Naga MarketsPo ogłoszeniu w lutym tego roku, że bank planuje wypuścić własną kryptowalutę JPM Coin (która pod względem funkcjonalności przypomina bardziej stablecoina ze względu na ścisłe powiązanie z USD), amerykański gigant finansowy wprowadza funkcjonalność umożliwiającą realizację anonimowych transakcji na blockchainach opartych na Ethereum.


O wprowadzeniu nowej funkcjonalności bank poinformował 28 maja. Ma ona formę otwartoźródłowego rozszerzenia do protokołu Zether, odpowiadającego za wdrażanie opartego na platformie Ethereum systemu poufnych płatności i opiera się na technologii zero-knowledge proofs (ZKPs), dzięki której użytkownicy będą mogli ukryć szczegóły związane z transakcjami, takie jak transferowana kwota czy adres przesyłającego środki. Znalazła ona już zastosowanie m.in. w takich projektach krypto jak Hcash oraz Zcash. Wspomniane rozszerzenie będzie zintegrowane z Quorum – prywatnym blockchainem banku i jest kompatybilne z kilkoma innymi niż Ethereum platformami obsługującymi smart kontrakty.

Zobacz również: Ethereum niebawem po 1000 USD? Nowa filozofia i plany na kolejny rok

Co może zaskakiwać w przypadku giganta światowej bankowości nastawionego z samej natury prowadzonej działalności na maksymalizację zysków, jest zapowiedź, że sieć oparta o Quorum ma być otwartoźródłowa, co zapowiedział Oli Harris, kierownik ds. Quorum i Aktywów Opartych na Kryptowalutach:

„W kontekście budowania społeczności opartej o Quorum, …, jeśli ktoś szuka skutecznego i pozbawionego pośredników (trustless) mechanizmu dla anonimowych transakcji w ramach konsorcjum, to jest to odpowiednie rozwiązanie. Dlatego też chcemy przekazać go społeczności w postaci otwartoźródłowej tak by każdy mógł [ten mechanizm] dalej rozwijać i ulepszać oraz znajdywać dalsze potencjalne zastosowania w miarę potrzeb.”

W obecnym stadium rozwoju, ZKP mają jeden znaczący mankament – zużywają dużą ilość mocy obliczeniowej, co potencjalnie może skutkować wolniejszym działaniem blockchainów, na których wdrożono tę technologię. Jednak zdaniem Harrisa, w przypadku Zether osiągnięto dość dobrą wydajność, którą dodatkowo mają poprawić implementowane na bieżąco usprawnienia.

Zobacz również: Wzrost notowań Bitcoina (BTC) przypomina formację “Boom and Bust” z 2017 roku, twierdzi JPMorgan Chase

Jak donosi CoinDesk, zarząd J.P. Morgan współpracuje z 220 innymi instytucjami z sektora finansowego przy Międzybankowej Sieci Informacyjnej (Interbank Information Network) w ramach projektów opartych na Quorum. Niedawno zespół ds. rozwoju oprogramowania banku zakończył prace nad integracją z platformą chmurową Microsoft Azure. Celem współpracy obu firm jest przyśpieszenie adaptacji blockchaina dla przedsiębiorstw.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here