Naga MarketsWraz ze wzrostem wartości kryptowalut w 2017 roku, wzrosło też zainteresowanie nimi. Okazuje się jednak, że wirtualne waluty znalazły się nie tylko w kręgu zainteresowań technologicznych geeków i spekulantów ale także wśród cyberprzestępców. Z najnowszych doniesień wynika, iż irańscy hakerzy dokonują ataków, które uniemożliwiają działanie systemów komputerowych do czasu zapłacenia okupu…rzecz jasna w kryptowalutach. Okazuje się, że ataki te zaczęły się pojawiać w czasach, gdy Stany Zjednoczone ponownie rozważają nałożenie surowych sankcji gospodarczych na Iran.


W ciągu ostatnich dwóch lat naukowcy z grupy iDefense zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmy Accenture śledzili pięć nowych rodzajów tak zwanego oprogramowania ransomware, które według nich zostały stworzone przez hakerów w Iranie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprogramowanie odkryte przez Accenture zawiera szereg cyfrowych wskazówek łączących je z Iranem. Niektóre próbki zawierają wiadomości w języku perskim i łącza do komputerów stacjonujących w Iranie, podczas gdy inne mają na celu uniknięcie blokowania irańskich systemów komputerowych za pomocą oprogramowania ransomware.

W miniony wtorek fimra Accenture opublikowała specjalny raport, w którym ostrzega przed ambicjami irańskich hakerów. Raport ten przedstawia także w zarysie działania hakerskie przypisywane rządowi irańskiemu, chociaż firma twierdzi, że znalezione oprogramowanie ransomware mogło zostać stworzone przez podmioty popierane przez rząd lub irańskich przestępców, lub jedno i drugie.

Oprócz oprogramowania ransomware, firma Accenture zauważyła także w sieciach klientów na Bliskim Wschodzie oprogramowanie do wydobywania kryptowalut, zawierające cyfrową sygnalizację wskazującą na Iran. Oprogramowanie to nie przechwytuje systemów, ale zamiast tego po cichu kradnie moc obliczeniową komputera, którą wykorzystuje do wykonywania obliczeń matematycznych i kopania kryptowalut.

Oprogramowanie do krypto-górnictwa spowodowało poważne problemy w niektórych obiektach naftowych i gazowych na Bliskim Wschodzie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy posłużyło ono do wygenerowania wielomilionowych zysków w kryptowalutach.

“Wydobycie i kradzież kryptowalut to szansa na zdobycie gotówki dla krajów z ograniczeniami finansowymi” – powiedział Keith Alexander, były dyrektor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i Dowództwa Cyber Cyber Command Stanów Zjednoczonych, który jest obecnie szefem zarządu firmy IronNet CyberSecurity Inc. zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym.

CrowdStrike Inc., inna firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym, uważa, że to właśnie rząd irański prawdopodobnie stworzył jeden z wariantów oprogramowania ransomware zgłoszonego przez iDefence. CrowdStrike uważa jednak, że oprogramowanie to, nie miało na celu zarabiania pieniędzy, ale zniechęcanie obywateli  irańskich do pobierania oprogramowania zaprojektowanego w celu zapobiegania szpiegowaniu przez rządy.

W przeszłości Iran zaprzeczał jednak udziału w cyberatakach, twierdząc, że sam jest ofiarą hakerów. Około dziesięć lat temu Iran został uderzony cyberatakiem o nazwie Stuxnet, który unieruchomił wirówki do wzbogacania uranu wykorzystywane w programie jądrowym tego kraju. Atak przeprowadziły Stany Zjednoczone i Izrael. Zdaniem badaczy i urzędników rządowych, od tego czasu Iran koncentruje się na rozwijaniu własnych zdolności cybernetycznych.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFunt szterling najtańszy od listopada 2017 wobec EUR. Winny Brexit?
Następny artykułSilny AUD i słaby funt + zaproszenie na webinar – Strategia TDiS
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here