Naga MarketsPlatforma wydobywcza ropyZaledwie miesiąc po zaostrzeniu amerykańskich sankcji względem Iranu rynek zdaje się skupiać swoją uwagę na zupełnie innych czynnikach. Przez wielu ekspertów postrzegane jako nierealne, ale nadal działające na wyobraźnie widmo konfliktu zbrojnego nie wystarczyło, aby utrzymać trend wzrostowy na rynku ropy naftowej. Co więcej, cena czarnego złota na przestrzeni kilkunastu ostatnich dni zniżkowała aż o blisko 10 USD, jako reakcja na stale rosnące obawy o przyszłość światowej gospodarki w kontekście coraz ostrzejszej wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.


10 maja Donald Trump zrealizował swoją obietnicę i zdecydował się wprowadzić wyższe, 25% cła na towary importowane z Państwa Środka o wartości 200 miliardów USD rocznie. W odpowiedzi Pekin zagroził m.in ograniczeniem eksportu metali ziem rzadkich, bez których branże zbrojeniowa czy elektronicza w zasadzie nie istnieją. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Przegląd rynku zacznijmy jednak od Iranu. Podczas ostatniej konferencji Donalda Trumpa, którą prowadził wraz z japońskim premierem Shinzo Abe wyraźnie złagodził swoją komunikację w kierunku Teheranu. Znany z bardzo stanowczego zdania w tej kwestii, amerykański prezydent podkreślił, że nie dąży do zmiany reżimu w Iranie, ale ma na celu jedynie powstrzymanie go przed rozwojem broni jądrowej. Innego zdania są oczywiście irańscy przedstawiciele, którzy powiedzieli, że zaostrzone w zeszłym miesiącu amerykańskie sankcje wobec ich kraju mają na celu podsycenie powszechnego niezadowolenia w dążeniu do obalenia obecnej władzy.

Eksperci są zdania, że nowy ton Donalda Trumpa to efekt obaw, że rosnące napięcia pomiędzy USA i Iranem mogą wywołać nowy konflikt zbrojny w regionie Bliskiego Wschodu, który w ostatnim czasie powoli zmierzał ku stabilności. Obiektywnie patrząc, trudno sobie wyobrazić scenariusz w którym jakakolwiek konfrontacja wojskowa z Iranem w regionie kończy się dla Stanów Zjednoczonych pomyślnie. Na nieszczęście, administracja Donalda Trumpa uczyniła konfrontację z Iranem podstawą swojej polityki wobec Bliskiego Wschodu, od samego początku negując sens porozumienia nuklearnego z 2015 roku, które po latach niepewności ograniczało nuklearne ambicje Iranu. Jednak jak pokazuje historia ostatnich kilkunastu miesięcy, w przypadku Donalda Trumpa nic nie jest pewne. Stąd też jeden z ekspertów politycznych ds. Bliskiego Wschodu Abdulkhaleq Abdulla stwierdził, że co prawda najnowsze komentarze na temat irańskiego reżimu nie cieszą amerykańskich sojuszników w regionie, ale  Trump zmienia zdanie w ciągu 24 godzin, nie zdziwiłbym się gdyby jutro wyruszył na wojnę z Iranem”. Nie jest jednak prawdą, że to tylko Stany Zjednoczone znajdują się w trudnej sytuacji według WSJ, na skutek nie przedłużonych zwolnień dla odbiorców irańskiej ropy, eksport czarnego złota z tego kraju może spaść jeszcze bardziej, niż spodziewali się tego początkowo eksperci. W marcu kraje, które warunkowo mogły kupować irańską ropę, importowały 1,6 mln baryłek dziennie, a dowody wskazują, że niemal wszystkie z nich stosują się do amerykańskich żądań zaprzestania zakupów –  nawet Chiny, które z resztą mają wystarczająco problemów i najwyraźniej nie chcą dawać Amerykanom pretekstu do dalszego zaostrzania konfliktu.

Handel ropą naftową w świetnych warunkach umożliwia AXI TRADER

Nawet jeśli Donald Trump faktycznie zamierza wyciągnąć rękę do Iranu, to musi to zrobić na tyle zręcznie, aby nie zburzyć wzmacnianych przez ostatnie miesiące relacji z innymi krajami Zatoki. Szczególnie, że nadmierna zdaniem Demokratów „przyjaźń” z największym wrogiem Iranu – Arabią Saudyjską spotyka się z bardzo silną niechęcią w kongresie.

Tymczasem, na niecały miesiąc przed spotkaniem kartelu OPEC, typowanie decyzji grupy wydaje się niezwykle trudnym zadaniem. Przede wszystkim, eksperci nadal mają obawy o wzrost światowego popytu na ropę naftową ze względu na spór handlowy między USA a Chinami, i stale rosnącą produkcję w USA.  Minister ropy Kuwejtu Khaled al-Fadhel powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby potwierdzić, czy producenci ropy zwiększą limity produkcji w czerwcu. Przypomnę, że w grudniu ubiegłego roku kraje zrzeszone w grupie OPEC + zgodzili się na zmniejszenie produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie od 1 stycznia na okres sześciu miesięcy. Kuwejcki minister w rozmowie z Reuters zwraca uwagę, że obecnie na rynku panuje ogromny niepokój, związany głównie z problemami z podażą.  Wspomina m.in. o wpływie decyzji rządu USA o nieprzedłużaniu zwolnień dla głównych nabywców irańskiej ropy naftowej, który nie jest jednak jeszcze odczuwalny. Jako kolejne powody, dla których światowa perspektywa podaży i popytu pozostaje niejasna, wymienił również możliwość nałożenia przez USA kolejnych sankcji na Wenezuelę, napięcia polityczne w Libii, wzrost wydobycia ropy z łupków w USA oraz spór handlowy między Waszyngtonem a Pekinem. Khaled al Fadhel potwierdził, że zgodność producentów ropy naftowej z ustalonymi limitami wydobycia wyniosła 168% w kwietniu, zwracając uwagę, że sezonowy popyt na ropę będzie rosnąć w najbliższych kilku miesiącach, ponieważ rafinerie na całym świecie kończą okresy konserwacji, a przed nami najbardziej intensywny okres.

Projekcja światowego popytu na ropę z wyróżnieniem regionów. Źródło: raport OPEC.
Projekcja światowego popytu na ropę z wyróżnieniem regionów. Źródło: raport OPEC.

Previous estimate – prognoza z poprzedniego miesiąca,

Revision – rewizja względem ostatniego miesiąca.

Udział OPEC w uzgodnionych redukcjach wynosi 800 tysięcy baryłek, ale jego rzeczywisty udział był większy jest większa z powodu spadającej produkcji w Iranie i Wenezueli. Oba kraje podlegają sankcjom amerykańskim i są zwolnione z dobrowolnych redukcji w ramach porozumienia prowadzonego przez OPEC. Utrzymanie tej tendencji będzie trudne, ponieważ Donald Trump cyklicznie wzywa OPEC i faktycznego lidera grupy – czyli Arabii Saudyjską do zwiększenia wydobycia i obniżenia cen ropy. Również Rosja chce również zwiększyć podaż po czerwcu.

Zapytany, czy wzrost podaży ropy naftowej jest możliwy w drugiej połowie roku, Fadhel powiedział, że wszystkie opcje są rozważane,.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here