszowym impasie pomiędzy okrągłym oporem, a wsparciem na wysokości 4,27. Obszar trzyma notowania nieprzerwanie w ryzach od drugiej połowy listopada i pomimo usilnych prób wybicia górą (na niekorzyść złotego), jak na razie wszystkie próby okazują się nieudane.

kurs EUR 14 stycznia 2019
Kurs euro walczy z 4,30, poziom nie chce jednak tak łatwo odpuścić. Źródło: Tradingview.com

Prognozy na początku nowego tygodnia sugerują, że kurs euro nadal będzie poruszał się w okolicach 4,30.

Dolar amerykański (USD/PLN) powraca nad 3,74 zł – kurs dolara

USD w czwartek wyceniany był na niespełna 3,72 zł, co było najniższym poziomem od końca października. W poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku, kurs dolara powraca jednak nad 3,74 zł, czyli minima listopadowe, dalej nie dając inwestorom odpowiedzi co do dalszego kierunku rozwoju ceny.

kurs USD 14 stycznia 2019
Konsolidacyjny charakter kursu dolara powinien nadal się utrzymywać. Źródło: Tradingview.com

W efekcie perspektywy dla kursu dolara pozostają nadal konsolidacyjne – górne ograniczenie ruchu bocznego znajduje się co prawda aż 10 groszy wyżej, na 3,84 zł, dopiero jednak wybicie wspomnianego obszaru pozwoli określić gdzie będzie przesuwał się USD/PLN.

GBP/PLN utrzymuje się na miesięcznych szczytach – kurs funta

Polski złoty tracił w piątek do funta szterlinga najsilniej od co najmniej półtora miesiąca. W efekcie w trakcie jednej sesji waluta brytyjska umacniała się o 6 groszy, a nowy tydzień przynosi jak na razie tylko marginalną korektę tego ruchu. W związku z tym, kurs funta nadal znajduje się nad 4,80, pozostawia za sobą grudniową konsolidację sugerując, że przed inwestorami dalsze osłabienie złotówki.

Potwierdzeniem tego scenariusza będzie wybicie poziomu 4,82 zł gdzie przebiegają minima z pierwszej połowy listopada oraz 200-okresowa średnia ruchoma. W efekcie przed GBP/PLN szansa na test 4,86 – poziomu obserwowanego ostatni raz dwa miesiące temu.

kurs GBP 14 stycznia 2019
Kurs funta na wykresie dziennym utrzymuje się nad poziomem 4,80 zł. Źródło: Tradingview.com

CHF/PLN znowu walczy z konsolidacją? – kurs franka

W momencie gdy wydawało się, że CHF pozostawia za sobą niemal trzymiesięczną konsolidację, niespodziewane spadki piątkowe spowodowały, że notowania ponownie powróciły pod 3,80 zł. Co prawda poniedziałek przynosi korektę ceny złotego, jednak CHF/PLN nadal porusza się w ramach konsolidacji (ograniczanej kolorem zielonym i czerwonym).

kurs CHF 14 stycznia 2019
Kurs franka w konsolidacji i jednocześnie we wzrostowym kanale. Źródło: Tradingview.com

Jak wyglądają prognozy dla kursu franka w tym tygodniu? Jeżeli cenie nie uda się wybić 3,81-3,80 zł, wtedy istnieje szansa na umocnienie złotego względem szwajcarskiej waluty. Kanał wzrostowy sugeruje jednak możliwość podejścia pod 3,86 zł, czyli najwyższy poziom od września – w tym celu niezbędne będzie jednak wybicie górnego ograniczenia wspomnianego ruchu bocznego.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here