Naga MarketsChociaż kryptowaluty coraz odważniej trafiają do świadomości opinii publicznej, to stojąca za nim technologia blockchain cały czas jest tematem nieznanym. Zmienić chce to między innymi Andrzej Horoszczak, twórca filmy Billon, który dołącza do grona przedsiębiorstw znad Wisły pragnących zaprezentować alternatywne zastosowanie dla rozproszonego rejestru.


Technologia do transferu cyfrowej gotówki zrewolucjonizuje rynek płatności?

Przedsiębiorstwo Billon reprezentowane przez A. Horoszczaka zaprezentowała własną wersję blockchaina – rozproszoną ksęgę główną, pozwalającą między innymi na bezpieczny oraz tani przesył cyfrowej gotówki. Biznesmen mierzy wysoko chcąc wprowadzić produkt na światowe salony, czyniąc z niego globalny standard.

„Technologie blockchainowe mogą zmienić sposób funkcjonowania całych gospodarek. To rewolucja na miarę wynalezienia komputera. A technologia Billona jest wiele lat do przodu względem blockchaina, na którym bazuje bitcoin”stwierdza Horoszczak w rozmowie z portalem Forbes.

Powyższe stwierdzenie jest niezwykle odważne, jednak zdaniem właściciela Billona całkowicie nieprzesadzone. Swoją technologię Horoszczak określa mianem „iPhone’a dla rynku finansowego”. Firma proponuje coś w rodzaju blockchaina drugiej generacji, przy większym rozproszeniu rejestru i wyższym poziomie zaawansowania. Billon ma pozwolić na przechowywanie i transferowanie nie tylko tazw. Sum haszowych ale całego zbioru danych.

A, Horoszczak, Billon

„Jesteśmy w stanie zapisać w blockchainowej chmurze dużo więcej danych i realizować transakcje finansowe najszybciej na świecie. Mogę przesłać pieniądze z Polski do Anglii w takim czasie, jaki zajęłoby mi wyjęcie ich z kieszeni i przekazanie ich panu przy tym stole” – tłumaczy Horoszczak portalowi Forbes.

Jak się okazuje, powyższe nie są tylko pustymi frazesami, ale przekuły się już na realne działania. Do tej pory Billon przekonał do swojej technologii kilka dużych instytucji finansowych (Plus Bank, HSBC, Alior Bank) oraz podmioty z innych gałęzi gospodarki. W zeszłym roku produkt został również dopuszczony przez brytyjskie FCA do piaskownicy regulacyjnej (ang. regulatory sandbox) umożliwiającej projektom fintech testowanie proponowanych przez siebie rozwiązań.

Aby projekt udało się w pełni zrealizować potrzebny jest jednak kapitał. Do tej pory spółka pozyskała ponad 20 milionów złotych – między innymi od prezesa ITI, Wojciecha Kostrzewy oraz wieloletniego prezesa PZU, Andrzeja Klesyka. W tym roku firma chce zgromadzić kolejne fundusze – w rundzie A liczy na zebranie co najmniej 10 milionów USD podczas rozmów biznesowych w Singapurze i Londynie.

Kolejni Polacy inwestują w technologię Blockchain

Chociaż osoby związane z „tradycyjnymi” rynkami finansowymi patrzą raczej nieprzychylnie i z dozą dużego dystansu na dynamicznie rozwijające się uniwersum kryptowalut, to stojąca za nimi technologia rozproszonego rejestru (ang. distributed ledger) stanowi już łakomy kąsek mogący znaleźć szerokie zastosowanie w finansach.

Przedsiębiorstwo technologiczne IBM Przy współpracy z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych (KDPW) poinformowało, że pracuje nad pionierskim projektem z wykorzystaniem technologii blcokchain, przeznaczonym dla rynków kapitałowych w Polsce. Usługa eVoting ma na celu zwiększenie zaangażowania inwestorów w głosowanie uchwał walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Jest to unikalne narzędzie do oddawania głosów drogą korespondencyjną przy wykorzystaniu bezpiecznego środka elektronicznej komunikacji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu transparentności.

Warto zauważyć, że KDPW nie jest pierwszą polską instytucją, która zainteresowała się technologią rozproszonego rejestru. Podobny krok wykonało również PKO BP, które opracowało platformę do weryfikacji dokumentów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here