Naga MarketsHaker infekujący sprzętW ostatnim czasie klienci Ledgera, producenta portfeli sprzętowych na kryptowaluty, zaczęli otrzymywać podejrzane e-maile. Ktoś grozi im, że muszą wysłać mu 1000 zł w kryptowalucie. W przeciwnym razie włamie się do ich mieszkania lub nawet napadanie. Na sprawę reaguje Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT).

  • Z bazy danych Ledgera wyciekły e-maile klientów firmy. Teraz ci otrzymują wiadomości z  pogróżkami. 
  • Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) prosi o kontakt wszystkie osoby, które otrzymały tego typu maile.

Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii interweniuje

Na stronie izby pojawił się właśnie komunikat:

Te artykuły również Cię zainteresują
Dostajemy informacje o szeroko zakrojonej akcji mailingu na adresy, które zostały wykradzione ze sklepu Ledger i ostatnio upublicznione w internecie.

W wyniku włamania skradzione zostały pełne dane ponad 200 000 klientów (mail, telefon, imię i nazwisko, adres), z czego około 7 500 z Polski.

Maile z pogróżkami jakie otrzymujecie są tylko phishingiem i próbą wyłudzenia pieniędzy.

Aby spróbować ukrócić ten proceder chcemy pomóc skoordynować z Policją działania aby wszystkie zgłoszenia były kierowane do jednego oddziału a nie prowadzone niezależnie przez odziały lokalne”.

Co należy zrobić?

W dalszej części komunikatu izba tłumaczy, co należy zrobić, jeśli dostało się taki właśnie mail z pogróżkami. Prosi by kolejno:

  1. zapisać maila/maile w formie pliku .eml w celu przekazania Policji jako dowód (można też ten plik dodatkowo wydrukować, to zwykły tekst)
  2. zgłosić na Policję jako próbę wymuszenia i, jeżeli czujecie się faktycznie zagrożeni, groźbę pozbawienia życia
  3. przesłać nam plik .eml jako załącznik do nas wraz z numerem zgłoszenia – będziemy przekazywać odpowiedniej jednostce (rafal.kielbus@igbint.pl)

Podkreślono, że “zapisanie maila jako .eml jest ważne, bo taki plik zawiera nagłówki potrzebne śledczym do próby namierzenia wysyłającego maile. Jeżeli użyjecie formy „prześlij dalej” nagłówki te nie są kopiowane.”

Jednocześnie przekazaliśmy zapytanie do kancelarii prawnej celem zbadania możliwości wytoczenia pozwu zbiorowego przeciwko Ledger

– dodano dalej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here