Naga MarketsCena ropy nafotwejCeny ropy naftowej kontynuują wzrost w poniedziałek, gdy pojawiła się potencjalna przeszkoda w ożywieniu negocjacji dot. umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r., która w efekcie mogłaby zwiększyć podaż ropy. Eksperci z Goldman Sachs uważają, że argumenty za wyższymi cenami pozostają nienaruszone nawet przy zwiększonym eksporcie z Iranu. Ropa WTI kosztuje dziś ponad 64,50 dolarów za baryłkę, a Brent około 67,50 USD/brk.

Ropa naftowa: dalszy wzrost cen mimo irańskiej podaży

Ceny ropy spadły w zeszłym tygodniu o prawie 3% po tym, jak prezydent Iranu Hassan Rouhani oświadczył, że Stany Zjednoczone są gotowe znieść sankcje nałożone na sektor naftowy, bankowy i żeglugowy jego kraju.

Te artykuły również Cię zainteresują
Produkcja ropy w Iranie rosła w ostatnich miesiącach, prawdopodobnie w oczekiwaniu na zniesienie sankcji – napisali analitycy ANZ w raporcie w poniedziałek.

Jednak przewodniczący irańskiego parlamentu powiedział w niedzielę, że trzymiesięczne porozumienie między Teheranem, a organem nadzoru nuklearnego ONZ wygasło i dostęp do zdjęć z wnętrza niektórych irańskich obiektów jądrowych zostanie wstrzymany.

Europejscy dyplomaci powiedzieli w zeszłym tygodniu, że brak porozumienia w sprawie przedłużenia umowy doprowadziłby do pogłębienia negocjacji między Waszyngtonem. Rozmowy mają zostać wznowione we Wiedniu w tym tygodniu.

Były prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z umowy w 2018 roku i ponownie nałożył sankcje. Analitycy Goldman Sachs stwierdzili, że nawet przy potencjalnym wznowieniu eksportu irańskiej ropy, argumenty za wyższymi cenami pozostają nienaruszone ze względu na wzrost światowego popytu.

Szacujemy, że ceny ropy Brent osiągną 80 USD za baryłkę w czwartym kwartale 2021 r., choć ten poziom możemy osiągnąć już na lato – podsumował Goldman Sachs.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

invest

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc akcje | wirtualna polska kurs | akcje enea | cena dolara | famur kurs | pko notowania | lotos gielda |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here