Naga MarketsZ perspektywy gospodarczej, cieśnina Ormuz jest jednym z najbardziej istotnych miejsc świata. Tą wąską cieśniną tankowce transportują 18,5 miliona baryłek ropy dziennie. Cieśnina od północy należy do Iranu, od południa zaś do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Muhafazatu Masandam, enklawy Omanu. W najwęższym miejscu ma 54 km, ale mimo to swobodnie jej wody mogą pokonywać największe transportowce świata. Od dekad jest to miejsce wymiany „politycznych uprzejmości”.

Więcej na temat specyfiki tego regionu pisałem tutaj:  3 miejsca na świecie, które musi znać inwestor rynku ropy

Wraz z rosnącym ostatnio napięciem na linii USA – Iran, wzrastają obawy o zakłócenia dostaw czarnego złota. Odpowiedzią Teheranu na amerykańskie sankcje są groźby zablokowania cieśniny, co szacując zdolności militarne Iranu jest całkiem możliwe.       Prezydent Hasan Rouhani wielokrotnie ostrzegał, że jeśli Iran zostanie wyłączony ze światowego handlu ropą to żaden kraj Zatoki Perskiej nie będzie mógł tego robić. W tym przypadku geografia to broń obusieczna, ponieważ sąsiadujące kraje (niekonieczne przyjazne Iranowi) są w stanie zablokować Iran. Co więcej, klika dni temu Sekretarz Stanu Mike Pompeo napisał na twitterze:

Iran nie kontroluje cieśniny Ormuz. Cieśnina jest międzynarodową drogą wodną. Stany Zjednoczone będą nadal współpracować ze swymi partnerami, aby zapewnić swobodę żeglugi i swobodny przepływ towarów na międzynarodowych drogach wodnych”

Wtórował mu Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton twierdząc, że zablokowanie cieśniny byłoby największym błędem Iranu. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, Teheran podejmie próbę wyeliminowania ryzyka przenosząc główny terminal eksportowy z wyspy Chark do miejscowości Dżask, tym samym omijając Ormuz.

Rys. 1 Zatoka perska. Źródło: www.googlemaps.com

Wstępny plan zakłada zrealizowanie operacji do 2021 roku. Jeśli uda się go w pełni zrealizować, będzie to olbrzymia przewaga Iranu, która całkowicie zmienia układ sił wokół Zatoki Perskiej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here