Naga Marketslogo iostW zalewie ICO, które ostatecznie nie wprowadzają na rynek niczego nowego, Internet of Services (IOST) jawi się bardzo intrygująco. Firma stojąca za projektem chce wdrożyć przełomowe rozwiązania pod względem „bezpiecznego sposobu decentralizacji skalowalnego rejestru”. Dziś działa już jej TestNet, który obsługuje 7000-8000 transakcji na sekundę


Jeśli od pojęcia „decentralizacja skalowalnego rejestru” zabolały Was zęby, śpieszymy z odtrutką. Nie jest to żadne tajemne zaklęcie, a problem starają się już rozwiązywać tak znane w świecie kryptowalut projekty jak Ethereum, EOS, NEO oraz Cardano. Dziś wszystkie są już notowane pośród top 10 największych projektów pod względem kapitalizacji.

Na trudne słowa, łatwe definicje

Choć inżynierowie uwielbiają  nierzadko trudne definicje i pojęcia, w tym tekście – używając oczywiście uproszczeń (mam nadzieję, że wszyscy czytelnicy z tytułami naukowymi nam to wybaczą!) – postaramy się wyjaśnić problem w bardziej przystępny sposób.

Otóż, wraz ze wzrostem popularność kryptowalut rosną wymagania co do możliwości i wydajności ich sieci (blockchainów). Pamiętacie zapychanie się blockchainów bitcoina czy ethereum? Zespół IOST chce, by ich projekt nie miewał takich problemów. Dlatego w nowatorski sposób buduje koncepcję w pełni skalowalnej i dostosowanej do wymogów rosnącego rynku kryptowaluty. I rynek odpowiada, że tego też chce. Podczas mającego miejsce na początku 2018 r. ICO projektowi udało zebrać się 31,3 mln dolarów od inwestorów zainteresowanych wsparciem ich prac nad rozwiązaniem problemu skalowalności.

Oczywiście możecie od razu wejść na stronę internetową projektu, śledzić ich konto na Twitterze, zajrzeć na bloga oraz stronę w portalu GitHub i (ktoś tu chyba lubuje się mediach społecznościowych) dołączyć do nich na platformach Telegram oraz Reddit, ale na wstępnie zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Technologia, głupcze!

O co jednak tyle krzyku? To, co sprawia, że IOST staje się poważnym graczem na rynku technologii (a wkrótce może giełd) jest jego token. Szczegóły zostały przedstawione w dokumentacji technicznej, a ponieważ jest to całkiem zawiła lektura, postanowiliśmy wam ją ponownie streścić.

Prawdopodobnie jedną z najbardziej intrygujących cech IOST jest podejście do zabezpieczonego, skalowalnego algorytmu konsensusu, czyli – znowu mówiąc ludzkim językiem – metody ustalania, która transakcja w blockchainie zostaje zatwierdzona i dodana do bloku. Popularny dziś algorytm Proof-of-Work (PoW) nie jest z natury skalowalny. Ma też inne wady, które mogą negatywnie odbić się na funkcjonowaniu projektu. Wprowadza choćby zagrożenie związane z centralizacją, ponieważ posiadacz większej liczby tokenów automatycznie zyskuje ich coraz więcej w ramach nagrody.

IOST wdraża w odpowiedzi algorytm Proof-of-Believability (PoB). Chce stworzyć zdecentralizowany proces weryfikacji bloków, który w praktyce może obsługiwać aż 100 000 transakcji na sekundę. Aby to osiągnąć, PoB dzieli wszystkie węzły łańcuchów na dwie grupy: wiarygodne (ang. believable) oraz zwykłe. Tego typu podział rozpoczyna dwuetapowy proces weryfikacji.

Kolejnym elementem projektu jest Efficient Distributed Sharding (EDS), który pozwala na nieskończoną skalowalność łańcuchów bloków poprzez dzielenie sieci węzłów na mniejsze grupy. Zaleta? Zwiększenie przepustowości systemu, a tym samym mniejsze zagrożenie zapchania.

Pracoholicy?

Niedawno pisaliśmy artykuł dotyczący raportu o ICO. Wynikało z niego, że sporo projektów z tego rynku nie rozwija się lub robi to zbyt wolno. Nie udało nam się zbadać, czy pracownicy IOST to pracoholicy czy tylko profesjonaliści, ale… wyprzedzają już swój harmonogram prac ustalony w roadmap (która to została ostatnio zaktualizowana i znajdziecie ją TUTAJ)!

Pierwotny plan zapowiadał uruchomienie testnetu, Everest v1.0 w Q1 2019 r. oraz premierę mainnetu zaplanowaną na Q3 2019 r. Nowa wersja roadmapy zapowiada oficjalną premierę sieci IOST w Q1 2019, zdecentralizowane aplikacje, aplikacje komercyjne oraz wsparcie łańcuchów bocznych są zaplanowane na Q2 2019.

Czy ta pracowitość przełoży się na wyniki komercyjne i popularność projektu? Zobaczymy zapewne wkrótce. Token IOST dostępny jest m.in. na Binance, Huobi czy OKEx.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here