Naga MarketsFlaga USAO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI poniżej oczekiwań

Z raportu IHS Markit wynika, iż pomimo prognoz zakładających utrzymanie wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Stanach Zjednoczonych na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (55,4), ta ostatecznie zmalała do 55,3. Fakt ten sprawia, że w stosunku do października br. wartość wskaźnika osunęła się o 0,4 z 55,7.

PMI przemysłowe z USA

Nie zmienia to jednak faktu, że dane z listopadowego sondażu wskazują na znaczną poprawę warunków działania w amerykańskim sektorze produkcyjnym, mimo że wskaźnik PMI spadł do najniższego poziomu od trzech miesięcy. Wzrostowi koniunktury sprzyjał najszybszy wzrost liczby nowych zamówień od maja oraz gwałtowny wzrost zatrudnienia.

“Pomimo spadku wskaźnika PMI, listopad przyniósł producentom kolejny zachęcająco solidny miesiąc poprawy warunków prowadzenia działalności (…) Nowe zamówienia rosły w najszybszym tempie od sześciu miesięcy, co skłoniło producentów do dalszego zwiększania mocy produkcyjnych w celu zaspokojenia popytu. Tempo tworzenia nowych miejsc pracy pozostawało jednym z najwyższych w ciągu ostatniej dekady.” – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o godz. 16:00.

Raport ISM znacznie powyżej oczekiwań

Zdecydowanie lepsze dane opublikował natomiast instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka rozwija się znacznie szybciej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się nieznacznego spadku wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 57,7 do 57,6, to ostateczna publikacja na poziomie 59,3 okazuje się być miłą niespodzianką.

ISM PMI przemysłowe z USASpoglądając na notowania pary walutowej USD/CAD zauważymy jednak, że w skutek dzisiejszych spadków kurs osunął się poniżej linii tendencji wzrostowej. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji dolara amerykańskiego.

Do handlu na parach walutowych z USD polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej USDCAD


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – Czy mikołajkowa odwilż potrwa długo?
Następny artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut #WEEKLY, 3 grudnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here