Naga Markets

To pierwsza kryptowaluta bez blochchaina. Jest to nowy zdecentralizowany rejestr. Projekt IOTA został stworzony jako oprogramowanie open-source czyli tzw. otwarto-źródłowe. Była ona inspiracją dla twórców, którzy rozwiązują jej problemy przy użyciu ukierunkowanego wykresu acyklicznego (ang. directed acyclic graph – DAG) – the Tangle. Można powiedzieć, że jest to waluta inspirująca się blockchainem, która jednak sama blockchainu nie ma.

IOTA – co to jest?

Jednym z najlepszych rozwiązań tego projektu jest brak opłat za transakcje, które realizowane są w czasie rzeczywistym. Rejestrator Tenagle rozlicza transakcje z pominięciem zmiennych kursów walutowych i innych opłat. Dane przechowywane są w bezpieczny i sprawdzony sposób, uniemożliwiający ich utracenie lub zagubienie.Cena IOTA

Kurs IOTAPoczątki IOTA

IOTA powstała 17 lipca 2016 roku. Jest ona wynikiem przeprowadzonego w 4 kwartale 2015 roku ICO, podczas którego zebrano 1337 BTC wartych wówczas 584 tys. USD. Projekt ten powstał jako technologia integralności danych i urządzeń przemysłowych dla Internetu rzeczy* (ang. Internet of Things – IoT) -. Ponadto w obszarze zainteresowania znajdują się mikrokontrolery, czujniki, inteligentne miasta, systemy adaptacyjne. Krótko mówiąc IOTA celuje w bycie kręgosłupem Internetu rzeczy.

Twórcy: IOTA foundation

David Sønstebø (Founder)
Dominik Schiener (Co-Founder)
Sergey Ivancheglo (Co-Founder)
Dr. Serguei Popov (Co-Founder)
Per Lind
Dr. Carsten Stöcker
Prof. Gideon Samid
Dr. Navin Ramachandran
Dr. Mervyn G. Maistry
David A. Cohen
Wilfried Pimenta de Miranda
Regine Haschka Helmer

* Internet rzeczy – koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze. Podstawowym celem Internetu rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym. Podstawą rozwoju inteligentnych przestrzeni jest dostarczenie technologii, która zapewni ich realizację. Szacuje się, że w 2020 roku będzie podłączonych do sieci od 25 mld do 50 mld urządzeń a jej wartość w roku 2019 wyniesie 1,3 bln dolarów.

AVA Trade

Specyfikacja IOTA

Z uwagi na zastosowanie protokołu o nazwie „Tangle”, który oparty jest na technologii DAG(ang. directed acyclic graph), IOTA znacząco różni się od większości popularnych kryptowalut. W tradycyjnym blockchainie, różne transakcje są powiązane ze sobą w blok i dopiero potem weryfikowane przez górników. W Tangle, każda pojedyncza transakcja formuje nowy blok i weryfikuje się sama. Aby wszystkie się udało, najpierw muszą zostać zweryfikowane dwie losowo wybrane transakcje z sieci. Dzieje się to na podstawie uproszczonej wersji znanego z Bitcoina proof-of-work (POW), tak więc możnaby powiedzieć, że transakcje nie są bezkosztowe. Jednak ilość pracy wymagana przez PoW jest tak niska, że każde urządzenie może tego dokonać, więc w praktyce koszt transakcji nie istnieje.

Dzięki temu, że każda następna transakcja weryfikuje dwie pozostałe w sieci, system sam dopasuje się do wzrostu popularności. Fakt ten sprawia, że IOTA jest bardzo dobrze skalowalna. Zapomnieć można więc o czymś takim jak wielkość bloku.

Brak opłat oraz niewymagający model Proof of Work pozwala na stosowanie mikropłatności, które w wypadku niektórych kryptowalut są nieopłacalne (koszt transakcji często przewyższa kwotę transakcji).

Największym plusem tej kryptowaluty jest to że nie ma w niej opłat transakcyjnych.

Cechy:

  • Nieskończona skalowalność,
  • lekka konstrukcja,
  • brak opłat transakcyjnych,
  • brak bloków,
  • brak wydobycia,
  • POW do zatwierdzania transakcji,
  • obsługiwany przez procesory JINN w przyszłości,

Mining IOTA

Wszystkie tokeny IOTA zostały wygenerowane w pierwszym węźle i znajdują się już na rynku. Nie zachodzi zatem proces kopania tej kryptowaluty.

Ciekawostka

Wartość pojedynczego tokena IOTA jest tak mała, że wartość tej kryptowaluty podaje się za 1 MIOTA czyli 1 milion IOTA.

Informacje podstawowe o walucie IOTAŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBlok po 22 – 13 grudnia 2017: CAD/JPY, AUD/JPY
Następny artykułOpcyjny poranek: NZD/USD – call, EUR/CAD – call
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here