Naga MarketsZainteresowanie polskim rynkiem kapitałowym wśród rodaków nie słabnie. Na przestrzeni sierpnia przybyło niemal 7 tysięcy nowych rachunków maklerskich. Licząc od początku roku, jest ich natomiast już o pond 90 tys. więcej niż pod koniec 2019 r. W tym momencie domy maklerskie raportujące do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) obsługują ponad 1,335 mln rachunków maklerskich.

W odpowiedzi na tak spore zainteresowanie, Urząd komisji Nadzoru Finansowego (KNF) postanowił przeprowadzić społeczną kampanię informacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na konieczność świadomego inwestowania.

Nie ma bezpiecznych inwestycji

Już na wstępie komunikatu informacyjnego, Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że nie istnieje coś takiego jak “bezpieczne inwestowanie”. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem – im wyższa możliwa stopa zwrotu tym wyższe ryzyko.

– Nie daj się zwieść obietnicami wysokich zysków, innowacyjnych pomysłów biznesowych czy wysokich dotychczasowych wyników. Każda inwestycja wymaga odpowiedzi na pytanie – czy akceptuję ryzyko z nią związane i dopuszczam możliwość poniesienia straty. Weź pod uwagę, że nawet fundusze typu bezpiecznego (np. inwestujące w obligacje) mogą okresowo przynosić straty – wskazuje KNF.

Dywersyfikuj ryzyko

W dalszej części kampanii urząd zaleca, aby inwestować tylko te środki, które nie będą nam potrzebne w codziennym życiu i unikać przeznaczania wszystkich pieniędzy na jedną inwestycję.

– Lokując wolne środki w kilka różniących się od siebie produktów zmniejszasz ryzyko straty i możesz łatwiej wycofać środki nie będąc uzależnionym od jednej inwestycji – czytamy.

Czytaj dalej >Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułRafako ma umowę sprzedaży Rafako EBUS na rzecz ARP
Następny artykułKurs dolara już niedługo po 4 zł? Funt mocno w górę, euro i dolar także na plusie w poniedziałek 28 września 2020 roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here