Naga Marketsflaga iranuIran nadal nie może chyba zdecydować się, jaką politykę obrać w kontekście kryptowalut. Niedawno rząd uderzył w niezarejestrowane kopalnie bitcoinów. Teraz jednak chce regulować nowy rynek. Tak uważa Abdol Nasser Hemmati, prezes Centralnego Banku Iranu (CBI).

Z jednej strony władzom przeszkadza wzrost zużycia energii elektrycznej. Ponoć ten ostatni jest znaczny, bo w ostatnim okresie rząd zarejestrował aż 7 proc. skok kosztów prądu – podobno głównym powodem są nielegalne kopalnie kryptowalut. I dlatego w ostatnim czasie zamknięto dwie takie kopalnie i skonfiskowano 1000 szt. koparek.

“Wydobywanie międzynarodowych walut cyfrowych powinno odbywać się w oparciu o cenę energii elektrycznej [przeznaczonej] na eksport”,

-powiedział Press-TV Abdol Nasser Hemmati, prezes Centralnego Banku Iranu (CBI).

„Ważniejsze jest to, że te wykopane waluty [cyfrowe] powinny zostać skierowane na krajowy rynek”

-dodaje.

Iran a kryptowaluty

Irański minister ds. komunikacji i technologii informacyjnych, Mohammad Javad Azari Jahromi uważa, że kraj wkrótce ureguluje nowe rynek.

„Rząd chiński nie planuje być obecny na rynku wydobywania kryptowalut w Iranie. Jednak sektor prywatny Chin i ludzie [z tego kraju] mogliby być zaangażowani w ten obszar”

-mówił w kontekście wprowadzanie na irański rynek zagranicznych podmiotów.

Iran zaczyna stawiać zapewne na cyfrowe waluty, bowiem krajowa gospodarka ma poważne problemy. Lokalna waluta jest niszczona przez hiperinflację. Obywatele państwa uciekają nawet w bitcoiny.

Stąd powstała koncepcja stworzenia własnej kryptowaluty. PayMon ponoć jest już gotowa, ale nie ujrzała jeszcze światła dziennego. Możliwe, że ma posłużyć w handlu zagranicznym z np. Rosją, którą także dotykają sankcje ze strony USA.

Podobny projekt wprowadziła Wenezuela. Petro okazało się jednak niewypałem. Do dziś Wenezuelczycy nie chcą z niego korzystać. Mimo tego, że prezydent Nicolas Maduro naciska na banki w kraju, by te przyjmowały u siebie petro. Istniały też plany, by z petro korzystała Rosja. Plany jednak nie wejdą chyba w życie, bowiem cyfrowa waluta Wenezueli nie wzbudza także zaufania wśród rosyjskich decydentów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here