Naga MarketsKażda linia produkcyjna składa się z wielu procesów technologicznych, których efektem końcowym są trafiające do naszych rąk wyroby gotowe. Jednak zastosowanie w przemyśle spożywczym uprzemysłowionych i zautomatyzowanych linii produkcyjnych rodzi ryzyko zanieczyszczeń wyrobów gotowych ciałami obcymi.

Bezpieczeństwo, jakość oraz czystość produktów spożywczych, które trafiają na rynek zapewniają przemysłowe detektory metali, które mają za zadanie kontrolować jakość badanych produktów. Szeroką ofertę skierowaną między innymi do klientów z branży spożywczej, ma firma www.elektronik-system.pl. Dostępne wykrywacze metali wyróżniają się wysoką czułością oraz stabilnością pracy.

Jak działa przemysłowy detektor metalu?

Detektor metalu działa na zasadzie przesunięcia fazowego tzn. w momencie pojawienia się jakiegokolwiek metalu w sondzie dochodzi do zakłócenia miedzy układem nadawczo-odbiorczym, zakłócenie to powoduje przesunięcie fazy pomiędzy sinusoidą a cosinusoidą.

Cechą najbardziej pożądaną w detektorze metalu jest uzyskanie najwyższej czułości. Poziom detekcji zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wpływ samego produktu na poziom detekcji, produktami które najbardziej obniżają poziom detekcji są wyroby mokre i słone a także mięso wołowe, indycze, strusie oraz dziczyzna. Negatywny wpływ na poziom detekcji mają płody rolne, nasiona i bakalie które absorbują żelazo z gleby. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj opakowań np. opakowania metalizowane. Duży wpływ na poziom detekcji ma również otoczenie, w którym pracuje detektor.

Należy pamiętać że detektor metalu jest przyrządem pomiarowym, dlatego niezbędne jest dokładne dopasowanie wielkości okna detekcji do produktu badanego. Czym wyższy prześwit sondy tym niższa czułość, dlatego nie należy zamawiać detektora z wyższą sondą na tzw. ”wszelki wypadek”. Zbyt wysoka sonda do małego produktu przeważnie nie spełnia wymagań audytorów, ponieważ na wysokiej sondzie nie uzyskamy tak wysokiego poziomu detekcji jak na sondzie dopasowanej. Obecna technologia pozwala na budowę detektorów metali, które wykrywają zanieczyszczenia ferromagnetyczne i diamagnetyczne o średnicy od 0,5 mm tylko najbardziej zaawansowane technologie są w stanie sprostać tak wysokim parametrom.

Jakie korzyści wypływają z posiadania detektorów metali w linii produkcyjnej?

Wykrycie obecności zanieczyszczeń metalami wpływa nie tylko na zapewnienie czystości wyrobów, ale również na bezpieczną pracę innych urządzeń w linii produkcyjnej. Detektor metalu chroni maszyny przed wtrąceniem metali w elementy ruchome np. wszelkiego rodzaju młyny (np. wilki).

Efektywny system kontroli wynikający z zastosowania detektorów metali, owocuje wyeliminowaniem zanieczyszczonych produktów, bezpieczną pracą maszyn oraz redukcją ogólnych kosztów związanych z tokiem produkcyjnym. Posiadanie dobrze dopasowanego detektora metali gwarantuje nam najwyższą jakość w CCP. Dzięki zastosowaniu detektorów metali unikamy obniżenia cen przez dużych odbiorców w przypadku wychwycenia zanieczyszczonych produktów końcowych przez odbiorcę, a co gorsza przez konsumenta.

W jaki sposób liniowa waga wielogłowicowa i kontroler wagowy zautomatyzowały proces produkcyjny?

Firma ELEKTRONIK SYSTEM zbudowała liniową wagę wielogłowicową, wyposażoną w innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na rozważanie między innymi tak trudnych produktów jak gulasz, wątroba, żołądki czy flaki wołowo-drobiowe. Waga liniowa jest w stanie zastąpić 10 osób w linii produkcyjnej. Dotychczas odbywało się to w ten sposób, że osoba nabierała produkt, pakowała do woreczka, sprawdzała wagę i dobierała lub odejmowała produkt. Proces ten był kosztowny, dlatego powstała linowa waga wielogłowicowa, która w pełnym automatycznym trybie rozważa bardzo szybko (średnio 20-30 paczek na minutę i więcej) i bardzo dokładnie tego typu produkty. Wystarczy podać na taśmociąg wznoszący produkt a waga sama odbierze go i rozsypie do wszystkich sekcji zapewniając ciągłość rozważania bez przerwy. W górnej części wagi zainstalowany został wózek (robot), który reaguje na każdy sygnał, gdy komora się opróżnia, natychmiast podjeżdża i ją uzupełnia, jeżeli brakuje mu produktu, błyskawicznie podjeżdża pod transporter i wydaje mu polecenie załadunku. Cały ten system jak również zastosowanie technologii ślimaków i spiral, dopasowanie tensometrów, pozwoliło na stworzenie inteligentnej wagi liniowej, uzupełniającej luki w branży wag wielogłowicowych.

Następnym etapem w linii produkcyjnej jest kontrola prawidłowej wagi, w związku z tym zgodnie z ustawą o towarach paczkowanych, niezbędny jest dynamiczny (automatyczny) kontroler wagowy. Tego typu urządzenia pozwalają na dokładną weryfikację produktu pod kątem prawidłowej wagi. Takie rozwiązanie technologiczne zapewnia firma ELEKTRONIK SYSTEM Piotr Cieśliński dzięki temu produkt który jest na etapie końcowym jest najwyższej jakości i posiada prawidłową zadeklarowaną wagę.

Artykuł sponsorowany.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here