Naga MarketsNapis konsolidacja wykonany kredą na czarnej tablicy. Żródło: Mike Cohen / https://creditscoregeek.com/Rynki przez sporą część czasu poruszają się bokiem. Jako traderzy nazywamy te okresy konsolidacjami. Warto wiedzieć, jak interpretować i handlować w konsolidacji właśnie z uwagi na to, że rynki często w nich przebywają.

Konsolidacja – czym jest?

Konsolidacje pojawiają się w trakcie trendów rynkowych lub przed rozpoczęciem nowego trendu. Jak później zobaczymy, istnieją różne schematy konsolidacji: zakresy (boczniaki), kliny, podwójne/potrójne szczyty lub konsolidacje w kształcie trójkąta, a to tylko kilka przykładów.

Wszystkie konsolidacje reprezentują okres, w którym rynki pauzują,  tam gdzie pojawia się niezdecydowanie co do następnego ruchu cenowego oraz gdzie traderzy pozycjonują się do następnego ruchu. Okresy konsolidacji są również niezbędne do akumulacji i dystrybucji, ponieważ “duzi” gracze wykorzystują je do budowania swoich pozycji.

Formacje konsolidacji

Rozróżniamy trzy wzorce konsolidacji: zakresy boczne, zakresy nachylone w dół lub w górę (zwane również flagami) lub konsolidacje trójkątne (trójkąty, kliny i chorągiewki). Rzućmy okiem na każdą z tych formacji przed zbadaniem, w jaki sposób je rozgrywać.

Zakresy

Zakres definiowany jest przez dołki i szczyty, które można łączyć za pomocą linii poziomych. Cena spędza wiele czasu czasu w zakresach, a wiedza o tym jak w nich handlować, może być ważną umiejętnością dla traderów.

Często można zobaczyć fałszywe wybicia poziomych ograniczeń zakresu służące wytrząśnięciu traderów amatorów. Poniżej widać, że rynek na szczycie poruszał się bokiem, a cena tworzyła fałszywe wybicia dołem i górą. Dlatego bardzo ważne jest, by poczekać na potwierdzone wybicie, gdy cena rzeczywiście zamyka się poza zakresem.

rynek na szczycie poruszał się bokiem, a cena tworzyła fałszywe wybicia dołem i górą

Flagi

Flagi są wzorami konsolidacji, które tworzą się podczas trendów i można je znaleźć między dwiema falami trendu. Podczas gdy amatorzy często mylą formacje flag dla odwrócenia, profesjonaliści czekają na skuteczne wybicie i kontynuację trendu.

Formacje flag są zazwyczaj bardziej wiarygodne, gdy fala trendu przed ich wystąpieniem była silna, co czyni kontynuację trendu bardziej prawdopodobną. Ponownie, trend bez odpowiedniej konsolidacji często prowadzi do zachowania w stylu “Boom and Bust”, a następnie trend staje się trudny do otrzymania.

Formacje flag są zazwyczaj bardziej wiarygodne, gdy fala trendu przed ich wystąpieniem była silna

Chorągiewki i kliny (formacje trójkątne)

Najważniejszym czynnikiem przy analizie formacji trójkątnych jest sekwencja dołków i szczytów oraz relacja lini trendu stanowiących ich górne i dolne ograniczenie.

Na portalu znajdziesz kompletny przewodnik po tym, jak rozgrywać trójkąty, co wyjaśnia dogłębnie wszystkie niuanse.

Najważniejszym czynnikiem przy analizie formacji trójkątnych jest sekwencja dołków i szczytów oraz relacja lini trendu stanowiących ich górne i dolne ograniczenie

Jak rozgrywać konsolidacje

Jeśli chodzi o konsolidacje, istnieją trzy pojęcia, których traderzy być świadomi, by uczynić swój handel bardziej opłacalnym i mniej ryzykownym. Najtrudniejszą częścią rozgrywania konsolidacji jest unikanie złapania się na fałszywe wybicie. W identyfikacji wybić o wysokim prawdopodobieństwie pomocne będą trzy poniższe pojęcia.

1 – Analiza wolumenu

Wskazówki płynące z analizy wolumenu są zazwyczaj subtelne, ale mogą powiedzieć wiele o tym, co dzieje się w konsolidacji i co może się wydarzyć w przyszłości. Wewnątrz zakresu wolumen jest zwykle niski i płaski. Jednak gdy cena zbliża się do jednego z ograniczeń konsolidacji, a wolumen rośnie, może to zapowiadać potencjalne wybicie.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje, że za każdym razem, gdy dochodziło do wybicia lub miało ono nastąpić, wolumen wzrastał. W tym samym czasie, gdy widzieliśmy fałszywe lub nieudane wybicie, wolumen był albo niski, albo spadał.

za każdym razem, gdy dochodziło do wybicia lub miało ono nastąpić, wolumen wzrastał

2 – Długość i szerokość konsolidacji

Konsolidacja jest często określana jako naczynie, w którym ciśnienie powoli narasta, gdy ktoś je podgrzewa. Im dłuższy jest okres konsolidacji i im węższe są jej granice, tym silniejsze bywa późniejsze wybicie.

Jednakże im dłużej cena przebywa w zakresie, tym więcej traderów zacznie zwracać na niego uwagę; długie zakresy często charakteryzują się większą ilością fałszywych wybić, gdy profesjonaliści próbują wytrząsnąć amatorów. Podczas długich zakresów, oczekiwanie na potwierdzone wybicie i nie wchodzenie przedwcześnie (przewidywanie wybicia) jest kluczem do udanego handlu.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Podczas długich zakresów, oczekiwanie na potwierdzone wybicie i nie wchodzenie przedwcześnie (przewidywanie wybicia) jest kluczem do udanego handlu.

3 – Czekaj na re-test

Podczas gdy analiza wolumenu pomocna jest dla inwestorów giełdowych, zasada potwierdzenia na re-teście jest szczególnie przydatna w handlu na rynku Forex. Akcje często wykazują niekontrolowane zachowanie po wybiciu, ale waluty zwykle wracają do początku konsolidacji i “ponownie testują” jej granice.

Poniższy wykres USDJPY pokazuje wiele dużych obszarów konsolidacji i za każdym razem, gdy cena wybijała się z takiego obszaru, wracała, by powtórnie przetestować jego górne lub dolne ograniczenie. W ten sposób trader może albo zdecydować się na handel po wybiciu – i często wpakować się w fałszywe wybicie – albo czekać na ponowny test, walcząc z potrzebą handlu i pogoni za początkowym wybiciem. Nie ma “lepszego” ani “gorszego” rozwiązania – wszystko sprowadza się to do osobistych preferencji tradera oraz tego, który styl jest dla niego bardziej naturalny. 

Zobacz też: Jak używać stref popytu i podaży?

Wykres USDJPY pokazuje wiele dużych obszarów konsolidacji i za każdym razem, gdy cena wybijała się z takiego obszaru, wracała, by powtórnie przetestować jego górne lub dolne ograniczenie

Wniosek

Konsolidacje zdarzają się często i stanowią naturalną oraz niezbędną strukturę rynku podczas długich okresów trendów lub przed wystąpieniem nowego trendu. Analiza wolumenu, długość i szerokość konsolidacji, strząśnięcie traderów amatorów przed wybiciem lub nieudane wybicie to wskazówki, które pomagają uważnemu traderowi czytać między wierszami i umożliwić mu podejmowanie złożonych decyzji odnośnie sentymentu w ramach zakresu.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here