Naga MarketsDzisiaj w kurorcie narciarskim Jackson Hole, podczas sympozjum ekonomicznego, głos zabiorą dwie niezwykle ważne osoby w świecie dzisiejszych rynków walutowych – Prezes FED Janet Yellen (16:00) oraz Prezes ECB Mario Draghi (20:30).

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku rynki spodziewają się dodatkowych wskazówek i informacji odnośnie przyszłych działań w zakresie polityki pieniężnej (podwyżka stóp procentowych FED, realizacja celów inflacyjnych ECB, itd.). Największe banki przygotowały swoje prognozy dla obu wystąpień – zespół Comparic zebrał je natomiast w jednym tekście, prezentując streszczenie najważniejszych informacji.Swoimi spostrzeżeniami i przewidywaniami podzielili się między innymi analitycy BNPP, Credit Agricole, Credit Suiise, DB, ING, Commerzbanku, BTMU, BofA, SEB oraz Danske.

BNP Paribas

O ile podstawowy scenariusz analityków banku mówi, że ECB w sielankowej atmosferze Jackson Hole nie powie niczego kontrowersyjnego, to nigdy nie możemy wykluczyć nieprzewidywalnych niespodzianek (tak jak miało to miejsce 2012 roku w Londynie, kiedy Draghi po raz pierwszy użył zwrotu „whatever it takes” – cokolwiek będzie potrzebne). Jedno jest pewne – Draghi nie będzie chciał stanąć na drodze obecnej deprecjacji europejskiej waluty, która zdaniem ECB utrzymuje się na zbyt wysokich poziomach.

Janet Yellen przyjmie natomiast bardziej gołębi ton niż ostatnie protokoły FOMC. Bardzo szeroki temat jej panelu dotyczący „rynków pracy” poświęcony zostanie na pewno opisowi miar, z którego korzysta obecnie Bank Rezerw Federalnych.

Credit Suisse

Zdaniem banku jutrzejsza wypowiedź Yellen będzie zdecydowanie mniej istotna od wystąpienia Mario Draghiego. Rynki będą oczekiwały wyjaśnień natomiast ostatnich słabych wyników makroekonomicznych i ich potencjalnego wpływu na politykę. Z punktu widzenia rynku FX słowa głównodowodzącego ECB mogą silnie zachwiać rynkami.

invest

Deutsche Bank

Zdaniem DB prezes Janet Yellen skupi się przede wszystkim na obecnej ocenie rynku pracy i jak niezbędna jest normalizacja i osiągnięcie poziomów notowanych w latach 2002-2007. Pomimo tego, że wcześniejsze sympozja w Jackson Hole wielokrotnie były prekursorami większych zmian w polityce monetarnej, to dzisiejsze na pewno do takich nie będzie należeć. Nie zmienia to jednak faktu, że wypowiedź Pani Prezes może zachwiać rynkami, które spodziewają się niczego innego, a jedynie kolejnego gołębiego wystąpienia.

ING

Prezes Yellen w piątkowy wieczór poruszy temat „rynku pracy” i metodach oceny dynamiki jego rozwoju. Jest to idealny moment na informowanie rynku o chęci wprowadzenia poważniejszych zmian w polityce monetarnej. Jakby nie było, miesięczne wyniki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym utrzymują się powyżej 245 tysięcy od kwartały, stopa bezrobocia spadła natomiast do 6.2% (w czerwcu nawet do 6.1%). Yellen może skupić się na tych wartościach, mówić o wychodzeniu z QE oraz normalizacji polityki monetarnej. Czy jednak taki wydźwięk będzie w stanie jakoś wpłynąć na rynki?

Commerzbank

Czego możemy spodziewać się dzisiaj o Janet Yellen? Przede wszystkim osłabianie wartości i znaczenia ostatnich dobrych odczytów z rynku pracy – co czyni z resztą już regularnie. Coraz częściej jest jednak traktowana jako outsider, gdyż z jej zdaniem nie zgadza się spora część FOMC.

Bank spodziewa się, że zdecydowanie istotniejsze okaże się wystąpienie Super Mario – Prezes ECB nie będzie miał szansy na powiedzenie zbyt wielu ciepłych słów o rynku pracy. Stopa bezrobocia ostatnio poszła do góry, inflacja oddala się od założonych celów, a ryzyko rozpoczęcia programu QE jest coraz większe. Jeżeli Draghi rzuci jakiekolwiek wskazówki na ten temat, wtedy przez EUR bardzo trudny weekend.

BofA Merrill

Jako, że sympozjum w Jackson Hole przybiera zazwyczaj bardziej akademicki wydźwięk, spodziewamy się Yellen wygłosi bardziej naukowe i teoretyczne seminarium odnośnie wielkości i zasobów rynków pracy oraz powodów wolnego przyrostu ich dynamiki. Rynki wyceniają gołębie wypowiedzi – jakikolwiek jastrzębi pazur może wywołać sporą niespodziankę. Nagła zmiana wypowiedzi Pani Prezes wydaje się być jednak niemożliwa.

BTMU

Janet Yellen w czasie dzisiejszego sympozjum nie będzie poruszała tematu przejścia na wyższe stopy procentowe. W czasie swojego panelu skupi się bardziej na opisie poprawiających czynników rynku pracy i tych jego aspektów, które cały czas znajdują się pod kreską i pozwalają na utrzymanie luźniejszej polityki.

W przypadku Draghi’ego BTMU spodziewa się, że udzieli dodatkowych informacji odnośnie dalszych działań luzujących, co może mocno odbić się na cenie wspólnej waluty.

Credit Agricole

Rynki całą swoją uwagę skupią na dzisiejszym przemówieniu Mario Draghi’ego (20:30 naszego czasu), które będzie miało miejsce podczas sympozjum ekonomicznego w Jackson Hole. Biorąc pod uwagę słaby wzrost gospodarczy i przyrost cen, nie powinniśmy spodziewać się mniej gołębiego wydźwięku wypowiedzi odnośnie polityki pieniężnej.

Danske

Według analityków Danske banku większą uwagę rynków przykuje dzisiaj Janet Yellen. Mówiąc o rynku pracy – najważniejszym czynniki decydującym o czasie pierwszej podwyżki stóp – poruszy z pewnością temat zatrudnienia, dynamiki wzrostu płac i tak dalej. Jej opinia jest prosta: rynek pracy nadal nie znajduje się w optymalnej kondycji, co potwierdzają praktycznie zerowe, rzeczywiste przyrosty zarobków.

SEB

Jeżeli ktoś po delikatnie jastrzębich FOMC minutes spodziewa się jeszcze silniejszego uderzenia ze strony Prezes FED, to zdaniem SEB może się silnie zaskoczyć. Janet Yellen standardowo przyjmie gołębi ton przypominając, że pomimo niższej stopy bezrobocia rynek pracy nadal się nie odbudował.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here