Naga Markets webinar


Podczas najbliższego spotkania OPEC może dojść do konfliktu pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską. W piątek w Wiedniu prawdopodobnie kraj ten nie zgodzi się na proponowaną podwyżkę produkcji. Informacja została potwierdzona przez stronę irańską. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwszy brak zgody od 2011 roku.

„Nie wydaje mi się, żebyśmy podczas najbliższego spotkania mogli osiągnąć porozumienie” – powiedział mediom Bijan Namdar Zanganeh, irański minister ropy naftowej. Dyskusje wewnątrz OPEC wpłyną oczywiście na rynek ropy naftowej. Cena WTI spada od miesiąca, obecnie znajduje się w okolicy 65 USD.

Szerszy sentyment jest nadal wzrostowy. Cena czarnego złota od końca 2016 roku wzrosła o blisko 75% do okolic 80 USD za baryłkę po tym, jak Rosja i kraje OPEC doszły do porozumienia w sprawie cięcia produkcji o 1,8 mln baryłek dziennie.

Arabia Saudyjska pod wpływem USA chce zwiększyć nieco produkcję w drugiej połowie roku. Rosja jest jeszcze bardziej drastyczna w swoich planach, chce wymusić zwiększenie globalnej produkcji o 1,5 mln baryłek dziennie. Iran stoi w opozycji do jakiejkolwiek podwyżki, nie mówi nawet o zgodzie na kompromis w postaci 300-600 tys. baryłek. „Nie ma takiej potrzeby” – skomentował sytuację Zanganeh.

Ropa WTI od miesiąca traci


Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here