Naga Markets

Jeremy Grantham, współzałożyciel firmy zarządzającej inwestycjami GMO, napisał w liście do inwestorów, iż uważa, że ​​Bitcoin to bańka spekulacyjna. Słynący z przewidywań krachów rynkowych z 2000 i 2007 roku, Grantham spodziewa się, że “Bańka na BTC pęknie w ciągu najbliższych 6 miesięcy do 2 lat.”


W swoim raporcie na temat trendów rynkowych Grantham poświęcił sekcję, by poruszyć temat dynamicznych wzrostów Bitcoina.“Brak wyraźnej wartości fundamentalnej i rynki w znacznym stopniu nieuregulowane, w połączeniu z dynamicznymi wzrostami” – pisze Grantham – “czyni Bitcoina bardziej niż cokolwiek innego bańką spekulacyjną”.

Bitcoin odnotował gwałtowny wzrost w ciągu ostatniego roku. Wyceniany na niespełna 1000 USD na początku 2017 r. obecnie wart jest ok 15 tys. USD. “Cyfrowe złoto” najdroższe było jednak w połowie grudnia ub.r. kiedy to za jedną monetę trzeba było zapłacić niemal 20 tys. USD.

Tak silna aprecjacja sprawiła, że na przestrzeni ostatniego roku coraz więcej osób związanych ze światem finansów wypowiadało się na temat Bitcoina. Zdaniem niektórych jest on przyszłością, zdaniem innych bańką spekulacyjną. W połowie grudnia analitycy Convoy Investments zaprezentowali wykres, który ma potwierdzać, że Bitcoin oficjalnie stał się największą bańką we współczesnej historii, pokonując tulipomanię z XVII wieku.

Podobnego porównania użył również Grantham. Porównał on Bitcoina z holenderską tulipomanią z XVII wieku i “legendarną bańką na Morzu Południowym”, jak ją nazywał, z lat 1719-1720.

Część większego trendu

Dla Grantham spekulacyjny wzrost Bitcoina pokrywa się z “bulgotaniem na giełdzie”.

NED

“Z jednej strony zdaję sobie sprawę, że jest to jeden z najdroższych rynków w historii Stanów Zjednoczonych” – pisze Grantham w raporcie. “Z drugiej strony, jako historyk wielkich baniek na rynku akcji, zdaję sobie również sprawę, że obecnie mamy oznaki wejścia w fazę przedmuchiwania lub rozpadu tej bardzo długiej hossy”.

W swoim raporcie nadal wymienia przykłady historycznych spadków koniunktury, uzupełniając swoją analizę wykresami ilustrującymi te trendy.

Grantham uważa, że kiedy rozmowy na temat rynków zajmą większość czasu antenowego a prasa i telewizja zacznie wypowiadać się coraz bardziej optymistycznie na temat Bitcoina, to będzie początek końca.

Nie wszyscy są przekonani

Pod koniec 2017 r. dwie duże giełdy wprowadziły do swojej oferty instrumenty oparte o wycenę Bitcoina. Kontraktami futures na BTC handlować możemy zarówno na CBOE jak i CME. Na początku stycznia Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych złożyła natomiast wniosek o wprowadzenie do swojej oferty nowego typu ETF. Instrument ma być oparty o wycenę BTC. Oznacza to, że nie tylko inwestorzy indywidualni ale również ci instytucjonalni są zainteresowani inwestowaniem w BTC.

Jeffrey Kleintop, główny strateg w firmie inwestycyjnej Charles Schwab, ostatnio odrzucił porównania bitcoina do baniek dot.com i mieszkaniowej. W przeciwieństwie do Granthama, wierzy, że Bitcoin dojrzewa niezależnie od reszty rynku, a także jest bardziej optymistyczny niż Grantham w 2018 roku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Prezes JPMorgan żałuje, że nazwał Bitcoina oszustwem

Jak informowaliśmy już w osobnym artykule, w wywiadzie udzielonym dla FOX Business, Jamie Dimon zaznacza, że szczerze żałuje nazwania rynku kryptowalut oszustwem i bańką spekulacyjną podczas wrześniowej konferencji bankowej. Prezes jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie zdaje sobie sprawę, że technologia blockchain może być przyszłością finansów, posiada jednak ostrożne podejście do świata kryptowalut:

„Blockchain w tym momencie to prawdziwy biznes. Inwestorzy mogą posiadać niezliczoną ilość kryptowalut lub inwestować w ICO. Do kryptowalut zawsze podchodziłem jednak z dużą rezerwą podobnie jak rządy poszczególnych państw. Prezentuję po prostu inną opinię niż inni i nie jestem tak mocno zainteresowany tym tematem” – mówił Jamie Dimon z JPMorgan dla FOX Business.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułO wykresach ani słowa… EUR/GBP, AUD/CAD, EUR/AUD
Następny artykułJOLTs poniżej prognoz i poprzedniego odczytu. Jak reaguje USD?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here