Naga MarketsJak i gdzie przestępcy piorą pieniądze z nielegalnych kryptowalut?Gdy już przestępca zgromadzi w portfelu kryptowaluty uzyskane w wyniku nielegalnych działań, musi jakoś zamienić je w legalne pieniądze, “wyprać”, a przy tym nie dać się złapać organom ścigania. Jak dokonują tego przestępcy? Dzięki wewnętrznej przejrzystości blockchain można spojrzeć na ekosystem prania pieniędzy kryptowaluty z wysokiego poziomu i wyciągnąć spostrzeżenia, które nie są możliwe, gdy badamy pranie pieniędzy w świecie walut fiducjarnych. 

Gdzie zatem najczęściej trafiają kryptowaluty pochodzące z nielegalnej działalności? Według raportu firmy analitycznej Chainalysis, miejscem docelowym dla nielegalnych kryptowalut są giełdy.

Lwia część nielegalnych kryptowalut trafia na giełdy Binance i Huobi

Okazuje się, że przestępcy upodobali sobie szczególnie dwie giełdy: Binance oraz Huobi. Obie giełdy prowadzą nielegalną wymianę kryptowalut ze znacznym marginsem. Może to być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że Binance i Huobi są jednymi z największych działających giełd i podlegają przepisom KyC (Knowy your Customer). Jak mogą otrzymywać tak wiele Bitcoinów ze źródeł przestępczych?

Otóż pochodzenie tych kryptowalut może wcale nie być znane tym dwóch giełdom z uwagi na to, że trafiają one od brokerów OTC (z rynku pozagiełdowego). Brokerzy pozagiełdowi ułatwiają handel między poszczególnymi kupującymi a sprzedającymi, którzy nie mogą lub nie chcą zawierać transakcji na otwartej giełdzie. Brokerzy OTC są zazwyczaj powiązani z giełdą, ale działają niezależnie. Traderzy często wykorzystują brokerów OTC, jeśli chcą
zlikwidować dużą ilość kryptowaluty za ustaloną, negocjowaną cenę.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Proceder prania pieniędzy

Problem polega jednak na tym, że podczas gdy większość brokerów pozagiełdowych prowadzi legalną działalność, niektórzy z nich specjalizują się w świadczeniu usług prania pieniędzy przestępcom. Tacy brokerzy OTC często mają znacznie niższe wymagania KyC niż giełdy, na których działają. Wielu z nich korzysta z tej rozwiązłości i pomaga przestępcom w praniu pieniędzy i wypłacie środków, zwykle najpierw wymieniając Bitcoiny i inne kryptowaluty na Tether jako stabilną walutę pośredniczącą, zanim prawdopodobnie wypłacą pieniądze w gotówce.

Zobacz też: Bitcoin (BTC) po 100.000 USD do końca 2021 roku? Prognoza PlanB może zawieść

70 ze 100 brokerów pozagiełdowych oznaczonych przez Chainalysis jako umożliwiających pranie pieniędzy, otrzymało w 2019 roku od podmiotów przestępczych aż 194 mln USD w Bitcoinach. Wszystkie te giełdy operowały na giełdzie Huobi, chociaż niewykluczone jest, że mają także konta na Binance i innych giełdach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here