Naga Marketsbanki centralneDenis Beau, zastępca gubernatora francuskiego banku centralnego Banque de France, przedstawił swoje uwagi dotyczące tego, jak banki centralne mają odnieść się do kryptowalut.

16 października Beau przemawiał na konferencji Official Monetary and Financial Institutions Forum w Londynie, gdzie omawiał rolę aktywów kryptowalutowych w dzisiejszym globalnym systemie płatności.

Czekają nas zmiany…

Beau stwierdził, że tradycyjny ekosystem bankowy mogą czekać wkrótce znaczące zmiany z powodu wielu zmian technologicznych związanych z technologią blockchain i rozproszonych ksiąg rachunkowych. Dodał:

„Wraz z pojawieniem się tak zwanych krypto-aktywów […] i tak zwanych stablecoinów, możemy również zobaczyć rozwój nowych aktywów rozliczeniowych, które mogą konkurować i ewentualnie – według ich promotorów – zastąpić pieniądze banków komercyjnych i centralnych jako aktywa rozliczeniowe w centrum naszych systemów płatności.”

Beau dodaje, że monety typu stablecoin o potencjalnie dużym zasięgu mogą stanowić nieprzewidziane wyzwania o „znaczeniu ogólnosystemowym, dla polityki, stabilności finansowej i monetarnej”.

Jak radzić sobie z kryptowalutami?

Beau dodaje, że banki centralne tak naprawdę mają tylko trzy dostępne opcje radzenia sobie z kryptowalutami.

Pierwszą jest całkowite zignorowanie zasobów kryptograficznych, co nie ograniczyłoby żadnego z potencjalnych zagrożeń. Drugą opcją byłoby zbanowanie wszystkich kryptowalut – a trzecią dostępną opcją, która według Beau jest najbardziej preferowana w Europie i we Francji, jest ustanowienie i ujednolicenie przepisów dotyczących kryptografii we wszystkich obszarach.

Wyzwanie standaryzacji

W rzeczywistości brak standaryzacji przepisów i procedur w przestrzeni kryptowalut i blockchaina został zidentyfikowany jako problem zarówno przez organy regulacyjne, jak i podmioty branżowe. Deloitte, firma doradcza „wielkiej czwórki”, zauważyła brak standaryzacji jako główną przeszkodę w adopcji blockchaina w raporcie z zeszłego roku.

Główny programista Monero (XMR), Riccardo Spagni, wcześniej zasugerował, że nierówne międzynarodowe standardy regulacyjne spowodują drenaż mózgów związany z rynkiem ekspertów ds. kryptowalut, ponieważ utalentowani programiści przenoszą się do najbardziej korzystnych dla rynku jurysdykcji.

Ustawodawcy w niektórych krajach próbowali wyprzedzić taki exodus ekspetów i inwestycji, tworząc przyjazne otoczenie regulacyjne w swoich krajach. Na początku tego roku kongresmen Warren Davidson ponownie wprowadził do programu obrad parlamentu Token Taxonomy Act – projekt ustawy, który liberalizowałby rynek kryptowalut w USA. Obecnie bez efektu…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here