Naga Markets11 września 2001 roku – właśnie wtedy cały świat obiegał informacja, że samolot American Airlines wbił się w północną wieżę World Trade Center (WTC), a siedemnaście minut później kolejny samolot tym razem United Airlines zakończył swój lot na wieży południowej. Właśnie dzisiaj obchodzimy 18. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, wydarzenia, które nie tylko zabrało ze sobą niemal 3000 istnień ludzkich, ale także zmieniło bieg historii. Również tej dotyczącej światowych finansów.


Aby zapobiec załamaniu się rynku akcji, nowojorskie giełdy NYSE i Nasdaq nie uruchomiły handlu tego dnia. Przewidując chaos i panikę na rynku oraz katastrofalną utratę wartości akcji pozostawały one zamknięte aż do 17 września. Był to najdłuższy okres w którym amerykańska giełda pozostawała nieczynna od 1933 roku. Warto także wspomnieć, że wiele firm handlowych, brokerskich i innych firm finansowych miało biura w World Trade Center i wskutek ataku nie były w stanie funkcjonować.

Gdy handel nareszcie został wznowiony rynek doprowadził do panicznej wyprzedaży niemal wszystkich klas aktywów. Pierwszego dnia handlu NYSE po 11 września, rynek spadł o 684 punkty, co oznacza spadek o 7,1%, ustanawiając rekord największej dziennej straty w historii. W ciągu całego tygodnia spadki sięgnęły natomiast aż 1370 punktów, co oznacza stratę ponad 14%. Były to największe straty w historii NYSE. Indeks Standard and Poor’s (S&P) stracił 11,6%. Szacuje się, że w ciągu tych pięciu dni handlu stracono 1,4 bln USD wartości.

Tak jak przewidywano, duże wyprzedaże akcji uderzyły przede wszystkim w sektor lotniczy i ubezpieczeniowy. Największe spadki odnotowały spółki American Airlines i United Airlines, których samoloty zostały porwane w celu przeprowadzenia zamachu.

Akcje American Airlines, Inc. (NYSE: AMR) spadły z 29,70 USD do 18,00 USD, co stanowiło spadek o 39%. Akcje United Airlines, Inc. (NYSE: UAL) spadły natomiast z 30,82 USD do blisko 17,50 USD, co stanowiło spadek o 42%. Podobne gwałtowne spadki dotknęły sektory podróży, turystyki, hotelarstwa, rozrywki i usług finansowych. Spośród gigantów usług finansowych największe spadki cen akcji odnotowały Merrill Lynch, który stracił 11,5% oraz Morgan Stanley (-13%).

Firmy ubezpieczeniowe podobno ostatecznie wypłaciły około 40,2 mld USD w odszkodowaniach związanych z 11 września. Po tym wydarzeniu, większość firm ubezpieczeniowych zrezygnowała jednak z ochrony przed terroryzmem.

Inwestorzy stawiali na obronność 

W praktyce okazało się także, że pomimo znaczącej wyprzedaży wielu spółek, znalazły się również takie, które na ataku z 11 września zyskały. Mowa tu przede wszystkim o firmach technologicznych i wykonawcach z branży obronnej i zbrojeniowej, a także firmach komunikacyjnych i farmaceutycznych.

Wszystko powraca do normy

Największa gospodarka świata, pomimo bolesnych wydarzeń z 11 września nie zatrzymała się w miejscu, a inwestorom wystarczył miesiąc by wypchnąć rynek na poziomy sprzed ataków terrorystycznych. Mimo wszystko ataki na WTC oraz Pentagon wywarły długoterminowy wpływ zarówno na gospodarkę Stanów jak i giełdowe parkiety na całym świecie. Wojna w Iraku oraz Afganistanie, a także liczne operacje antyterrorystyczne na Bliskim Wschodzie zwiększyły zadłużenie USA o kolejne biliony dolarów. Pieniądze te popłynęły wartkim strumieniem zarówno do branży zbrojeniowej, jak i inwestorów giełdowych, którzy byli w stanie powiązać swoje decyzje inwestycyjne ze skutkami ataków.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułŚrodowe kursy walut – dolar i funt odbijają, euro i frank nadal stabilne na Forex
Następny artykułCD Projekt odrabia wczorajsze 4 procentowe spadki. Czas na odwrót na spółce?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here