Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How Long Do Good Trades Take To Play Out?


Wiele osób ma nierealistyczne oczekiwania odnośnie tego jak długo transakcja będzie zmierzała w obranym przez nich kierunku. Powoduje to wiele różnego rodzaju problemów takich jak, przedwczesne wychodzenie z transakcji, overtrading lub branie małych zysków, a to w zasadzie tylko kilka z nich. Pomimo tego, co wielu ludzi myśli, dobre transakcje często rozgrywają się dłużej niż sądzą lub niż by chcieli, często dniami lub tygodniami. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku gry z trendem na wyższych interwałach wykresu bądź swing-tradingu.

Większość ludzi jest nieświadoma tego, jak długo rynek zazwyczaj porusza się od punktu A do punktu B. Wiedza o tym, że EURUSD porusza się średnio 250 pipsów na tydzień może cię zaskoczyć i nie znaczy to, że para porusza się w górę lub w dół o 250 pipsów, ale że porusza się w zakresie 250 pipsów. Dla przykładu może to być ruch w górę o 100 pipsów, a następnie z tego miejsca w dół o 150 pipsów. Tak więc, jeśli handlujesz na wykresie dziennym EURUSD można założyć, że celujesz w transakcji na zysk od 250 do 500 pipsów, na co potrzeba co najmniej tygodnia, jeśli nie dwóch lub nawet więcej.

Rynek jest powolną, uciążliwą bestią. Dzisiejsza lekcja ma na celu to udowodnić i wzmocnić potrzebę prowadzenia transakcji dłużej niż możesz być przyzwyczajany lub nawet dłużej niż chcesz. Pozwól rynkowi robić swoje i daj mu przestrzeń oraz czas, by skierował się do twojego zlecenia take profit.

Average True Range (ATR)

Zacznijmy patrząc na solidne dowody potwierdzające, że rynki poruszają się w dużo mniejszych niż ci się wydaję zakresach dziennych i tygodniowych.

ATR lub Average True Range jest narzędziem dostępnym na platformie MetaTrader 4, które pokaże ci średnią krocząca z ‘rzeczywistego zakresu’ w jakim poruszał się rynek w danym okresie czasu. Mówiąc prościej, rynek który doświadcza wysokiej zmienności będzie miał wysoki poziom wskaźnika ATR, natomiast rynek o niskiej zmienności wykazuje niskie wartości ATR. To ważna kwestia, ponieważ daje nam podstawy, co do oczekiwanego ruchu w następnym dniu lub tygodniu. Możemy użyć tej informacji do pomocy przy definiowaniu czasu potrzebnego cenie do przebycia drogi z punktu A do punktu B, ale jest też ona pomocna przy umiejscawianiu zlecenia stop loss. Przykładowo: Nie chciałbyś, by twój stop loss był umiejscowiony w obrębie wartości ATR, ponieważ mógłbyś zostać wyrzucony z rynku przez zwykłe, dzienne wahania cen. Najlepiej jeśli twój stop loss jest umieszczony w większej odległości niż wynosi wartość ATR oraz poza okolicznymi poziomami wsparcia lub oporu.

Typową wartością okresu dla ATR jest 14, my użyjemy jednak 10-okresowego ATR-a w naszych przykładach. Należy pamiętać, że ATR mierzy zmienność z X-okresów czasu, nie pokazuje kierunku ceny, tylko zmienność lub zakres jej ruchu. Naszym celem użycia wskaźnika ATR jest pokazanie ci, że przez większość czasu rynki poruszają się w mniejszych niż może się wydawać zakresach pipsów, a to znaczy, że musisz być większym realistą odnośnie tego jak długo transakcja może kierować się do twojego celu. To zwykle oznacza trzymanie transakcji dłużej niż chcesz lub myślisz, że powinieneś.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

10-okresowy ATR na wykresie dziennym pokaże ci średni, rzeczywisty zakres rynku j z ostatnich 10 dni. Tak więc daje to pewne oczekiwania, co do zakresu pipsów na następny dzień lub nawet tydzień.

Zacznijmy od nauki odnajdywania i wstawiania wskaźnika ATR na platformie MT4

1. Kliknij przycisk ‘Wstaw’ na górnym pasku twojej platformy Meta Trader 4:

2: Rozwiń menu, przesuń mysz na pierwszy element, który nazywa się ‘Wskaźniki’. Po prawej stronie znajdź Average True Range i kliknij.

 

3. Gdy już klikniesz na ‘Average True Range’ pojawią się właściwości wskaźnika. Głównym parametrem, na którym się skupisz jest kolor linii wskaźnika ATR oraz okres czasu.

 

Dalej, na wykresie poniżej widzimy 10-okresowy ATR zastosowany na wykresie dziennym EURUSD. Ważnym jest, by zauważyć jak długo rynek możesz pozostawać przy stosunkowo niskich wartościach ATR. Od końca października do około drugiego tygodnia grudnia, 10-okresowy ATR na EURUSD unosił się w pobliżu wartości 100. To znaczy, że średnia dzienna zmienność dla 10-dniowego okresu podczas tego czasu wynosiła tylko około 100 pipsów.

Tak więc, mamy dowód na to, że potrzebujemy szerszego stop lossa niż mogło nam się wydawać, by uniknąć dziennych lub tygodniowych szumów (poza tym okresem ATR, stop loss będzie wynosił co najmniej 100 pipsów) i musimy również dłużej trzymać taką transakcję). Jeśli miałbyś krótką pozycję podczas zaznaczonego okresu na wykresie poniżej, musiałbyś przetrwać wiele bocznych ruchów ceny / konsolidacji, ale zauważ, że rynek ostatecznie spadł znacznie niżej. Tak więc popłaca po prostu ‘nic nie robić’ przez większość czasu co znaczy, że trzymasz swoje transakcję dłużej niż mógłbyś chcieć:

Ile czasu potrzebuje transakcja? – przykłady

Teraz jesteś już świadomy tego, że rynki zazwyczaj poruszają się w mniejszych dziennych lub tygodniowych zakresach niż mogłeś wcześniej przypuszczać. Rzućmy okiem na kilka wziętych z życia przykładów prezentujących dobre sygnały price action, po których transakcje potrzebowały więcej czasu niż mogłoby się nam podobać. To powinno pokazać, że musisz dostosować swoje oczekiwania odnośnie długości trwania transakcji…

1. Transakcja przeciw trendowi po sygnale Fakey

Jest to pierwszy przykład ładnego sygnału Fakey na EURUSD. Zauważ, że ruch ostatecznie skierował się w dół do następnego kluczowego wsparcia niedaleko poziomu 1.3500. Tak więc możemy zobaczyć, że taki duży ruch potrzebuje trochę więcej czasu niż myślimy. W tym przykładzie, ruch rozwijał się blisko miesiąc. W ten oto sposób, rynek wynagradza za cierpliwość.

Potrafisz sobie wyobrazić, że po prostu zawierasz transakcję, ustawiasz take profit trochę powyżej 1.3500 i nie patrzysz na nią przez miesiąc? Nie tylko doświadczyłbyś mniej stresu, ale również zarobiłbyś dużo pieniędzy. Wiem, taki punkt widzenia to trochę ‘musztarda po obiedzie’, ale chodzi o to, że cierpliwość popłaca, a dobry trade potrzebuje więcej czasu niż myślisz…

2. Transakcja w zgodzie z trendem na NZDUSD

W kolejnym przykładzie widzimy wyraźny sygnał sprzedaży po setupie pin bar w zgodzie z ogólnym trendem spadkowym. Niedaleko 0.7710 znajdował się oczywisty poziom wsparcia, który mógł być dobrym miejscem na target… jeśli miałeś cierpliwość, by pozwolić cenie pracować w drodze do niego.

Zauważ, że rynek potrzebował około 9-10 dni po uformowaniu pin bara, by dokonać re-testu wspomnianego wsparcia. Jeśli brakuje ci cierpliwości i chcesz ‘natychmiastowych zysków’, byłoby to dla ciebie 10 bardzo dłuuuugich dni, podczas których cena zmierzała niżej. Mamy tu więc następny przykład tego, że dobre transakcje mogą potrzebować więcej czasu niż nam się wydaję lub niż byśmy chcieli (ale również tego jak popłaca bycie cierpliwym!)…

3. Fakey / Pin Bar – sygnał zakupowy z kluczowego wsparcia na EURJPY

Niżej widzimy połączenie sygnału Fakey z pin barem na parze EURJPY, który potrzebował około 10 dni zanim tak naprawdę ruszył w górę. Był to bardzo dobry sygnał uformowany na kluczowym poziomie. Czy miałbyś cierpliwość, by nie robić po prostu nic przez te 10 dni, w których cena mieliła w miejscu, by następnie wystrzelić w górę? Większość ludzi nie ma tyle cierpliwości, by trzymać pozycję i tym sposobem tracą najbardziej profitowe części transakcji…

4. AUDUSD – sygnał pin bar ze wsparcia

Wykres poniżej pokazuje nam kolejny dobry przykład zakupowego pin bara uformowanego na poziomie wsparcia, po którym nastąpił powolny ruch ceny, poprzedzający wielki ruch ruch w górę. Zauważ, że było 6 czy 7 dni, w których cena poruszała się leniwie w górę, zanim rozpoczęło się faktyczne wybicie. Wielu traderów prawdopodobnie opuściło swoje pozycje podczas tych pierwszych 6 dni powolnego ruchu i wzięli tylko niewielki zysk zanim rynek skierował się znacznie w górę, ale oni byli już poza nim. To pokazuje jak niebezpieczne może być nadmierne myślenie i analizowanie swoich transakcji. Do zarządzania transakcjami wystarczy Ci proste podejście ‘Ustaw i zapomnij’

5. Sygnał sprzedaży pin bar, przeciwko panującemu trendowi na GBPJPY

Oto następny, oczywisty przykład tego, jak długo mogą się rozgrywać dobre transakcje. Zauważ pin bar z długim knotem uformowany na tym rynku w dniu 19 sierpnia 2014 r. Opierając się na wielkości i niedźwiedziej wymowie tego pin bara, mogłeś pomyśleć, że cena zacznie spadać zaraz po jego uformowaniu. Jednakże tak się nie stało w tym przypadku, ponieważ jeśli wszedłeś z pozycją krótką na rynek po uformowaniu pin bara, musiałeś znosić przez 7 dni bardzo niepewny, boczny ruch ceny, zanim ta zaczęła osuwać się w dół. Kiedy jednak cena zaczęła spadać, runęła jak kamień w wodę i ostatecznie przetestowała kluczowe wsparcie niżej, nieopodal poziomu 169.35… ruch o wielkości około 800 pipsów licząc od minimum pin bara! Tak właśnie rynek wynagradza cierpliwość!

6. Złoto – pin bar z długim knotem na wsparciu

Rynek złota czasami dostarcza wiele, bardzo dobrych sygnałów. Lecz nie zawsze dzieje się to natychmiast, tak jakbyśmy chcieli, podobnie jak w innych, wcześniejszych przykładach. Na wykresie poniżej, zauważ byczy pin bar z długim knotem. Jeśli zastosowałeś ‘trik wejścia w transakcję’ niedaleko 50% zniesienia tego pin bara, musiałeś znosić początkowy ruch cen na twoją korzyść, tylko po to by przez około 3 tygodnie wracał do miejsca, w którym otwierałeś transakcję, zanim nastąpił ruch w górę i dał ci naprawdę solidne zyski – JEŚLI nadal trzymałeś tę pozycję…

7. Sygnał Fakey / Pin Bar z wykresu H4 na GBPUSD

Na ostatnim przykładzie patrzymy na 4-godzinny wykres pary GBPUSD i zakupowy sygnał Fakey / Pin Bar. Zauważ, że na wykresach 4-godzinnych również trzeba przyjąć trochę dłuższy horyzont czasowy. Rynek poruszał się w wąskim ruchu bocznym jeszcze przez 20 godzin po wystąpieniu sygnału, zanim rynek wybił się mocno w górę. Ponownie przypominam, cierpliwość popłaca.

Podsumowanie

Głównym celem dzisiejszej lekcji było pokazanie, że po dobrym sygnale price action nie zawsze cena porusza się natychmiast na jego korzyść (czasami tak jest i to jest świetne! Ale często tak się nie dzieje, co właśnie próbuję ci uświadomić!). Czasami potrzeba tygodni, a nawet miesiąca lub dłużej, by nasza transakcja dotarła do poziomu take profit tak jak widzieliśmy na powyższych przykładach. Chodzi o to, by nie wpadać w pośpiech zarabiania pieniędzy jako trader. Trading jest jak maraton, a nie sprint, tak jak w bajce o Żółwiu i Zającu. 

Musisz handlować ‘na luzie’. To znaczy, nie przywiązuj się zbytnio do rynku, a także nie angażuj się nim nadmiernie. Ustaw swoje zlecenia i wróć następnego dnia, pamiętając przy tym, że trzeba dać rynkowi zarówno PRZESTRZEŃ jak i CZAS, by mógł się poruszać na twoją korzyść i sprawić, że zarobisz poważne pieniądze. Cóż, to by było na tyle; trzymaj pozycje, miej cierpliwość oraz miej jaja, by nie wychodzić z rynku przy każdym małym wahaniu cen przeciwnym do twoich pozycji.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “How Long Do Good Trades Take To Play Out ?


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCFD – odkryj giełdę na nowo
Następny artykułGlapiński: Dopóki jestem prezesem NBP, Polska nie przyjmie euro
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

2 KOMENTARZE

  1. Weż się bujaj Fuller czy jak Ci tam jest przez te Twoje zasrane rady straciłem 50 tyś złotych ponieważ sugerowałem się Twoimi wskazówkami Nastepny pseudo szkoleniowiec od 6ściu boleści Nic sensownego te Twoje zasrane newsy nie wnoszą tylko pogrążają niedoświadczonych frajerów Dla mnie i w moim mniemaniu jesteś ZEREM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here