Naga MarketsO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI poniżej oczekiwań

Zgodnie z raportem IHS Markit, wskaźnik PMI dla sektora usług plasował się w lipcu br. na poziomie 56,0 co jest odczytem o 0,2 p.p. gorszym od prognoz i o 0,5 p.p. gorszym od wyniku czerwcowego, kiedy to wskaźnik plasował się na poziomie 56,5.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wzmaga również wynik zbiorczego wskaźnika PMI, który pomimo prognoz zakładających utrzymanie jego wartości na poziomie 55,9 osunął się w lipcu do 55,7.

“Na początku trzeciego kwartału (…) tempo wzrostu działalności gospodarczej było tylko nieco wolniejsze niż w czerwcu. Silny popyt krajowy przyczynił się do dalszej poprawy poziomu zamówień i znacznego wzrostu liczby płac w lipcu. Jednak oczekiwania przedsiębiorstw w całej gospodarce usługowej spadły do najniższego poziomu z sześciu miesięcy. Ankietowani wskazywali na obawy o wzrost kosztów i tarcia w handlu, a także na trudności z utrzymaniem tempa rozwoju nowych przedsiębiorstw w drugim kwartale 2018 roku. Wzrost kosztów operacyjnych w dalszym ciągu wywierał presję na marże w gospodarce usługowej, częściowo odzwierciedlając wyższe płace i rachunki za paliwo w lipcu. Pojawiły się sygnały, że wyższe koszty zaczęły przenosić się na konsumentów, ponieważ usługodawcy odnotowali najszybszy wzrost średnich cen naliczanych od września 2014 r.” – komentuje Tim Moore, dyrektor IHS Markit.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o godz. 16:00.

Raport ISM najgorszy od sierpnia 2017 roku

Jeszcze gorsze dane opublikował instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka rozwija się znacznie wolniej niż prognozowano. Mimo, że analitycy i tak spodziewali się osunięcia wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 59,1 do 58,6, to ostateczna publikacja na poziomie 55,7 okazuje się być niemiłą niespodzianką. Warto zwrócić uwagę, że jest to najgorszy rezultat od sierpnia 2017 roku.

Negatywny wydźwięk tej publikacji wspierał także odczyt indeksu aktywności biznesowej, który pomimo prognoz zakładających spadek do 63,2 z 63,9 poprzednio, ostatecznie osunął się aż do 56,5.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNajciekawsze setupy dnia – 3.08.2018
Następny artykułKomentarz giełdowy – byki kontrolują sytuacje
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here