Naga Markets

Jak dowiedzieć się czy to już bańka spekulacyjna?Nicholas Colas, współzałożyciel DataTrek Research porównuje bańkę spekulacyjną, która dotyczyła branży internetowej w okresie od 1997 do 2000 roku, z obecną sytuacją na giełdach, gdzie akcje z niektórych branż, od kilku miesięcy poprawiają historyczne szczyty notowań. Colas wskazuje indeks zmienności Cboe VIX, jako pomocny w ocenie czy na giełdzie mamy już do czynienia z bańką spekulacyjną.

  • Bańka internetowa z końca XX wieku ma wiele wspólnego z obecną sytuacją na rynkach.
  • Zdaniem współzałożyciela DataTrek Research indeks Cboe VIX pomaga w odczytaniu, czy to już bańka spekulacyjna.
  • Indeks VIX nieznacznie osłabł w ostatnim czasie, co miało związek z niewielką korektą w USA.

Zobacz również: NG Games testuje historyczny szczyt. Akcje drożeją o 15%!“Indeks Strachu” – VIX, pozostaje nieznacznie powyżej historycznej średniej

Kolejne tygodnie w 2020 r. począwszy od początku marca, kiedy na świecie zaczęła dynamicznie rozwijać się pandemia COVID-19, to dynamiczny spadek wartości “Indeksu Strachu” – VIX, która przez moment osiągnęła poziom powyżej 80, będący rekordem wszech czasów, odczyt był wyższy niż podczas kryzysu z końcówki pierwszej dekady XXI wieku.

VIX, który bardzo dynamicznie rośnie podczas wyprzedaży na amerykańskim indeksie S&P500, obecnie szybko spada, co pokazuje spadek niepewności inwestorów co do przyszłości. Zdaniem współzałożyciela a jednocześnie analityka Nicholasa Colasa, gdybyśmy obecnie zestawili poziom indeksu VIX z poziomem amerykańskich indeksów zrzeszających największe spółki notowane na giełdzie, poziom “Indeksu Strachu” jest niepokojąco wysoki. Przy analogicznych poziomach wyceny S&P500 czy Nasdaq 100, indeks VIX w przeszłości oscylował w okolicach 15, wobec aż 25 w obecnej chwili.

“Indeksu strachu” VIX, od początku jego notowań. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Cormay zyskuje w piątek 18%. Nowy rodzaj testów na COVID-19

Inwestorom doskwiera coraz większy niepokój związany z sytuacją w której o sile rynku stanowią jedynie wybrane walory. W przypadku giełdy za Oceanem, Indeksy odnotowują historyczne rekordy głównie dzięki walorom Facebooka, Amazona, Apple czy Netflixa. Spółki z największą kapitalizacją mocno podciągają kursy indeksów, czego nie można jednak powiedzieć o wszystkich ich komponentach.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here