Naga MarketsXTB, DAX30, Sunex, Ambra, itp.: na czym zarobili Czytelnicy Comparic.pl w 2020 r.?Facebookowa grupa „Zyskowna strona giełdy” prowadzona przez portal Comparic.pl przekroczyła liczbę 30 tysięcy użytkowników. W związku z tym postanowiliśmy spytać członków grupy i jednocześnie naszych Czytelników jakie były ich najbardziej oraz najmniej udane inwestycje w 2020 roku. Wśród wymienionych spółek z polskiego parkietu, które generowały zadowalające stopy zwrotu przewijały się Ambra, PZU, Grodno, Mercator, Airway Medix, XTB, czy też Sunex.

  • Comparic.pl zorganizował konkurs, w którym inwestorzy dzielili się swoimi najlepszymi i najgorszymi inwestycjami z 2020 r.
  • Najciekawsze odpowiedzi zostały nagrodzone książkami dotyczącymi tematyki inwestycyjnej. Odpowiedzi laureatów zacytowano w poniższym artykule
  • Wśród pięciu zwycięzców najmniej trafne decyzje inwestycyjne dotyczyły spółek: CD Projekt, PKN Orlen, Alior Bank, Lotos, OncoArendi Therapeutics

Koronawirusowa zmienność przyniosła rekordowe stopy zwrotu w 2020 r.

Chociaż WIG20 kończył 2020 r. z siedmioprocentową stratą, to poszczególne spółki wchodzące w jego skład zapewniały zadowalające stopy zwrotu. Część inwestorów wykorzystała również spadkową zmienność indeksu polskich blue chipów do rozgrywania pozycji krótkich. To właśnie one zapewniły Filipowi, jednemu z naszych czytelników, najwyższe stopy zwroty w dotychczasowej przygodzie z inwestowaniem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rok 2020 był dla mnie najlepszym rokiem pod kątem stopy zwrotu z giełdowego portfela. Przełom lutego i marca, to czas, kiedy zająłem pozycje krótkie na kontraktach terminowych na WIG20, nie tradowałem, dosłownie kilka transakcji, ale za to biorąc pod uwagę poziom dźwigni 1:20, każda z nich dała mi minimum 50% zysku z zainwestowanego kapitałukomentował Filip.

W kolejnych miesiącach kupował również spółki z sektora biotechnologicznego. Chociaż miały one niewielki udział w jego portfelu inwestycyjnym, to mimo wszystko pozwoliły sporo zarobić.

Jak szczerze przyznaje Filip, w 2020 zabrakło mu lepszego panowania nad swoimi emocjami, co pozwoliłoby zmaksymalizować osiągnięte w ubiegłym roku zyski.

„Giełda to najprostszy sposób zarabiania, jaki w tym roku poznałem”

Dla wielu inwestorów rok 2020 był niezwykle trudny pod względem decyzji inwestycyjnych w związku z nietypową zmiennością oraz bezprecedensowym zachowaniem rynków. Zeszłoroczne wydarzenia przyciągnęły jednak do inwestycji również wiele nowych osób, wśród których znalazł się Piotr, który o giełdę nazywa „Najprostszym sposobem zarabiania”, jaki poznał w ostatnich miesiącach.

– Kiedyś myślałem, że żeby coś zarobić to trzeba bardzo ciężko pracować. Giełda pokazuje, że zarabianie to nie musi być wcale ciężka praca (…). Wystarczy dobra analiza faktów. Najbardziej zadowolony jest z inwestycji w gospodarkę niemiecką – ETF DAX. Dzięki niej udało mi się dobrze zbudować stały zysk. Mimo pandemii, ten indeks nie notował gigantycznych strat – komentował Piotr. W skali całego roku kontrakt ETF na niemiecki indeks zyskiwał ponad 13%.

Dla Piotra, podobnie jak z pewnością dla wielu innych polskich inwestorów, najgorszą inwestycją okazał się zakup akcji CD Projekt w nieodpowiednim momencie.

Ambra, PZU i Grodno na plus. Nieudane wejście w PKN Orlen i Alior Bank

W roku 2020 kolejny z naszych Czytelników (również o imieniu Filip) dokonał przerzucenia większej części swoich oszczędności w kierunku akcji. Zmienność jaka panowała na rynkach w roku 2020 pokazała jego zdaniem jak ważna jest psychologia podczas inwestowania oraz stoicki spokój.

Do swoich najbardziej udanych inwestycji zalicza wejście w Ambrę, PZU oraz Grodno, o których pisał między innymi w ten sposób:

Ambra – jedna ze spółek, z której najbardziej jestem zadowolony, gdyż udało się ją nabyć w dość atrakcyjnym momencie, w obliczu sporej niepewności rynkowej w marcu. Pomimo pandemii spółka była w stanie utrzymać lepsze rezultaty, jeśli chodzi o sprzedaż niż sam się spodziewałem – komentował Filip.

Do nieudanych inwestycji zalicza natomiast wejście w PKN Orlen oraz Alior Bank. W tym pierwszym przypadku wynikało to ze zbyt wczesnej decyzji o zakupie, w drugim przypadku również. Zdaniem naszego Czytelnika mógł postawić na inne spółki z tego sektora, co pozwoliłoby osiągnąć lepsze stopy zwrotu.

Złoto i zagraniczne ETF-y odkryciem 2020 roku dla Karola

Czytelnik Karol, który w 2020 roku dokonał zakupu dużej ilości spółek z polskiego parkietu, między innymi walorów dywidendowych takich jak Wawel, Stalprofil, PKO BP oraz Dębica, dokonał również sporo zmian w swoim portfelu, stawiając na dywersyfikację. Pomogło mu w tym między innymi złoto oraz rosnąca oferta zagranicznych ETF-ów w polskich domach maklerskich.

– W listopadzie, kiedy ceny złota spadły i kurs dolara był korzystny zakupiłem złoto – w perspektywie wieloletniej, myślę, że przy niejednym kryzysie będzie to dla mnie gwarancja spokoju. Domy maklerskie otworzyły się na zagraniczne ETF-y, co skłoniło mnie do przerzucenia części środków w ten produkt, tak aby zdywersyfikować ryzyko i posiadać aktywa notowane w obcej walucie. Wcześniej regularnie dokonywałem zakupów Obligacji Skarbowych na okres 10 lat indeksowanych inflacją, szukałem atrakcyjnych lokat – rok 2020 skłonił mnie do dywersyfikacji, odważniejszych zakupów przy uprzednim ustaleniu horyzontu czasowego i analizie ryzyka i wcześniejszej inwestycji w wiedzę – komentował Karol.

Wśród nieudanych inwestycji wymienia Lotos: akcje zakupione w kwietniu po około 55 zł.

Rok 2020 pod względem dynamiki wydarzeń giełdowych był absolutnie wyjątkowy, po podliczeniach inwestycyjnie był to dla mnie najlepszy rok, natomiast cieszę się, że udało mi się zdywersyfikować portfel, który powinien dać mi spokój w dłuższym horyzoncie czasowym i w roku 2021 nie będę musiał tak aktywnie zarządzać portfelem, natomiast na pewno będę dalej wyszukiwał ciekawych spółek pod kątem bardziej ofensywnych inwestycji – podsumował Karol.

XTB oraz Sunex kupione dopiero w listopadzie również dały zarobić

Sławek swoją przygodę z GPW zaczął dopiero w listopadzie 2020 roku, zachęcony między innymi programami emitowanymi w Comparic24.tv. Jego pierwsze inwestycje to zakup XTB oraz Sunex, które w dwóch ostatnich miesiącach ubiegłego roku gwarantowały bardzo atrakcyjne stopy zwrotu.

– Najgorszą inwestycją 2020 był zakup OncoArendi Therapeutics, kupiłem niestety w szczycie, po czym przyszła korekta. Na szczęście w porę zareagowałem i straciłem tylko 5%, ale dzięki moim udanym transakcjom na XTB i Sunex nie musiałem się martwić – komentował Sławek.

Jeżeli również chcesz się podzielić swoją historią inwestycyjną lub wymienić opinie na temat poszczególnych inwestycji dołącz do „Zyskownej strony giełdy” największej prywatnej grupy na Facebooku poświęconej inwestycjom na GPW (i nie tylko).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here