Naga MarketsWedług analityków firmy Autonomous Next, liczba aktywnych funduszy kryptowalutowych wynosi obecnie 312. Od końca 2017 roku wzrosła ona o 24%. Od 2016 roku liczba funduszy inwestujących w cyfrowe waluty powiększyła się 4,5-krotnie, a od 2015 roku blisko ośmiokrotnie. Mimo wysokiej dynamiki wzrostu, jest on w tym roku najwolniejszy od czasów powstania pierwszych funduszy.

Popularność funduszy zależna od kondycji rynku

W ujęciu rok do roku, 2018 jest najgorszy dla funduszy kryptowalutowych. W 2014 roku ich liczba powiększyła się o 124%, w 2015 o 30%, w 2016 o 60%, a na fali popularności nowej klasy aktywów 2017 rok przyniósł szalone 348% wzrostu.

Znaczna większość nowych funduszy otworzyła się w drugim kwartale tego roku. Podczas pierwszych trzech miesięcy otworzyło się jedynie 20 nowych funduszy, a 9 się zamknęło. Zdaniem raportu, zainteresowanie tego rodzaju funduszami jest wysoce skorelowane zarówno z kapitałem pozyskiwanym przez ICO, jak i kapitalizacją rynkową Bitcoina. Jakiś czas temu pisaliśmy, że fundusze kryptowalutowe straciły w tym roku 50% wartości.

Fundusze kryptowalutowe mogą zarządzać łącznie nawet 10 mld USD

Według szacunków Autonomous Next, całkowita suma zarządzana przez wszystkie fundusze kryptowalutowe waha się pomiędzy 7,5 a 10 mld USD. Raport zwraca również uwagę na fakt silnej centralizacji tego rodzaju inicjatyw. Analitycy uważają, że 10 największych funduszy zarządza blisko połową inwestowanego kapitału, a 50 największych odpowiada za 80% całości.

Rynki zareagowały optymistycznie na wieści o złożeniu wniosku przez Van Eck na fundusz kryptowalutowy w SEC. Mimo to niektórzy analitycy krytycznie odnoszą się do zainteresowania dużych instytucji kryptowalutami. Michael Chang, przedstawiciel firmy doradztwa kryptowalutowego Wachsman, ostatnio stwierdził:

“Powiedziałbym, że nie ma prawie żadnego apetytu na umieszczenie pieniędzy klientów w cyfrowych aktywach już teraz. Kiedy jesteś bankiem takim jak Jefferies, masz obowiązki wobec swoich klientów. Jeśli chcesz krypto, musisz udać się do wyspecjalizowanych firm, takich jak Pantera lub Soros Management, które teraz inwestują w to poprzez oddzielny fundusz.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here