Naga MarketsFilipiński instytut zajmujący się badaniami dot. terroryzmu śledzi transakcje dokonywane przez lokalne grupy terrorystyczne. Jego nowy raport ujawnia, że ​​organizacje te, związane z Państwem Islamskim (IS), dokonały ostatnio swoich pierwszych transakcji przy użyciu kryptowalut.

  • Kryptowaluty zaczynają służyć ISIS – to sugerują nowe dane służb.
  • Terroryści piorą za pomocą giełd kryptowalut środki.

ISIS interesuje się kryptowalutami

Według raportu ujawnionego 20 maja, kryptowaluty pomagają finansować regionalne grupy terrorystyczne, takie jak np. Jemaah Ansharut Dalauh.

Te artykuły również Cię zainteresują
Raport szczegółowo opisuje wykorzystanie kryptowalut w procederze prania pieniędzy, która składała się z dwóch faz. Po pierwsze, zasoby wyrażone w cyfrowych walutach „podejrzanego pochodzenia” były transferowane poprzez niezidentyfikowane giełdy. To „umyślnie zaciemnione” transakcje, co utrudnia ich śledzenie.

Drugi etap dotyczy wymiany tych aktywów kryptograficznych na pieniądze fiducjarne (…). Na giełdach kryptowalutowych kryptowaluty można wymieniać między sobą – dodają eksperci służb.

Dalej dodają, że ​​grupy terrorystyczne w Azji Południowo-Wschodniej mogą handlować kryptowalutami bez nadzoru instytucji regulacyjnych, co budzi obawy, biorąc pod uwagę luźne ramy prawne. Dlatego wzywają władze do wdrożenia procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w przypadku giełd kryptowalut, ponieważ system ten ich zdaniem jest niestabilny. Przy okazji padły oskarżenia rządu o utratę kontroli nad przepływami finansowymi.

Kryptowaluty na wojnie

W raporcie przytoczono przypadek oblężenia Marawi, co miało miejsce w 2017 r. Wtedy pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o prywatnych przekazach pieniężnych i kurierach gotówkowych z kryptowalutami. To pomagało finansować zaangażowane grupy terrorystyczne. Raporty te zostały „w dużej mierze zignorowane” przez władze.

Służby wyraziły również zaniepokojenie zwiększonym wykorzystaniem „anonimowych zasobów kryptograficznych”, takich jak Monero (XMR), które ułatwiają ukrywanie nielegalnej działalności.

Z drugiej strony mamy jednak opinie firmy Blockchain Chainalysis, która opublikowała raport, który sugeruje coś zgoła innego. Mianowicie sugeruje, że grupy terrorystyczne wcale nie używają kryptowalut, a przynajmniej na szeroką skalę.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here