Naga Markets

Właśnie dobiegła końca konferencja prezesa Fedu, Jerome Powella, w trakcie trwającego szczytu w Jackson Hole. Powell potwierdził wcześniejsze spekulacje na temat zmiany postrzegania celu inflacyjnego. W efekcie zyskuje indeks dolara (DXY), a główna para walutowa (EUR/USD) po odbiciu od poziomu 1,19 spada w okolice 1,18.

  • Bank centralny nie przywiązuje się do żadnej konkretnej metody definiowania „średniej” inflacji
  • Rezerwa Federalna nie zawaha się działać stanowczo, jeśli inflacja wzrośnie powyżej celu
  • Powell chce umiarkowanej inflacji powyżej 2 procent przez dłuższy czas

Polityka Fed będzie podążać za zmianami w gospodarce

Fed będzie celował w średnią inflację i położy nacisk na szerokie i sprzyjające włączeniu społecznemu zatrudnienie – oświadczył prezes Fedu.Powell podkreślił, iż zmiana jest motywowana podstawowymi zmianami w gospodarce, w tym niższym potencjalnym wzrostem i rekordowo niskimi stopami procentowymi i niską inflacją. Wśród najważniejszych spostrzeżeń znalazły się również:

  • Fed będzie prawdopodobnie częściej niż w przeszłości ograniczony przez efektywną dolną granicę;
  • Bank centralny nie przywiązuje się do żadnej konkretnej metody definiowania „średniej” inflacji;
  • Rezerwa Federalna nie zawaha się działać stanowczo, jeśli inflacja wzrośnie powyżej poziomu zgodnego z jej celem.

Istnieje również możliwość, iż Fed umieści kwestię zatrudnienia przed inflacją. Byłoby to równie ważne – jeśli nie ważniejsze – niż średni cel inflacyjny.

Po okresie, w którym inflacja utrzymuje się poniżej 2 procent, odpowiednia polityka pieniężna będzie prawdopodobnie dążyć do osiągnięcia inflacji umiarkowanie powyżej 2 procent przez jakiś czas – dodał Powell.

Powell potwierdził wcześniejsze spekulacje na temat zmiany postrzegania celu inflacyjnego. Fed będzie celował w średnią inflację i będzie w większym stopniu patrzył na rynek pracy. Fed będzie stawiał zatrudnienie przed kwestiami inflacyjnymi. Fed nie ogranicza się jednak pod względem konkretnej metody osiągnięcia średniej inflacji na poziomie 2%. Nie wskazuje również na okres, z którego miałaby pochodzić ta średnia inflacja – napisano w specjalnym raporcie XTB.

Kurs euro osłabia się względem dolara po konferencji Powella

Notowania pary walutowej EUR/USD silnie wzrosły na początku przemówienia prezesa Fedu. Jednak kilka minut później cena odbiła się od poziomu 1,19 i równie silnie spadła przebijając z impetem poziom 1,18. Na chwilę obecną kurs konsoliduje wokół poziomu 1,18 bez wyraźnego kierunku. Do końca sesji należy oczekiwać nieco podwyższonej zmienności.

Kurs EURUSD na interwale M30, tradingview
Kurs EURUSD na interwale M30, tradingview

Zobacz również:

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here