Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How to Filter Good & Bad Price Action Entry Signals


Co otrzymasz jeśli posadzisz naprzeciw siebie dwóch jednakowo wyszkolonych traderów z identycznym trading planem? Najprawdopodobniej będą oni mieli drastycznie różne wyniki. Trading jest bardzo indywidualistyczną profesją i nie ma dwóch traderów posiadających dokładnie taki sam poziom naturalnych, tradingowych umiejętności, inteligencji, talentu oraz intuicji. Gdy jesteś uczniem na rynkach finansowych i starasz się rozwinąć zdolność wyszukiwania najwyższej jakości sygnałów, nawet po latach nauki wciąż może to być dla ciebie stresującym i mentalnie trudnym wyzwaniem.

Jak filtrować dobre i złe sygnały price action?

Istnieje oczywiście mnóstwo czynników i zmiennych, które mają wpływ na decyzje podejmowane przez tradera podczas analizowania wykresu, wyszukiwania sygnału oraz egzekucji zlecenia. Podczas tej lekcji omówię główne wyzwanie w tym procesie: odfiltrowanie złych sygnałów od dobrych.

Można powiedzieć, że czasami walczysz z decyzjami podejmowanymi w trakcie handlu; walczysz by otworzyć transakcję z powodu braku pewności siebie lub dlatego, że nie jesteś pewien czy jest to ‘dobry’ czy ‘zły’ setup. Wiedza o tym czego szukać i jak wyglądają najlepsze sygnały jest podstawowym krokiem do zwiększenia umiejętności czytania wykresu oraz zyskania zaufania do swoich tradingowych zdolności.

W tej lekcji omówimy prosty sygnał pin bar w połączeniu z różnymi ‘filtrami’, które traderzy mogą zastosować przy poszukiwaniu wejść w transakcje. Należy pamiętać, że sygnał ten może zostać zastąpiony innymi wybranymi strategiami lub sygnałami. Celem tego artykułu jest dostarczenie instrukcji ‘filtrowania’ sygnałów oraz budowania zaufania w stosunku do nich.

Wskazówki dotyczące filtrowania sygnałów

Poniższe sygnały filtrujące mogą być zastosowane do jakiegokolwiek sygnału lub wejścia, ale w przykładach poniżej głównie używamy ich z pin barem na wykresie dziennym jak również jeden przykład na wykresie H4. Należy zauważyć, że nie są to ‘sztywne’ zasady, a raczej ogólne filtry, które należy zastosować według własnego uznania:

1. Szukaj sygnałów z wystającym knotem, który tworzy fałszywe wybicie poziomu

Gdy widzimy sygnał odwrócenia / odrzucenia taki jak pin bar z knotem, którego część odrzuca kluczowy poziom na rynku przez wystawanie poza ten poziom, jest to zwykle sygnał z wysokim prawdopodobieństwem. Gdy widzisz pin bara, którego knot wystaje poza poziom to znaczy, że utworzyło się fałszywe wybicie, a to daje temu sygnałowi dużo większą wagę.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Fałszywe wybicie poziomu jest bardzo ważnym zdarzeniem, które pokazuje, że rynek nie może utrzymać się poniżej lub powyżej ważnego poziomu oraz, że ruch w przeciwnym kierunku jest wysoce prawdopodobny. Możemy zobaczyć na przykładzie taki sygnał pin bar, który wystaje poza poziom kluczowego wsparcia tworząc fałszywe wybicie:

Na poniższym wykresie GBPUSD widzimy dwa przykłady sygnałów pin bar, które w sposób jasny i oczywisty wystają przez poziom, a tym samym tworzą kluczowe wybicie tego poziomu. Oba wspomniane sygnały doprowadziły do znacznych ruchów spadkowych, na których można było ładnie zarobić.

2. Pin bar z długim knotem jest wysoce prawdopodobnym sygnałem

Knot w pin barze jest bardzo istotny gdyż pokazuje odrzucenie ceny. Można spokojnie powiedzieć, że im dłuższy knot tym silniejsze odrzucenie ceny. To w zasadzie znaczy, że dłuższy knot ma większe znaczenie od krótszego, a także pomaga ‘rzucić się’ cenie w przeciwnym kierunku. To nie oznacza, że każdy pin bar z długim knotem działa perfekcyjnie, ale z pewnością wiele z tych sygnałów zadziała i ten wysoce prawdopodobny setup powinien być podstawą każdego trading planu bazującego na price action.

Zwróć uwagę jak na wykresie GBPUSD poniżej, sygnał pin bar z długim knotem, który wyraźnie wystawał i utworzył fałszywe wybicie oporu, o czym mówiliśmy w poprzedniej wskazówce:

Na przykładzie poniżej widzimy pin bar z długim knotem, który występuje ramach kontekstu trendu spadkowego na EURJPY. Gdy widzisz ruch przeciwko trendowi, a następnie pin bar z długim knotem, jest to dobra wskazówka mówiąca, że cofnięcie się kończy i trend prawdopodobnie będzie kontynuowany po tym pin barze. Kluczem jest ten ruch; gdy cena porusza się w następstwie pin bara lub innego sygnału będzie to znacznie efektywniejsze niż następująca po nim stagnacja lub konsolidacja.

Zauważ, że wejście na 50% zniesieniu pin bara, jest techniką wejścia, której uczymy się na kursie i działa ona bardzo dobrze razem z setupami pin bar o długich knotach, dając przy tym dużo lepszy stosunek ryzyka do zysku przez zmniejszenie odległości zlecenia stop loss.

3. Nie ‘stawiaj’ na wybicia… zamiast tego czekaj na potwierdzenie

Traderzy często dają się wciągnąć w poszukiwanie wybić. Większość z nich kończy się fałszywym wybiciem jak już wcześniej mówiliśmy. Mimo, że nie ma ‘pewnego sposobu’, by dowiedzieć się czy wybicie będzie prawdziwe czy fałszywe, trading prosto z kluczowego wsparcia lub oporu jest bardzo ryzykowny; im bliżej rynek znajduje się kluczowego poziomu, tym mniejsze szanse, że ruch będzie kontynuowany.

Nie stawiaj na wybicia zanim do nich nie dojdzie, zamiast tego czekaj na zamknięcie powyżej lub poniżej kluczowego poziomu, ponieważ zawsze możesz wejść w transakcję później, na cofnięciu zaraz po tym wybiciu. Inside bar prowadzi do wielu scenariuszy z fałszywymi wybiciami jak te na poniższym wykresie, zwłaszcza gdy rynek jest w konsolidacji i brakuje trendu lub inside bar występuję przeciw panującej tendencji:

4. Pin bar z długim knotem działa bardzo dobrze jako sygnał odwrócenia po długotrwałym ruchu

Kolejny aspekt, gdzie pin bary z długim knotem mogą być używane jako filtr jest taki, że często działają one bardzo dobrze po nieprzerwanych ruchach w jednym kierunku; często wyznaczają ważne punkty zwrotne na rynku, a nawet długoterminową zmianę trendu.

Dla przykładu, na poniższym wykresie USDJPY widzimy, że byczy pin bar z długim knotem wystąpił po długotrwałym trendzie spadkowym i spowodował duży ruch w górę…

5. Szukaj sygnałów kontynuacji po cofnięciach do wsparcia lub oporu w trendzie

Chlebem powszednim dla traderów jeśli chodzi o filtry jest po prostu szukanie cofnięć do wsparcia lub oporu na rynku w trendzie. Na przykładzie poniżej widzimy zarówno trend wzrostowy jak i trend spadkowy na GBPUSD. Zauważ jak małe cofnięcie było w trendzie wzrostowym… ale trend był wyraźny, a pin bar miał konfluencje z kluczowym wsparciem… tak więc był to wysoce prawdopodobny setup.

W części gdzie widzimy trend spadkowy, cofnięcie do oporu było znaczniejsze i mieliśmy tam kluczowy poziom, który został odrzucony w ramach szerszego trendu spadkowego… co również zakończyło się bardzo lukratywnym sygnałem.

6. Nie handluj sygnałów w środku ciasnych konsolidacji

Rozgrywanie sygnałów, które utworzyły się w środku wąskiej konsolidacji, to zwykle zły pomysł. Dla przykładu, jeśli widzisz kolejne słupki konsolidacji przez pewien okres czasu i wtedy formuje się sygnał pin bar wewnątrz nich… ten sygnał staje się automatycznie mniej ważny.

ZAWSZE czekaj na momentum i potwierdzenie wybicia, by potwierdzić prawdziwość twojego setupu… ‘potwierdzeniem’ wybicia byłoby zamknięcie poza wspomnianą konsolidacją. Poniżej widzisz przykład na AUDUSD, gdzie pin bar nie zadziałał, zauważ też, że nie wystawał on poza otaczające go świece.

7. Szukaj ‘konfluencji’

‘Poziom konfluencji’ jest po prostu poziomem, który ma za sobą co najmniej dwa czynniki wspierające. Czynniki te mogą być oczywistym poziomem wsparcia lub oporu, dynamicznym poziomem opartym o średnie EMA lub 50% zniesienie danego ruchu; ogólnie rzecz biorąc, im więcej czynników wspierających, tym lepiej. Konfluencja dodaje wagi do każdego sygnału transakcyjnego.

Poszukiwanie sygnałów formujących się w punkcie konfluencji na rynku jest jednym z najlepszych filtrów oddzielających ‘dobre’ setupy od ‘złych’. Podczas gdy można czasem rozegrać setupy z wykresu dziennego, które nie występują na oczywistym poziomie konfluencji, unikaj sygnałów na wykresie H4 lub H1, które nie posiadają konfluencji z czynnikami wspierającymi (patrz punkt 8, gdzie znajdziesz przykład).

8. Unikaj sygnałów, które tworzą się na ‘ziemi niczyjej’

Jednym z najlepszych ‘filtrów’ jest brak jakichkolwiek czynników wspierających. Jeśli widzisz setup, który w zasadzie ‘porusza’ się po ‘ziemi niczyjej’, bez czegokolwiek co dawałoby mu ‘wagę’ to jest to prawdopodobnie dobry setup, by go pominąć. To tyczy się jeszcze bardziej sygnałów z wykresów intraday. Sygnały z wykresu H4 lub H1 bez jakiejkolwiek konfluencji to najczęściej setupy bez wysokiego prawdopodobieństwa i nie są warte rozpatrywania. Spójrz na poniższy przykład:

Nie powinieneś zbyt mocno ‘myśleć’ czy setup jest poprawny czy nie

Powodem, dla którego używa się filtrów takich jak te powyżej jest to, że nigdy nie powinno się ‘zgadywać’ czy setup jest poprawny albo próbować przekonywać samego siebie o jego poprawności. Najlepsze sygnały będą same na ciebie ‘wskakiwać’ i są tak oczywiste, że nie trzeba przekonywać się do nich albo zgadywać czy dany sygnał jest dobry, czy nie.

Pamiętaj, że rynek nigdzie nie ucieknie, tak więc zostaw jakiekolwiek poczucie potrzeby handlu za drzwiami… jeśli nie jesteś pewny, że twój sygnał tylko czeka, by go rozegrać, odejdź od monitora, kolejny sygnał pojawi się jutro lub w kolejnych dniach.

Nie daj się wciągnąć w zamartwianie o to ‘co mogło się wydarzyć’

Jeśli pominiesz jakąś transakcję, a ta będzie poruszać się na twoją korzyść, wyciągnij z tego lekcje, poszerz swoją wiedzę, ale nie wpadnij w pułapkę myślenia, że przegapiłeś te ‘wspaniałe sygnały’… pamiętaj, że nawet niektóre z najgorszych sygnałów mogą w efekcie dla ciebie zarobić i jeśli zaczniesz uczyć się, że masz spóźniony refleks i mówić sobie ‘och, powinienem rozegrać tę transakcję i następnym razem tak zrobię’… tak naprawdę wprowadzisz piekło do swojej podświadomości, aż w końcu zniszczysz swoją karierę w tradingu. Mimo, że powinno się uczyć z potencjalnie przegapionych transakcji, nie powinieneś stawać się emocjonalnie ‘zmartwiony’ tym, że straciłeś pieniądze ponieważ przegapiłeś kilka dobrych setupów.

Uczenie się o tym, które transakcję pomijać jest częścią tradingu, a mając swoje filtry takie jak te opisane wyżej, zaczniesz rozwijać bardziej wyrafinowane poczucie, które sygnały są warte rozegrania, a które nie i z czasem będziesz w tym coraz lepszy. Najważniejszą rzeczą jest, aby pozostać obrzydliwie cierpliwym będąc na uboczu… pozwól wielu transakcjom odejść i nie przywiązuj się do tych, na które się spóźniłeś, a ‘mogły’ dla ciebie zarabiać.

‘Duzi chłopcy’ wiedzą jak filtrować swoje sygnały

Jeśli padłeś ofiarą myślenia, że ‘duzi chłopcy’ handlują setki razy każdego dnia aż ich oczy zaczynają ‘krwawić’ – jesteś w błędzie. Wielu tych gości z dużymi pieniędzmi czeka cierpliwie na uboczu i ‘wpada’ na rynek tylko jeśli na ich wykresach obecne są najlepsze sygnały, poziomy oraz trend. Musisz nauczyć się myśleć tak jak oni to robią, działać jak prawdziwy gracz; bądź inteligentny i przestań używać rynku dla rozrywki, a zacznij traktować go jak prawdziwy biznes.

Najlepsze i najbardziej logiczne wyjaśnienie dlaczego powinieneś handlować z mniejszą częstotliwością jest takie, że dla jakiejkolwiek strategii z natury jest mniej dobrych sygnałów; pomyśl o tym w ten sposób… powodem, dla którego sygnał jest wysoce prawdopodobny jest to, że nie zdarzają się one zbyt często w przeciwnym razie nie byłyby zdarzeniami o tak wysokim prawdopodobieństwie, zgodzisz się ze mną? Jeśli zmuszasz się do zawierania transakcji przez cały czas, będziesz brał sporą ilość bezużytecznych i drugorzędnych sygnałów, a to po prostu strata czasu i pieniędzy.

Tworzenie checklisty do filtrowania transakcji

Dobrym ćwiczeniem dla każdego tradera jest stworzenie własnej listy kontrolnej zawierającej różne filtry, którą będzie stosował przy skanowaniu rynku w poszukiwaniu potencjalnych sygnałów. Możesz stworzyć taką krótką checklistę zawierającą od jednego do trzech zdań opisujących danych filtr, a pod opisem umieścić obrazkowy przykład.

Poniżej znajduje się przykładowa lista kontrolna utworzona z punktów opisywanych przeze mnie wyżej (w swojej checkliście możesz dodatkowo umieścić obrazek poniżej lub obok opisu).

1. Szukaj sygnałów z wystającym knotem, który tworzy fałszywe wybicie poziomu.

Szukaj sygnałów, które w oczywisty sposób wystają poza poziom tworząc jego fałszywe wybicie. Ten filtr może być zastosowany zarówno do rynku w trendzie jak i przeciwko trendowi. Wszędzie tam gdzie masz kluczowy poziom wsparcia lub oporu, miej oko na fałszywe wybicie / wystawanie poza ten poziom.

2. Pin bar z długim knotem jest wysoce prawdopodobnym sygnałem.

Pin bary z długim knotem działają bardzo dobrze zarówno na rynku w trendzie jak i przeciw trendowi, jak widzieliśmy na przykładach powyżej. Pin bar z długim knotem to coś na co powinieneś mieć oko podczas analizy rynków.

3. Nie ‘stawiaj’ na wybicia… zamiast tego czekaj na potwierdzenie.

Jest to dobry filtr do użycia przy transakcjach z wybiciem, w takim wypadku najlepiej jest poczekać aż wybicie się potwierdzi i zamknie powyżej lub poniżej kluczowego poziomu. Wtedy wybicie jest ‘potwierdzone’ i możesz zacząć szukać sygnału w jego kierunku. To pomoże ci uniknąć fałszywych wybić, szczególnie na rynku będącym w konsolidacji.

4. Szukaj sygnałów kontynuacji po cofnięciach do wsparcia lub oporu w trendzie.

Sygnały kontynuacji trendu są naszym chlebem powszednim. Obserwuj trendy, a potem cofnięcia w ich obrębie, następnie skup wzrok na poszukiwaniu sygnałów formujących się w obszarach wartości, wskazujących na możliwe wznowienie obowiązującego trendu.

5. Nie rozgrywaj sygnałów w środku ciasnych ‘konsolidacji’.

Bądź ostrożny w stosunku do sygnałów, które formują się w ciasnych konsolidacjach. Jeśli widzisz dwa lub trzy pin bary z rzędu (jak na przykładzie powyżej), a rynek nie zmierza po nich w odpowiednim kierunku jest to znak, że prawdopodobnie już tego nie zrobi. Musimy widzieć impet i wyraźne wybicie z konsolidacji przed wejściem z sygnału utworzonego w takiej konsolidacji.

6. Szukaj ‘konfluencji’.

Obserwuj rzucające się w oczy “gorące punkty” na rynku lub obszary gdzie krzyżują się dwa lub więcej poziomów… są to poziomy do zawierania transakcji o wysokim prawdopodobieństwie.

7. Unikaj sygnałów, które tworzą się na ‘ziemi niczyjej’.

Ten punkt jest przeciwieństwem poprzedniego punktu mówiącego o konfluencji. Jeśli widzisz sygnał, który się po prostu uformował bez jakiejkolwiek konfluencji, jego rozmieszczenie jest nieprawidłowe i powinieneś raczej unikać tego typu sygnału. Ten filtr jest wyjątkowo ważny na wykresach o interwale H4 i H1.

Chociaż posiadanie rzeczy takich jak lista kontrolna oraz ogólny plan tradingu jest bardzo ważne, są one tylko częścią procesu poszukiwania najlepszych sygnałów transakcyjnych. Analizowanie i pociąganie ‘za spust’ przez traderów jest TAK SAMO WAŻNE jak używanie trading planu.

Jako traderzy, musimy rozwijać na bieżąco nasze podświadome ‘wyczucie’ rynku poprzez uczenie się z wykresu oraz utrzymywanie uwagi i zanurzenie się w obserwacji rynku dzień za dniem (zauważ, że nie powiedziałem: ‘zanurzenie się w tradingu’). To pomoże nam rozwijać intuicje i wyczucie, które idzie w parze z dobą strategią tradingową.

Wniosek

Po dwunastu latach na rynku i pięciu latach nauczania traderów, oczywistym jest dla mnie, że numerem jeden jeśli chodzi o problemy większości traderów jest wiedza jak odfiltrować dobre sygnały od złych sygnałów. Wielu traderów przegapia świetne transakcje, jest też wielu traderów, którzy mają tendencję do brania każdego sygnału i ‘myślenia’, że to może być dobry sygnał. To wygląda trochę jak szaleniec z bronią w ręku, który strzela do wszystkiego, co się rusza. Trading i pieniądze są bronią i podobnie jak z bronią, musisz być ostrożny kiedy się nią posługujesz. Musisz również być cierpliwy i filtrować swoje sygnały… następnie “wybrać swoje cele” i wykonać zlecenie z absolutną precyzją i zaufaniem.

Więcej od Niala Fullera

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How to Filter Good & Bad Price Action Entry Signals


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here