Naga Markets

Uczestników rynku giełdowego możemy podzielić na spekulantów i inwestorów. Definicje różniące obie te grupy mogą być różne. Spekulanta zwykle wyróżnia podejście krótkoterminowe, nastawia się on na zarobek wynikający ze zmian kursów, czasem gra na wzrosty, czasem na spadki.

 • Liczy się zmiana ceny, a nie wartość spółki, której papiery nabywa.
 • Z drugiej strony inwestor, jest to osoba, która chce utrzymywać akcje dlatego, że to firma ma solidne fundamenty i z jego analizy wynika, że cena akcji jest korzystna.
 • Czerpie on pożytki z dywidend lub z długoterminowej aprecjacji kursu.
 • Działa zgodnie ze zwoją strategią, co nie wyklucza sprzedaż akcji w oparciu o zawyżone ceny (np. pod koniec hossy).
 • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Inwestuj jak Benjamin Graham

Ojcem inwestowania w wartość jest Benjamin Graham, który w 1949 roku wydał książkę „Inteligentny Inwestor”. Jego uczniem był słynny Warren Buffett, uważany za najwybitniejszego inwestora wszechczasów. W swojej publikacji Graham zawarł wiele wskazówek jak nabywać walory akcyjne. Jak twierdzi: do inwestowania nie potrzeba wysokiego IQ, szczegółowego rozeznania w biznesie czy dostępu do informacji. Wystarczy stabilna struktura intelektualna, która umożliwia podejmowanie decyzji i broni przed emocjami.





Opanowanie emocji jest kluczowe, autor w sposób obrazowy opisał giełdę jako niezrównoważoną kobietę, która przychodzi do nas i codziennie oferuje nabycie akcji. Jej nastrój się waha. Niekiedy ceny za akcje są zaniżone (bessa), a niekiedy zbyt wysokie (hossa). Zwykle oferty powinno się ignorować, ale gdy właśnie mamy do czynienia ze skrajnymi nastrojami, to warto z panią giełdą handlować. Podczas pesymizmu można kupić przecenione solidne walory i ewentualnie je sprzedać gdy będą przewartościowane.

W jaki sposób należy wybrać dobre spółki do portfela? Jak można się domyślić, nie jest to sprawa banalna, ale w książce znajdziemy kilka cennych i konkretnych wskazówek jaka powinna być spółka będąca potencjalnie dobrą inwestycją, jej cechy to:

 • Odpowiednia wielkość.
 • Silna kondycja finansowa. Aktywa bieżące 2 razy wyższe niż bieżące zobowiązania.
 • Ciągłe zyski przez ostatnie 10 lat.
 • Dywidenda przez 20+ lat.
 • Dochody na akcje rosnące przynajmniej o 1/3 w ciągu 10 lat.
 • Umiarkowany stosunek ceny do zysków. Wskaźnik C/Z nie wyższy niż 15. Zysk możemy uśrednić z ostatnich 3 lat.
 • Umiarkowany stosunek ceny do wartości księgowej. Nie więcej niż 1,5. Natomiast dziś coraz więcej firmy bazuje na wartości niematerialnej – licencje, znaki towarowe, marka itp. Warto mieć na uwadze.

Graham sugerował mnożenie współczynnika P/E x P/BV i sprawdzenie czy nie przekracza on 22,5.

Jeśli temat Cię zainteresował, to zapraszam do obejrzenia i wysłuchania streszczenia najważniejszych kwestii z „Inteligentnego Inwestora”, który zamieszczony został na moim kanale na YouTube.

Autor: dr Wojciech Świder

AVA Trade



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









 • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs dolara nadal najmocniejszy. Euro (EUR/USD) w dół
Następny artykułJak łapać duże ruchy na rynku Forex? – Nial Fuller
Strefa autorów gościnnych to szansa dla przedstawicieli branży oraz niezależnych traderów, aby publikować swoje artykuły na łamach Comparic.pl. Jeżeli masz coś ciekawego do przekazania, to skontaktuj się z nami pod redakcja@comparic.pl w sprawie strefy UGC (user-generated content).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here