Naga MarketsO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI zgodne z prognozami

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług plasował się w lutym br. na poziomie 55,9 co jest odczytem zgodnym a prognozami. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspiera natomiast fakt, że jest to wzrost wartości wskaźnika o 2,6 pkt w stosunku do miesiąca poprzedniego.

“Wzrost aktywności w sektorze usług to dobra wiadomość po rozczarowujących kilku miesiącach, szczególnie, że towarzyszył jej dalszy solidny wzrost produkcji w lutym. Jak dotąd oba badania PMI wskazują, że w pierwszym kwartale 2018 r.  gospodarka rozwija się w tempie 2,5% w ujęciu roczny. Wraz z rozwojem nowych zamówień, które rosną najszybciej od trzech lat, marzec może również okazać się dobrym miesiącem dla działalności biznesowej.

Zdolność produkcyjna jest wyraźnie nadwyrężana przez wzrost popytu, o czym świadczy największa od prawie trzech lat liczba niezakończonych zamówień oraz raporty o coraz bardziej napiętych łańcuchach dostaw.

W nadchodzących miesiącach zatrudnienie i inwestycje biznesowe powinny zatem nadal rosnąć. Obawy budzi fakt, że ceny wciąż rosną, ponieważ popyt przewyższa podaż. Średnie ceny pobierane za towary i usługi wykazały największy miesięczny wzrost od września 2014 r., co prawdopodobnie przełoży się na wyższą inflację cen konsumpcyjnych.” – komentuje Chris Williamson z IHS Markit.

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o 16:00.

Raport ISM pozytywnie zaskakuje

Jeszcze lepsze dane opublikował instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka rozwija się szybciej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się osunięcia wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 59,9 do 58,9, to ostateczna publikacja na poziomie 59,5 okazuje się być miłą niespodzianką. Co prawda jest to spadek dynamiki względem poprzedniego miesiąca to jednak zdecydowanie mniejszy niż sądzono.

Warto również zwrócić uwagę na pozytywny odczyt indeksu aktywności biznesowej, który uplasował się na poziomie 62,8 wobec prognoz na poziomie 59,9 i odczytu poprzedniego 59,8.

Jak reagował USDCAD?

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że zarówno pierwsza jak i druga publikacja nie wywołała większej zmienności na rynku. Kurs oscyluje obecnie w okolicy górnego ograniczenia kanału wzrostowego i jeżeli tylko opór ten zostałby odrzucony, spodziewać moglibyśmy się powstania korekty spadkowej, dla której potencjalnym zasięgiem okazuje się pokonany dziś opór (teraz wsparcie).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza dla początkujących: AUDCAD na poziomach z sierpnia 2017
Następny artykułKontrakty Bitcoinowe (27 lutego): Duzi gracze ponownie redukują pozycje
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here