Naga MarketsWarszawska giełda zajęła trzecie miejsce wśród europejskich rynków pod względem liczby IPO w 2016 r. – wynika z raportu „IPO Watch 2016”. Tym samym GPW znalazła się w elitarnym gronie obok Nasdaq OMX i LSE.


28 nowych spółek w 2016 na warszawskim parkiecie

Jak wskazuje najnowszy raport PwC „IPO Watch”, w ubiegłym roku pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby IPO zajął Nasdaq OMX, gdzie miało miejsce 80 debiutów. Na drugim znalazła się London Stock Exchange z 67 IPO. GPW zajęła trzecie miejsce z liczbą debiutów wynoszącą 28.

Koniec 2016 r. przyniósł widoczne ożywienie na rynku pierwotnym na GPW. Wartość ofert w IV kwartale wyniosła 147 mln euro, co stanowiło ponad połowę wartości wszystkich ubiegłorocznych emisji. W tym czasie odbyły się dwa z trzech największych debiutów ubiegłego roku – spółek Celon Pharma (56,9 mln euro) oraz Stelmet (42,4 mln euro).

Kilka ciekawostek z raportu

„Największym IPO w Europie w minionym roku był debiut innogy – spółki zajmującej się odnawialną energią. Biznes wydzielony z RWE pozyskał w ramach oferty 4,5 mld euro, odpowiadając za 16% łącznej wartości europejskich IPO w ubiegłym roku. Z kolei Nasdaq OMX zakończył rok jako najbardziej aktywny europejski rynek zarówno pod względem wartości ofert jak i liczby debiutów.” – komentował raport Bartosz Margol Wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC:

  • Nasdaq OMX był najaktywniejszym rynkiem w kontekście wartości i liczby przeprowadzonych IPO – pozyskano na nim 7,9 mld euro w wyniku 80 IPO. Nasdaq OMX był także miejscem dwóch z trzech największych debiutów w Europie.
  • Londyński AIM uchronił się przed wstrząsami powstałymi po referendum ws. Brexit i kontynuował dobre wyniki – miało tam miejsce 39 IPO o łącznej wartości 1,3 mld euro.
  • Niemcy były miejscem największego IPO w 2016 r. – innogy SE – spółki energetycznej zależnej od RWE. W wyniku IPO pozyskano 4,5 mld euro (wyłączając opcję nadsubskrypcji).
  • MONETA Money Bank przeprowadziła największe IPO w Czechach od ośmiu lat pozyskując 619 mln euro (wyłączając opcję nadsubskrypcji).
  • Prywatyzacyjne IPO ENAV SpA na Borsa Italiana było pierwszym znaczącym IPO po decyzji Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia UE i pozyskało 834 mln euro.
  • IPO Med Life, prywatnej spółki z sektora opieki zdrowotnej, było największym prywatnym IPO na giełdzie w Bukareszcie w ostatnich 10 latach.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here