Naga MarketsPrzedsiębiorstwa finansowe powiązane z izraelską branża opcji binarnych otrzymały na początku tygodnia kolejne niekorzystne informacje zmniejszające nadzieję na kontynuację dotychczasowej działalności. Sąd wydał decyzję popierającą wniosek lokalnej komisji nadzoru ISA wnoszącej o zablokowanie aktywności platformy Fairtrade, funkcjonującej w oparciu o zasady peer-to-peer (P2P).


Fairtrade działa nielegalnie, bez odpowiedniej licencji

Założyciele Fairtrade w grudniu 2016 roku twierdzili, że działalność nowopowstałego przedsiębiorstwa jest zgodna z zapisami izraelskiego prawa: „Oferujemy system handlu bezpośrednio między ludźmi w formie P2P, w związku z czym nie potrzebujemy licencji ISA. Komisja nadzoru jest zaznajomiona z naszą działalnością i na mocy obecnych ustaleń prawnych nie naruszamy żadnych zapisów. Strona internetowa działa jedynie w Izraelu i skierowana jest tylko i wyłącznie do Izraelczyków.”

Fairtade opierał swoją nielicencjonowaną działalność o stwierdzenie, że opcje binarne nie są instrumentem finansowym (zgodnie z polityką ISA) w związku z czym nie potrzebują dodatkowej autoryzacji nadanej przez ISA. Sąd odrzucił jednak to stanowisko i stanął całkowicie po stronie regulatora.

Schizofrenia regulacyjna izraelskiej komisji?

Jak podaje portal Finance Magnates, ISA w uzasadnieniu swojej opinii informowała, że opcje binarne są ryzykownym produktem rzeczywiście nie podlegającym bezpośrednio pod regulacje instrumentów finansowych, jednak ich natura jest do nich bardzo zbliżona. W związku z tym Fairtrade podobnie jak inne przedsiębiorstwa z branży powinien ubiegać się o uzyskanie właściwych licencji.

W komentarzu do postanowienia sądowego przedstawiciele Fairtrade informują, że respektują decyzję legislacyjną: „Chcieliśmy jedynie usprawnić formę i warunki w jakich przeprowadzane są operacje na rynku OTC. Cały czas mamy możliwość ubiegania się o licencję i rozważamy taki ruch w najbliższej przyszłości. Jak na razie jednak musieliśmy wstrzymać wszystkie dotychczasowe operacje”.

Nie jest tajemnicą, że ISA stara się zrobić wszystko, aby całkowicie uśmiercić branżę OB w Izraelu. Pierwsze kroki w tym kierunku podjęto już w marcu zeszłego roku. Komisja nadzoru wydała osobne ostrzeżenie o działalności Fairtrade w styczniu 2017 – podmiot wykazywał sporo zastrzeżeń co do modelu, w którym inwestorzy handlujący opcjami binarnymi zakładają się pomiędzy sobą, a nie bezpośrednio z brokerem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here