Naga Markets

logo ivotingiVoting ma ambitne cele. To blockchainowy startup, który chce zaoferować Polakom głosowanie przez internet. Do tego na tyle pewne i bezpieczne, że procesu nie będzie się dało sfałszować. Projekt jest rozwijany już ponad dwa lata. Teraz otrzyma od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) dotację w wysokości 6,2 mln zł. 

Dziś iVoting to prawie 40 osób zaangażowanych codziennie w realizację celu jakim jest – zdaniem CEO projektu Marcina Gawlasa – “informatyczny wyścig na Marsa”, czyli stworzenie bezpiecznego systemu do głosowania przez Internet. Teraz NCBiR wesprze startup kwotą 6,2 mln zł. Całość projektu, czyli stworzenie systemu Blockchain iVoting, który ma służyć do głosowania przez internet, jest wyceniana na 8,2 mln USD. Wyniki można znaleźć tutaj.

iVoting

Co ciekawe twórcy nie są zaskoczeni tym, że NCBiR ich wsparł.

“Decyzja o dofinansowaniu projektu przez NCBiR nie była dla nas zaskoczeniem. Intuicja podpowiada nam, że mamy duże szanse na sukces. Jestem przekonany, że to jest dobry timing na tego typu projekt w Polsce. Zebraliśmy najlepszą grupę polskich ekspertów, co do których NCBiR nie miał żadnych uwag. Mamy nadzieję, że badania zakończą się sukcesem i wdrożymy system, który umożliwi bezpieczne, silne, jednoznaczne, elektroniczne potwierdzenie tożsamości głosującego z wykorzystaniem technologii blockchain i zaawansowanej kryptologii”

– tłumaczy Gawlas.

Głosowanie to jednak czubek góry lodowej.

“Na deser dodam, że stworzymy pierwszy, polski hardware wallet, który będzie można wykorzystać w super bezpiecznych głosowaniach”

– dodaje.

Bossa

30 mln głosujących

Problemem blockchaina jest skalowalność. Ponoć ma nie stanowić to problemu dla projektu Polaków. Przynajmniej pod kątem wymagań, jakie przed sobą stawiają.

“Są osoby w naszym zespole, które uważają, że iVoting obsłuży nawet 30 mln głosujących, ale głosowania w wyborach powszechnych nie są priorytetem naszego projektu. Oczywiście chcielibyśmy, żeby Polska stała się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi w wyborach powszechnych maksymalnie bezpieczny system do głosowania przez Internet, z wykorzystaniem smartfonów i komputerów, ale to raczej odległa przyszłość i bardzo dużo problemów na mapie drogowej. Co jednak nie wyklucza stwierdzenia, że w UE lub na świecie są kraje, w których liczba głosujących nie przekracza 2 mln uprawnionych do głosowania w wyborach powszechnych, a nasz system w założeniu taką liczbę powinien obsłużyć bez problemu. Na korzyści zastosowania i-voting nie trzeba zwracać uwagi, wystarczy sprawdzić w Google”

– mówi Gawlas.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułBitcoin wyhamowuje wzrosty, TRON, Ethereum i Litecoin również w dół
Następny artykułAnaliza dla początkujących: Wczoraj FED, dziś BOE
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here