Naga MarketsopecKatar od stycznia 2019 roku przestanie być członkiem grupy OPEC. Mimo, że jest to dopiero 11. co do wielkości producent kartelu, rynek ropy został zaskoczony tą informacją, reagując dynamicznym wzrostem cen. Jednak do znacznie większego wstrząsu może dojść już wkrótce, gdyż jak donosi portal oilprice.com, cytując przedstawiciela banku Barclays, Michaela Cohena również Irak – drugi co do wielkości producent w kartelu może wystąpić ze struktur.


Cohen zauważa, że w ostatnim czasie to Irak najczęściej odbiegał od celu produkcyjnego, więc jeśli przedstawiciele Bagdadu uznają, że ograniczenia wydobycia będą zbyt surowe, to możliwe jest wystąpienie Iraku z OPEC. W ubiegłym miesiącu eksport irackiej ropy spadł do najniższego poziomu w ciągu siedmiu miesięcy z powodu złych warunków pogodowych w portach na południu kraju. Według oświadczenia irackiego ministerstwa ds. ropy naftowej oraz międzynarodowej agencji S&P Global Platts, eksport z Iraku w listopadzie wyniósł średnio 3,372 milionów baryłek dziennie, a to najniższy poziom od kwietnia tego roku. Ponadto przedstawiciel Barclays odnosi się planów Arabii Saudyjskiej, która zamierza zmniejszyć produkcję, aby stymulować wzrost cen ropy, które spadły o niemal 30% w stosunku do rekordowych cen z początku października. 

Wielkość produkcji ropy w Iraku na podstawie OPEC Monthly Oil Market Report
Wielkość produkcji ropy w Iraku na podstawie OPEC Monthly Oil Market Report

Historia sporów między OPEC a Irakiem sięga co najmniej końca drugiej wojny w Zatoce Perskiej w 2003 roku. Produkcja ropy naftowej w Iraku spadła z przedwojennego poziomu 3,5 miliona baryłek ropy do zaledwie 900 tysięcy baryłek po zakończeniu wojny. Od tego czasu Irak regularnie polemizuje z decyzjami OPEC, chociażby w przypadku poprzedniej redukcji wydobycia ropy. Gdy kartel w listopadzie 2016 roku musiał ograniczyć produkcję w warunkach gwałtownego spadku cen, Irak długo wstrzymywał się, zwodził, ale finalnie przystał i przestrzegał warunków narzuconych przez władze kartelu. Jednocześnie minister ds. ropy naftowej Iraku, Jabar Ali al-Luaibi, nakłaniał producentów ropy naftowej i gazu ziemnego działających w Iraku do dalszego zwiększania wydobycia w 2017 roku.

Co ciekawe, w zeszłym miesiącu, iracki minister Thamer Ghadhban powiedział, że Irak planuje zwiększyć zarówno wydobycie jak i eksport ropy w 2019 r., koncentrując się na południowych polach naftowych. Celem Iraku jest osiągnięcie zdolności produkcyjnych na poziomie 5 milionów baryłek ropy naftowej w 2019 roku, a średni eksport ma wynieść około 3,8 milion baryłek ropy naftowej. Według raportu firmy konsultingowej Wood Mackenzie, produkcja ropy naftowej w Iraku wzrosła w tym roku o około 6 %, podczas gdy do 2025 roku produkcja ta może osiągnąć nawet 6 milionów. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here