Naga Markets

Irański rząd zlikwidował ponad tysiąc kopalni kryptowalut. Stało się to możliwe dzięki informatorom, którzy pomogli Tavanir, irańskiemu przedsiębiorstwu energetycznemu, w odnajdywaniu tego typu miejsc.

  • W Iranie zamknięto ponad 1000 kopalni BTC, które działały bez licencji.
  • Za działaniami stoi firma energetyczna.

Iran zamyka kopalnie BTC

Chociaż Tavanir twierdzi, że niektórzy górnicy używali do kopania „wysokiego poziomu” dotowanej energii elektrycznej, ich raport wyjaśnił, że nie zaobserwowano żadnych znaczących zmian w zużyciu energii elektrycznej. Lokalne władze stwierdziły, że właśnie dlatego musiały polegać na informatorach, zauważając, że Tavanir „nie może wykryć wszystkich nielegalnych farm wyłącznie poprzez badanie ich wzorców konsumpcji”.Osoby, które dostarczyły informacji prowadzących do wykrycia nieautoryzowanych kopani, otrzymały po 100 milionów rialów (480 dolarów) za współpracę, powiedział Financial Tribune.

Teheran a kryptowaluty

Krajowe prawo dotyczące wydobywania kryptowalut stanowi, że górnicy powinni ujawniać swoją tożsamość i przekazywać szczegółowe informacje dot. swojej działalności Ministerstwu Przemysłu, Kopalń i Handlu. Informacje te obejmują wielkość kopalni  i rodzaj używanego przez nie sprzętu. Dane są gromadzone, aby zapobiec przemytowi koparek do kraju. Górnicy są definiowani zarówno jako osoby fizyczne, jak i firmy.

Nielegalni kopacze kryptowalut ryzykują grzywną w wysokości od 2 000 do 5 000 USD za każdy wykorzystany nielegalnie sprzęt oraz dodatkową grzywnę w wysokości 20 000 USD za korzystaniu z dotowanego źródła energii elektrycznej.

Z drugiej strony jeszcze w maju Ministerstwo Przemysłu, Kopalń i Handlu Iranu przyznało iMiner, firmie wydobywającej kryptowaluty, licencję na działalność w tym kraju. Dzięki 6000 platform, konfiguracja iMinera staje się jedną z największych kopalni kryptowalut w Iranie.

Irański rząd zezwolił na wydobywanie kryptowalut jako działalność przemysłową w lipcu 2019 roku i od tego czasu wydał ponad 1000 licencji firmom wydobywającym cyfrowe waluty.

Jak jednak widać, warunkiem działania w kraju jest uzyskanie licencji. Bez tego taką działalność można zakończyć wysoką grzywną.

XTB

Autor poleca też:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here