Naga MarketsrosenNiedawne niejasności w strukturach Rezerwy Federalnej (Fed) Stanów Zjednoczonych, spowodowane handlem indywidualnym akcjami urzędników banku centralnego i ewentualnym zajściem konfliktu interesów eskalują. W poniedziałek dwóch regionalnych prezesów Rezerwy Federalnej – Eric Rosengren i Robert Kaplan – złożyli oświadczenie o przejściu na emeryturę. Czy krok ten pomoże Fed skupić się na istotniejszych zagadnieniach?

  • Dwóch istotnych urzędników banku centralnego odchodzi na emeryturę
  • Ich oświadczenia pojawiły się praktycznie jedno po drugim
  • Według mediów może chodzić o niedawną aferę związaną z handlem akcjami
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kaplan i Rosengren rezygnują ze stanowiska regionalnych szefów Fed

Na początku miesiąca informowaliśmy, iż prezes Banku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w Bostonie Eric Rosengren i jego odpowiednik z Dallas, Robert Kaplan ogłosili, że sprzedadzą swoje indywidualne pakiety akcji do 30 września z powodu obaw o konflikt interesów.Oświadczenia te pojawiły się po tym, jak urzędnicy zostali poddani kontroli w związku z transakcjami, które przeprowadzili w zeszłym roku, zgodnie z ich formularzami ujawnień finansowych.

Niedługo po tym,  przewodniczący Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell powiedział, że jest niezadowolony z aktywnego inwestowania prowadzonego przez dwóch prezesów regionalnych banków Fed i zobowiązał się, że zasady etyki banku centralnego zostaną zaostrzone po dokładnym przeglądzie.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell zapytany, czy nadal ufa prezesowi Fed z Dallas Robertowi Kaplanowi i prezesowi Fed z Bostonu Ericowi Rosengrenowi, i czy Ci będą wykonywać swoją pracę w oderwaniu od ewentualnych pobudek rynkowych, Powell powiedział, że samo zadawanie takich pytań jest druzgocące dla opinii banku centralnego i sytuacja taka nie powinna mieć miejsca.

W tym momencie sytuacja zdaje się postępować, kiedy szef Fed z Bostonu Eric Rosengren i Robert Kaplan z Dallas w poniedziałek osobno ogłosili plany ustąpienia ze stanowisk. Rosengren odejdzie jeszcze w tym tygodniu, a Kaplan 8 października. Jak podał Robert Kaplan:

– Niestety, ostatnie zainteresowanie moim ujawnieniem informacji finansowych może rozpraszać uwagę Rezerwy Federalnej w wykonywaniu jej ważnej pracy.

Tymczasem Rosengren powiedział, że przechodzi na „wcześniejszą emeryturę” ze względu na stan zdrowia i ujawnił, że przygotowuje się do istotnego zabiegu zdrowotnego.

invest

Według szefa strategii banku Evercore ISI, odejścia powinny również zmniejszyć presję na przewodniczącego Fed Jerome’a Powella, który zeznaje przed panelem senackim we wtorek i „zmniejsza ryzyko, że ta kontrowersja może storpedować jego ponowną nominację na stanowisko przewodniczącego Fed.

Obecna sytuacja zatem może oczyścić atmosferę i wspomóc procesy decyzyjne w ważniejszych kwestiach, niż struktury wewnętrze banku centralnego.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here