Naga Markets

Jak działają obligacje i czy warto w nie inwestować? Prelekcja Tomasza Krzyka - ABC Inwestowania2022 r. upływa pod znakiem zaostrzenia polityki monetarnej, zarówno w Polsce, jak i na świecie, a to skłania inwestorów w kierunku względnie bezpiecznego instrumentu finansowego, jakim są obligacje. Jak działa rynek obligacji i czy warto dołożyć je do swojego portfela inwestycyjnego? Temat wyjaśnił Tomasz Krzyk – Dyrektor Departamentu Bankowości Inwestycyjnej w Noble Securities S.A. podczas tegorocznej konferencji ABC Inwestowania 2022

Obligacje przeżywają kolejną młodość

Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe, a także nadzwyczajna zmienność na akcjach oraz walutach sprawiają, że względnie stabilne obligacje szybko zyskują na popularności.

W kontekście obligacji warto mieć na uwadze, że za ich emisją może stać nie tylko Skarb Państwa, czy Narodowy Bank Polski, ale także: spółki komandytowo-akcyjne, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, czy Jednostki Samorządu Terytorialnego po spełnieniu określonych wymagań.

Najczęściej obligacje przedstawiane są jako alternatywa dla bezpiecznej lokaty bankowej, która pomimo przeważnie niewielkiego oprocentowania wiąże się ze stosunkowo niskim poziomem ryzyka.

– Obligacje możemy podzielić pod względem emitenta na skarbowe (Skarbu Państwa), komunalne, przy których emitentami są gminy lub związki gmin, lub obligacje przedsiębiorstw, nazywane inaczej korporacyjnymi – tłumaczył ekspert.

Ponadto do podstawowych rodzajów obligacji można zaliczyć też obligacje krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe, wyróżnione ze względu na termin ich wykupu.

W swojej prelekcji Tomasz Krzyk  wyjaśnił ponadto zasady działania najpopularniejszych obligacji skarbowych dostępnych na polskiej giełdzie, takich jak:

XTB
  • OK – zerokuponowe, 2-letnie, sprzedawane z dyskontem
  • PS – stałokuponowe, 5-letnie, z rocznymi okresami odsetkowymi
  • DS – stałokuponowe, 10-letnie, z rocznymi okresami odsetkowymi
  • WS – stałokuponowe, 30-letnie, z rocznymi okresami odsetkowymi
  • WZ – zmiennokuponowe, 11-letnie, z 6-miesięcznymi okresami odsetkowymi
  • IŻ – indeksowane wskaźnikiem inflacji,

Oprócz tego poruszył temat obligacji skarbowych, które nie są notowane na giełdzie papierów wartościowych.

Całość wypowiedzi eksperta znajduje się w materiale wideo powyżej.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRynek złota czeka na decyzję Rezerwy Federalnej
Następny artykułCzat inwestorski Comparic.tv z Emplocity po debiucie na NewConnect
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here