Naga MarketsPole naftowe na tle zachodzącego słońcaPo dynamicznym, wrześniowym wzroście cen ropy nie ma już śladu. Cena za baryłkę gatunku WTI spadła poniżej 70 USD, skąd właśnie 1 września notowania rozpoczynały swój marsz w górę. Nawiązując do poprzednich analiz okazuje się, że obawy wokół podaży ropy z Iranu nie były na tyle istotne, by popchnąć cenę choćby do 80 USD. 


Jak przewidują analitycy Standard Chartered, produkcja w Iranie może do końca spaść jeszcze o mniej więcej 600 tysięcy baryłek. Zdolność kartelu do zwiększania produkcji oraz obecne zapasy są jednak na tyle duże, że nie ma możliwości, aby rynek odczuł deficyt. Nie oznacza to jednak, że potencjalne zawirowania – np. w Nigerii, nie spowodują wzrostu napięcia na kształt Libii z poprzednich kwartałów, tym samym dając podstawę do wzrostu cen.

Takiego zagrożenie nie ma jednak na rynku amerykańskim. Powołując się na środowy raport Departamentu Energii, zapasy „czarnego złota” wzrosły o 6,5 miliona baryłek. Jest to czwarty z rzędu wzrost liczby zapasów, a to najdłuższa tego typu seria od blisko 2 lat. Pomimo ograniczeń jakie ma sektor łupkowy w USA, eksperci przewidują wzrost w produkcji w listopadzie na kluczowych polach względem października:

-53 tysiące na polach Permian,

-15 tysięcy na polach Eagle Ford,

-13 tysięcy na polach Bakken.

Łącznie produkcja wzrośnie ok 98 tysięcy baryłek dziennie, jednak należy mieć na uwadze przerwy spowodowane falą huraganów, która dotknęła południowe tereny Stanów Zjednoczonych. Z racji na 3 3 dniową przerwę, na rynku w październiku mogło się pojawić o 2 miliony baryłek mniej. Zaznaczmy jednak, że zamknięte były również rafinerie, co mogło się przełożyć na wzrost wartości zapasów. W porównaniu do 4-tygodniowej średniej z września, rafinerie przerabiały w październiku (na dzień 12.10) o ponad 0,5 miliona baryłek ropy mniej. Wynika to też z faktu prac konserwacyjnych, które są wykonywane o tej porze w rafineriach.

Handluj ropą WTI u brokera TMS

Z technicznego punktu widzenia, należy na pewno podkreślić bardzo „techniczne” ruchy spadkowe. Rynek wzorowo wyłamał formację flagi i kontynuuję ruch w dół.

Notowania ropy WTI
WTI H4

Potencjalnym przystankiem może się okazać poziom 67-66-5 USD za baryłkę, który w przeszłości był wielokrotnie testowany przez inwestorów.

Notowania ropy WTI
WTI D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here