Naga MarketsBrexit wchodzi w decydującą fazę. Odczuje to funt brytyjski

Następnych kilka miesięcy dla inwestujących i spekulujących na funcie szterlingu na pewno nie będzie nudnych. Główny negocjator Unii Europejskiej ds. Brexitu, Michel Barnier, obiecał zaoferowanie Wielkiej Brytanii bezprecedensowego partnerstwa, w wyniku czego waluta UK gwałtownie wzrosła o ponad 1 procent pomimo, że Barnier już wcześniej sygnalizował podobne plany. W związku z ostrzeżeniem obu stron przed ryzykiem braku porozumienia inwestorzy będą coraz bardziej wyczuleni na nagłówki dotyczące Brexitu, co przełoży się również na większa zmienność szterlinga.


Zmienność jeszcze konsoliduje, jednak swingi coraz silniejsze

„Trudne w określeniu jest to, czy informacje są jedynie szumem politycznym, czy też rzeczywiście wskazują na prawdopodobieństwo braku porozumienia przed Brexitem” – twierdzi Mike Amey, prezes Pacific Investment Management Co. Chociaż uczestnicy rynku nadal uważają „no deal Brexit za coś mało możliwe”, to jest to perspektywa, która obciąża walutę. Brytyjscy ustawodawcy kończą wakacje i wracają z nich bez poważniejszych postępów.

Powrót zmienności. Ruchy rynkowe coraz silniejsze. Źródło: Bloomberg

Po tym, jak sekretarz ds. Brexitu w Wielkiej Brytanii, Dominic Raab przyznał, że październikowy termin negocjacji może zostać przesunięty, coraz częściej mówi się o dodatkowym nadzwyczajnym szczycie Wielkiej Brytanii i UE w listopadzie, jak również o dwóch spotkaniach już zaplanowanych na październik i grudzień.

“Michel Barnier powiedział, że jest “zdecydowanie przeciwny” propozycjom May dotyczącym przyszłego handlu, który doradza europejskim producentom samochodów, że będą musieli używać mniej brytyjskich części samochodowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. W wywiadzie dla niemieckiej gazety powiedział: “mamy spójny rynek dla towarów, usług, kapitału i ludzi – nasz własny ekosystem, który rozwijał się przez dziesięciolecia. Nie można z nią grać, wybierając części”. Dodał także, że porozumienie o wyjściu jest negocjowane w około 80% i będzie blisko celu, jeśli znajdą “pragmatyczne i realistyczne rozwiązanie dla Irlandii Północnej” – informował zespół analityczny XTB w porannym komentarzu.

GBP/USD H1 – funt otwiera tydzień z luką spadkową

Kluczowe wydarzenia, które czekają nas w kolejnych miesiącach:

  • 4 września: Powrót Parlamentu z wakacji letnich
  • 30 września: 3 października: Konferencja partii konserwatywnej
  • 17-18 października: Szczyt UE. Początkowy termin przedstawienia projektu porozumienia w sprawie przyszłych stosunków
  • 31 października: Pierwotny termin zakończenia rozmów
  • Listopad: Potencjalny szczyt nadzwyczajny, jeszcze niepotwierdzony
  • 13-14 grudnia: Szczyt UE. Postrzegany jako opcja awaryjna do sfinalizowania porozumienia
  • 29 marca 2019: Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską.

Coraz więcej przeciwności na horyzoncie

Wielkimi krokami zbliża się również konferencja partii konserwatywnej pod wodzą Theresy May. W momencie gdy pogłoski związane z zagrożoną pozycją Premier w związku z lipcowymi rezygnacjami urzędników wysokiego szczebla przeminęły, wrześniowe zgromadzenie nadal znajduje się na radarze ryzyka. Główni członkowie partii nadal sprzeciwiają się bowiem obecnemu stanowisku negocjacyjnemu..

Zakładając, że May przetrwa konferencję partii i wyjdzie z niej bez szwanku, to zegar i tak działa na jej niekorzyść. Premier musi osiągnąć porozumienie w najistotniejszych i najbardziej drażliwych kwestiach, między innymi granicy z Irlandią.

Wydarzeniem, na którym należy się skupić, jest prawdopodobnie listopadowy szczyt UE, ponieważ będzie to ostatni praktyczny moment na wypracowanie ostatecznego porozumienia i doprowadzenie do jego ratyfikacji przez parlamenty krajowe wszystkich członków UE przed marcem 2019 r.

Zarządzający portfelem Allianz Global Investors w Wielkiej Brytanii Michael Riddell liczy na nieoczekiwany rajd funda szterlinga. “Niespodziewane komentarze stwierdzające coś rozstrzygającego mogą mieć silny wpływ na szterlinga, doładowując go dodatkowymi falami zmienności”, powiedział Riddell.

Zobacz również: Wielka Brytania z tytułem króla walut pomimo Brexitu

Asymetria ryzyka na różnych rynkach

W przypadku zawarcia umowy przez Wielką Brytanię przed końcem roku, funt powinien zyskiwać, brytyjskie gilty natomiast tracić. Jednak większość inwestorów skupia się na negatywnych wiadomościach, które zazwyczaj silniej wpływają na rynek. Scenariusz zakładający brak porozumienia doprowadziłby do gwałtownego spadku, podczas gdy zawarcie umowy spowodowałoby jedynie stopniowy wzrost, ponieważ konieczne byłoby jeszcze dopracowanie szczegółów.

Analitycy są zgodni, że niepowodzenie w zawarciu umowy doprowadzi do szybkiej zmiany ceny, tak jak miało to miejsce w czerwcu 2016 roku. Właśnie wtedy Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem struktur europejskich, a funt tracił do dolar ponad 8%.

Wszystko to, wraz z prawdopodobnym trudnym głosowaniem nad zmianami w brytyjskim parlamencie, stanowi cięzką drogę dla inwestorów przed ostatecznym Brexitem. W obliczu dużej niepewności wielu zarządzających funduszami zachowuje ostrożność.

“Bardzo trudno jest inwestować, kiedy nie masz lepszego wglądu niż ktokolwiek inny w przebieg negocjacji”, powiedział Paul Lambert, szef działu zarządzania walutami i portfelem w Insight Investment, który posiada neutralne podejście do GBP. “Można by się domyślać i mieć rację, ale byłoby to trochę więcej niż zgadywanie”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here