Naga MarketsIrańskie Narodowe Centrum Cyberprzestrzeni opublikowało projekt kryptowaluty rządowej, taką informację opublikowała w weekend krajowa gazeta Financial Tribune. Według artykułu, krajowa kryptowaluta została opracowana na polecenie prezydenta Hassana Rouhaniego. W ten sposób Iran może ominąć blokadę systemu bankowego SWIFT.

Iran idzie śladem Wenezueli

Jak już informowaliśmy jakiś czas temu, Iran potwierdził, że stworzy własną, rządową kryptowalutę, aby uniknąć sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, a także ułatwić transfer pieniędzy do i z “dowolnego miejsca na świecie”. Mohammad Reza v potwierdził, że Rosja zgodziła się na wykorzystanie cyfrowych walorów w handlu z Iranem.

„Na przestrzeni ostatniego roku czy dwóch kwestia użycia kryptowalut stała się bardzo ważną sprawą. Jest to jeden z dobrych sposobów na ominięcie amerykańskiego dolara oraz zastąpienie systemu płatności opierającego się o SWIFT. Rosjanie podzielają naszą opinię” – skomentował Pourebrahimi.

Iran w ten sposób idzie w ślady Wenezueli, której rząd wprowadził pierwszą krajową kryptowalutę Petro w lutym tego roku. Władze Iranu badają technologię blockchain, aby ominąć blokady w kraju, w tym całkowity zakaz posiadania dolarów amerykańskich, który został uchwalony na początku sierpnia.

Koniec zakazu kryptowalutowego?

Dotychczas Iran był przeciwnikiem kryptowalut. Władze w Teheranie nie pozwalały na obrót cyfrowymi aktywami oraz zastosowaniu ich jako alternatywy dla tradycyjnego systemu walutowego. Bank Centralny Iranu zakazał krajowym bankom i instytucjom finansowym obsługi transakcji kryptowalutowych.

Wycofanie się przez Donalda Trumpa z porozumienia z 2015 roku i nałożenie sankcji na Iran sprawiło, że podejście rządu się zmieniło. Saeed Mahdiyoun z irańskiej Najwyższej Rady Cyberprzestrzeni przekazał lokalnej agencji informacyjnej IBENA, że pomysł wprowadzenia krajowej kryptowaluty jest coraz cieplej rozważany przez władze.

Co ważniejsze, Mahdiyoun ujawnił, że władze wkrótce przyjrzą się ponownie kryptowalutom. Do końca września Bank Centralny Iranu ma wydać oświadczenie dotyczące handlu krypto. Rząd ma się zająć wprowadzeniem nowych ram regulacyjnych w tej kwestii.

Jak na razie jednak zakaz posiadanie i handlu cyfrowymi walutami jest aktualny, jest to efekt obaw związanych z praniem brudnych pieniędzy z grudnia będącego efektem dyskusji rządowej z grudnia zeszłego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here