Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Tips for Trading Sideways Markets

Te artykuły również Cię zainteresują

Jedna z tradingowych prawd mówi, że rynki nie zawsze muszą poruszać się w górę lub w dół – w wielu przypadkach mogą znajdować się w konsolidacji (czyli przesuwać bokiem). Właśnie w tych warunkach większość strategii nastawionych na podążanie za trendem przestaje działać, a traderzy notują kolejne straty. Dlatego też powstał poniższy artykuł przedstawiający cztery wskazówki odnośnie handlu w trendzie bocznym.

#1 – Ustal czy rynek jest wart handlu, czy też nie

Handel w konsolidacji ma sens tylko w momencie, gdy cena odbija się od górnego i dolnego ograniczenia – oznacza to, że cena oscyluje pomiędzy dokładnie zdefiniowanymi poziomami horyzontalnymi, które uniemożliwiają zdobycie wyraźniejszej przewagi bykom lub niedźwiedziom.

Aby ustalić czy rynek jest warty handlu należy spojrzeć na wykres w szerszej perspektywie (oddalić notowania D1). Widząc większy zakres czasu można szybko zidentyfikować ruchy spadkowe lub wzrostowe – jeżeli takowe nie występują mamy najprawdopodobniej do czynienia z konsolidacją.

Kolejny krok to określenie czy wspomniana konsolidacja to przykład range tradingu czy też bliżej nieokreślone ruchy boczne, które nie są wyraźnie blokowane przez żadne poziomy horyzontalne. Konsolidacje, w których warto handlować prezentują się następująco:

Warto zwrócić uwagę, że pomiędzy wsparciem i oporem występuje spory dystans, a ograniczenia są przez większość czasu respektowane. Zapewnia to traderowi dostęp do sprawdzonych poziomów i możliwość wejścia w transakcję z ograniczonym poziomem ryzyka. Sygnałów zakupowych szukamy przy dolnym ograniczeniu konsolidacji, sprzedażowych natomiast przy górnym.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

#2 – Jeżeli rynek jest „wzburzony” nie jest wart tradingu

Wzburzony (choppy) rynek to taki, w którym konsolidacja zachodzi w bardzo wąskim zakresie. W takim przypadku lepiej odpuścić sobie handel – notowania poruszają się bowiem pomiędzy poziomami zlokalizowanymi zbyt blisko siebie (nie pozwala to uzyskać dobrego stosunku zysku do ryzyka).

Najlepszy sposób na określenie czy rynek jest wzburzony, to oddalenie wykresu dziennego, tak jak mówiliśmy już wcześniej. Po zdobyciu odrobiny wprawy i doświadczenia każdy jest w stanie zidentyfikować bez większego problemu tego typu konsolidację. Świetny przykład prezentuje poniższy wykres:

Akcja cenowa (Price Action) rozgrywa się wewnątrz niewielkiego obszaru. Warto jednocześnie zauważyć, że średnie ruchome 8/21EMA poruszają się bokiem i blisko siebie – jest to kolejna oznaka konsolidacji, od której lepiej trzymać się z daleka.

Warto zauważyć, że rynek często konsoliduje po wcześniejszym wytworzeniu silnych ruchów. Sporo inwestorów nie zauważa przejścia w ruch boczny i nadal próbuje dołączać do kontynuacji tego ruchu – tracąc sporą część depozytu.

Ropa WTI jest tutaj świetnym przykładem:

#3 – Co zrobić gdy boczny trend JEST wart handlu?

Gdy udało się znaleźć wyraźną konsolidację odbijającą od górnego i dolnego zakresu (range trading) wystarczy obserwować price action w celu identyfikacji sygnałów kupna i sprzedaży w okolicach wsparć i oporów.

Zdaniem Niala Fullera jednym z najlepszych sposobów wykorzystania takiego rynku na swoją korzyść jest obserwacja fałszywych wybić. Inwestor czeka na moment kiedy cena próbuje wyjść poza konsolidację, jednak ostatecznie wraca do jej wnętrza (pod wsparciem lub nad oporem pozostaje po prostu sam cień). Taki system zwiększa bezpieczeństwo oraz szanse zyskownego zagrania. W każdej konsolidacji występuje przynajmniej jedno fałszywe wybicie i tworzy zazwyczaj silne ruchy w przeciwnym kierunku.

Wiele osób będzie próbowało handlować pod wybicie konsolidacji i straci przy tym pieniądze gdyż cena powróci do środka. Jeżeli opuszczenie konsolidacji rzeczywiście ma miejsce wtedy cena zazwyczaj utrzymuje się poza ruchem bocznym przez kilka dni i często testuje poziom, który pokonała (jednak od drugiej strony). Jeżeli re-testy okażą się skuteczne, wtedy dopiero można założyć, że wybicie również było skuteczne. Nie można jednak przewidzieć wybicia zanim nastąpi – tak natomiast próbuje postępować wielu inwestorów. Zamiast tego lepiej cierpliwie poczekać na fałszywe wybicie i wtedy wskoczyć na rynek z zyskowną transakcją.

Poniżej przykład fałszywego wybicia w ruchu bocznym. Zaznaczone false breaks zagwarantowały bardzo korzystny poziom zysku do ryzyka i doprowadziły do kontaktu z przeciwległym ograniczeniem konsolidacji:

Warto zauważyć, że fałszywe wybicia zakończyły się utworzeniem dziennych świec pin bar (sprzedażowych), co dla inwestora powinno być automatycznym sygnałem do otwierania pozycji. Gdyby jednak takowe sygnały się nie pojawiły Nial Fuller zaleca również wchodzenie w ciemno – w momencie gdy cena jedynie dotknęła danego poziomu konsolidacji.

#4 – Nie handluj na siłę

Jeżeli rynek przesuwa się w zbyt wąskiej lub niewyraźnej konsolidacji warto po prostu przyglądać się z boku. Obserwacja i zachowanie kapitału jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż nadmierny handel i niepotrzebna strata pieniędzy – tylko dlatego, że nie dało się przezwyciężyć potrzeby otwierania nowych pozycji.

Jeżeli ulubiona para znajduje się właśnie w ruchu bocznym, który nie jest warty tradingu, należy przerzucić się na inne wykresy/walory poszukując silnych trendów lub odpowiedniej konsolidacji. Nie można oczywiście popadać w skrajność – śledzenie par egzotycznych z powodu braku sygnałów i warunków handlowych ma majorsach nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Bardzo często więc najlepszą pozycją jest brak pozycji.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “4 Tips for Trading Sideways Markets


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here