Naga MarketsJak korzystać z karty kredytowej bez opłatKarta kredytowa to przydatne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy chcesz więcej wydać na dany produkt czy usługę. Jak płacić kartą kredytową, żeby nie płacić za jej używanie?

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa nie jest tym samym, co karta debetowa. Płacąc przy jej pomocy nie wydajesz pieniędzy z konta osobistego. Zamiast tego odliczana jest kwota ze specjalnego, osobnego rachunku kredytowego.

Jak podaje Narodowy Bank Polski, pod koniec 2019 r. w naszym kraju było aktywnych ok. 5,8 mln kart kredytowych*. Karty debetowe, czyli standardowe karty płatnicze, są dużo bardziej popularne. Jest ich ponad 34 mln. Skąd ta dysproporcja?

Wynika m.in. z innego zastosowania oraz sposobu przyznawania. Kartę płatniczą otrzyma każdy, kto założy rachunek bankowy. Karta kredytowa może zostać wydana osobie, która spełni określone warunki, przede wszystkim dotyczące zdolności kredytowej.

Jeśli chcesz otrzymać kartę kredytową, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie wystąpienie o nią do banku, w którym masz rachunek osobisty. Dzięki temu będziesz zarządzać rachunkiem kredytowym za pomocą tego samego profilu czy aplikacji, co w przypadku standardowego konta. Nie ma jednak przeszkód, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową do innej instytucji finansowej.

jakkorzystaczkartykredytowejbezoplat2

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa pozwoli Ci na dokonywanie większych zakupów bez konieczności zaciągania za każdym razem nowej pożyczki. Nie oznacza to jednak, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wydatki. Karta ma limit kredytowy o określonej wysokości przyznanej przez bank.

Jak płacić kartą kredytową? Możesz z niej korzystać dokładnie tak, jak ze standardowej karty płatniczej. Możesz nią płacić korzystając z terminali lub używać do transakcji online.

Tak samo, jak w przypadku normalnego kredytu, wydatki z karty kredytowej musisz spłacić. Jak korzystać z karty, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów?

Jak korzystać z karty kredytowej bez opłat?

Szczególnie ważną kwestią związaną z korzystaniem z karty kredytowej jest okres bezodsetkowy. Jeśli w wyznaczonym czasie spłacisz całe zadłużenie na karcie, za wykonane transakcje bezgotówkowe nie zapłacisz żadnych odsetek od pożyczonych pieniędzy.

Okres bezodsetkowy zazwyczaj trwa 50-60 dni. Składa się z dwóch elementów:

  • cyklu rozliczeniowego, czyli trwającego 30 dni okresu, w którym możesz korzystać z przyznanego limitu kredytowego; cykl jest zamykany tego samego dnia każdego miesiąca, dokładnie tak, jak abonament telefoniczny;
  • czasu na spłatę zadłużenia, który trwa 20-30 dni licząc od zakończenia cyklu rozliczeniowego.

Przykładowo, jeśli płatność kartą kredytową została dokonana pierwszego dnia cyklu rozliczeniowego, będziesz mieć de facto dwa miesiące na spłatę pożyczki bez odsetek. Nie musisz jednak oddawać całej kwoty od razu.

jakkorzystaczkartykredytowejbezoplat3

Możesz spłacać kartę stopniowo. Banki pozwalają na dokonanie tzw. wpłaty minimalnej, zazwyczaj w wysokości ok. 5 proc. zadłużenia. Miej jednak na względzie, że jeśli nie spłacisz karty w całości w wyznaczonym okresie, zadłużenie na karcie zostanie oprocentowane.

Banki mogą też pobierać miesięczną lub roczną opłatę za możliwość korzystania z karty kredytowej. Tego typu opłat możesz uniknąć dokonując określonej liczby transakcji (np. 200 w ciągu roku) lub dokonując płatności na łączną, wskazaną przez bank kwotę (np. dokonując opłat w sumie na 10 000 zł przez 12 miesięcy).

Co z pozostałymi kosztami? Kartą kredytową najlepiej płacić korzystając z terminalu lub dokonując transakcji online. Wypłata pieniędzy z bankomatu przy jej pomocy może zostać obciążona prowizją, tak samo, jak wykonywanie przelewów z rachunku kredytowego na inne konto. Zazwyczaj wynosi ona 3 proc. Ponadto, w przypadku wypłaty z bankomatu może nie obowiązywać okres bezodsetkowy. Wypłata gotówki może być oprocentowana już od pierwszego dnia po wybraniu pieniędzy.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_kredytowa

https://www.bnpparibas.pl/blog/co-to-jest-karta-kredytowa-i-na-jakiej-zasadzie-dziala

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here