Naga MarketsironfxPod koniec października portal Comparic.pl informował o wezwaniach na policję, które mieli otrzymać pracownicy IronFX. Teraz w nasze ręce trafił skan wyników finansowych podmiotu za 2014 rok, w którym doszukać można się pewnych nieścisłości jeżeli chodzi o kapitał klientów. Szczegóły prezentujemy poniżej.


Wartości, które do siebie nie pasują

Chociaż zestawienie finansowe nie podaje dokładnej wartości depozytów klienckich, to sumę można oszacować na podstawie kilku innych danych liczbowych:  • Przyznanych bonusów
  • Zysków handlowych
  • Deklarowanej wartości segregowanych środków klienckich

Jeżeli chodzi o wartość przyznanych bonusów, to w 2014 roku IronFX naliczył ich prawie 643 miliony dolarów. Jako, że bonus tradingowy przyznawany jest jedynie po zdeponowaniu środku (ówcześnie promocja IronFX zakładała pomnożenie depozytu o 40% lub 100%), to na tej podstawie można uznać, że wartość środków klienckich mieściła się w granicach 0,642 do 1,6 miliardów dolarów.

Wartość przyznanych bonusów. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX
Wartość przyznanych bonusów. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX

Jednocześnie klienci „objęci dochodzeniem” otrzymali 128 milionów dolarów w środkach bonusowych. Oznacza to, że zdeponowali fundusze w przedziale 128-320 milionów, które nadal powinny znajdować się na ich rachunkach handlowych – mowa bowiem o tych klientach, których żądania wypłaty zostały odrzucone.

Zysk handlowy raportowany w 2014 roku przez IronFX wyniósł 180 milionów dolarów. Jeżeli traderzy zdeponowali co najmniej 642 miliony, to cały czas nie wiadomo gdzie podziała się kwota 462 milionów.

Zysk handlowy. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX
Zysk handlowy. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX

Segregowane środki klienckie plasowały się natomiast na poziomie 18 milionów. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wartości, jest to liczba zbyt niska (łączna wartość depozytów po odjęciu zysków handlowych jest zdecydowanie mniejsza). Jednocześnie wartość zmieniła się jedynie kosmetycznie w stosunku do 2013 roku – pomimo faktu, że w tym samym czasie liczba zasilonych rachunków klienckich zwiększyła się czterokrotnie. W 2013 IronFX posiadał ich 91 tysięcy, natomiast w 2014 już 440 tysięcy – informację tą znajdziemy w zestawieniu rocznych wyników.

Wartość segregowanych środków klienckich. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX
Wartość segregowanych środków klienckich. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX

Rachunki segregowane to specyficzny rodzaj rachunku bankowego, w przypadku którego fundusze klienckie są przechowywane na rachunkach niezależnych od kont danego brokera. Ma to na celu wyraźne rozdzielnie środków należących do klientów od tych, które posiada broker – co ułatwia dochodzenie sowich praw w przypadku niewypłacalności lub bankructwa.

Oznacza to, że IronFX nie segregował setek milionów dolarów środków należących do klientów. Przyjmując, że dokument jest oryginalny, to cypryjski regulator rynków finansowych (CySEC), którego licencję posiada IronFX musiał dokładnie wiedzieć o wspomnianych wartościach. Po pierwsze CySEC wymaga od podmiotów regulowanych (CIF) przedkładania regularnych raportów, a po drugie sam prowadził dochodzenie odnośnie wyników IronFX osiąganych do listopada 2015 roku.

invest
Liczba zasilonych rachunków handlowych IronFX. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX
Liczba zasilonych rachunków handlowych IronFX. Źródło: sprawozdanie finansowe IronFX

Skan raportu IronFX za 2014 rok, na podstawie którego powstał powyższy artykuł znajduje się pod linkiem.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here