Naga Markets

Popularny strateg kryptowalutowy Kevin Svenson twierdzi, że jeden z ściśle śledzony przez niego indeksów może wskazywać, iż trwająca od ponad roku kryptowalutowa zima zbliża się do końca. Dostrzega on bowiem, że indeks DXY zachowuje się podobnie jak na początku 2015 roku, kiedy to osiągnięte zostało dno tzw. trzeciej bańki Bitcoinowej, wskutek której kurs BTC osunął się o niemal 93 proc.

Pivot Fed coraz bliżej

Obserwowany na od marca br. cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną przyczynił się do wyraźnego wzrostu notowań dolara. To też sprawiło, że indeks DXY odzwierciedlający siłę amerykańskiej waluty ważoną wymianą handlową w stosunku do walut światowych sięgnął we wrześniu br. najwyższego poziomu od maja 2002 roku.

Ostatnie dane nt. inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych wykazały jednak, że dynamika wzrostu cen wyraźnie spowalnia, co drastycznie zwiększyło oczekiwania na Pivot Fed, czyli zmianę nastawienia amerykańskiego banku centralnego do dalszych ruchów w stopach procentowych, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

To w konsekwencji sprawiło, że dolar stracił wsparcie jakie w ostatnich miesiącach otrzymywał ze strony Rezerwy Federalnej i w konsekwencji osunął się on o przeszło 8 proc.

Bitcoin coraz bliżej dna 

Popularny strateg kryptowalutowy Kevin Svenson dostrzega, że indeks DXY zachowuje się obecnie podobnie jak w 2015 roku, kiedy to skorelowany był on z dnem Bitcoina.

Strateg wskazuje, że dolar amerykański traci impet, a jego ostania wyprzedaż doprowadziła do przełamania parabolicznego trendu wzrostowego, co może sygnalizować, że Bitcoin zacznie doświadczać wsparcie na obecnym poziomie cenowym i przez jakiś czas będzie poruszać się bokiem (w trendzie horyzontalnym) zamiast kontynuować rajd spadkowy.

Svenson dostrzega jednak, że upadek FTX, trzeciej największej giełdy kryptowalut może nadal wpływać na ten rynek i wywierać presję spadkową na cenę Bitcoina.

XTB
cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

– Mamy do czynienia z bardzo ważną zmianą makro w DXY. US Dollar Index powtarza tę samą strukturę rynkową, która pozwoliła BTC osiągnąć dno w 2015 roku. Nie jest jasne, czy niedawna zaraza będzie miała dalszy wpływ na rynek, ale często zdarza się, że główni gracze “idą na dno” pod koniec cyklu niedźwiedzia – wskazał Svenson.

– Istnieje potencjał do niższych cen, gdy te załamania giełdowe będą się rozgrywać, ale jest to zwykle znak, że zbliżamy się do dna cyklu. US Dollar Index (DXY) przełamujący swój paraboliczny trend jest głównym pozytywnym sygnałem, który widzę na wykresach. To może pozwolić BTC zyskać wsparcie irozpocząć ruch na bok zamiast prosto w dół – dodał.

Autor poleca również: Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBlok po 22 – 18 listopada 2022: EUR/USD, S&P500
Następny artykułKontrakty terminowe na ropę spadają o 10% w ciągu tygodnia!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here