Naga MarketsligaTraderowJuż 26 września rozpoczyna się IX edycja Ligi Traderów. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Aby dołączyć do gry wystarczy zostawić w komentarzu swój nick z naszego forum. (na samy dole strony jest możliwość dodania komentarza bez konta na Facebooku).

WEŹ UDZIAŁ W NAJNOWSZEJ ODSŁONIE LIGI TRADERÓW

Poniżej wywiad z Ireneuszem Stańkiem – zwycięzcą V edycji Ligi Traderów z 2016 roku.


Na początek kilka słów o sobie tzn. co robiłeś przed tradingiem, czym się teraz zajmujesz?

Jestem od 17 lat pracownikiem administracji samorządowej w jednym z miast południowej Polski, a tradingiem zajmuje się od 2004 r. po godzinach pracy jako inwestor indywidualny.

Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w kolejnej Lidze Traderów?

Od zawsze lubiłem rywalizację, a rywalizacja z tyloma traderami i ta formuła meczy bezpośrednich sprawiła, że bez wahania postanowiłem po raz kolejny sprawdzić się w lidze i poprawić osiągniecie z III edycji Ligi Traderów, gdzie udało mi się dotrzeć do trzeciej fazy grupowej.

Co Ci się najbardziej podobało, a co byś zmienił w kolejnej edycji Ligi Traderów?

Uważam, że formuła turnieju sama w sobie jest bardzo trudna, ponieważ typując wynik z dwudniowym wyprzedzeniem nie masz możliwości skorygowania decyzji. Dlatego też, aby zachować pewną ciągłość i porównywalność wyników przyszłych edycji to według mnie, nie powinno się robić zmian. Obecna formuła ligi jest zoptymalizowana, a każda modyfikacja turnieju sprawi już tylko jego ułatwienie, tak jak to było w pierwszej rundzie gdzie typowano wynik meczu po jednej dobie.

Skąd pomysł na forex i spekulacje? Jak to się u Ciebie zaczęło?

Od najmłodszych lat interesowałem się giełdą i finansami, ale taki prawdziwy start nastąpił w roku 2004 kiedy wraz z rozwojem rynku walutowego i platform transakcyjnych można było rozpocząć prawdziwą naukę tradingu na kontach demo a później na koncie live. I tak też trwa to do dnia dzisiejszego z rozszerzeniem na indeksy.

Na czym mniej więcej polega Twoja strategia? Czy w meczach ligowych korzystałeś z jakiejś strategii? 

Strategia, którą stosuje to maksymalne uproszczenie czyli tylko wykres ceny – słupkowy ( dla mnie najbardziej przejrzysty) i obserwacja formacji, która powstaje. Nie stosuje wskaźników, jedynie zniesienia Fibonacciego do otwarcia pozycji.

Czy pamiętasz jakiś moment przełomowy, od którego inaczej zacząłeś patrzeć na trading?

Przełomowym momentem było wyczyszczenie wykresu ze wszystkich wskaźników (jako początkujący gracz korzystałem z prawie wszystkiego co miała do zaproponowania platforma) oraz próba znalezienia strategii opartej na wykresie ceny i jego analizie.

Jakie błędy Twoim zdaniem popełnia wielu zawodników, którzy nie odnoszą sukcesów w Lidze?

Trudno powiedzieć, nie chciałbym się tu wymądrzać czy pouczać innych, bo sam popełniam błędy, ale myślę, że dobre wyniki przynosi w turnieju pewna konsekwencja, a później analiza jednej lub dwóch par walut.  Większość swoich pojedynków oparłem na analizie AUDUSD I GBPUSD, a prawie zawsze gdy wprowadziłem inną parę to przegrywałem. Drugim czynnikiem, który przyniósł sukces to odwaga w podejmowaniu ryzyka i stosowanie “kontry” (tak to nazwałem) czyli postawienie tej samej pary tylko w innym kierunku w ten sposób wygrałem najważniejsze mecze trzeciej rundy i kilka w playoff.

Jakich rad udzieliłbyś nowym zawodnikom, którzy może szukają jakiegoś sposobu na sukces w Lidze? 

Jak już wspominałem, analiza jednej lub dwóch par walut i chęć podjęcia ryzyka , ponieważ w tym turnieju zdobycie każdego punktu przychodzi bardzo ciężko.

Czy uważasz, że udział w Lidze może uczyć czegoś początkujących graczy?

Liga to turniej, który ze względu na swoją formę jest bardzo trudny, ponieważ jak już wspominałem trudno jest określić kierunek i zasięg ekspansji danej pary z dwudniowym wyprzedzeniem, ale jest turniejem, który uczy pewnych reguł w trudnej sztuce tradingu chociażby wyszukiwania i czytania wiadomości ekonomicznych, codziennego przeglądania kalendarza ekonomicznego i na podstawie tych wiadomości nauki analizy fundamentalnej w celu określenia dalszego kierunku danej pary walut i ewentualnego wykorzystania w kolejnym meczu.

Co jest najważniejsze w tradingu, złota zasada?

Pokora w stosunku do rynku oraz strategia, którą cały czas się doskonali. To według mnie są złote zasady tradingu. Patrząc z perspektywy czasu na swoje początki myślałem, że jestem mistrzem świata :-),  dopóki rynek kilka razy nie sprowadził mnie na ziemie. Od tego czasu uważam się jedynie za czeladnika rynku finansowego i patrzę z pokorą na rynek finansowy.

Czy osoby żądne rewanżu będą miały okazje zmierzyć się z Tobą w kolejnej edycji konkursu?

Na dzień dzisiejszy jeszcze nie podjąłem decyzji, ale zapewne gdy ukaże się link z informacją o zapisach, to chęć rywalizacji weźmie górę i spotkamy się w kolejnej edycji konkursu.

Jeszcze raz chciałbym wszystkim podziękować za rywalizację w V edycji Ligi Traderów, to było dla mnie niesamowicie ekscytujące trzy miesiące rywalizacji.

Zwycięzca Ligi Traderów otrzymuje tradycyjną szklaną statuetkę. Na zdjęciu Ireneusz Staniek “Kerix” (po lewej) triumfator V edycji turnieju odbierający statuetkę z rąk redaktora Adama Raka. Czy po zakończeniu VII edycji na statuetce znajdzie się Twoje imię i nazwisko?

Dziękujemy za wywiad, jeszcze raz gratulujemy sukcesu w tegorocznej edycji Ligi Traderów.

Już niebawem startuje IX edycja Ligi Traderów. To okazja do zmierzenia się w bezpośrednich pojedynkach z najlepszymi zawodnikami poprzednich edycji. Dołącz do konkursu zostawiając swój nick z forum w komentarzu (na podany e-mail będą wysyłane przypomnienia o rywalizacji w konkursie).

Aktualna lista zapisanych zawodnikówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here