Naga MarketsPolacy są raczej ostrożnymi inwestorami i preferują lokowanie swoich środków w mało ryzykowne aktywa. Pomnażają swoje pieniądze głównie za pomocą lokat lub obligacji. Jedynie niewielki odsetek społeczeństwa decyduje się na inwestycje w akcje. Wśród powodów takiego zachowania można wymienić m.in. niewielkie zaufanie do rynku kapitałowego czy poziom edukacji ekonomicznej społeczeństwa.

  • Niezależnie od tego, którym typem jesteśmy i jak podchodzimy do ryzyka, powinniśmy jednak zawsze pamiętać, że środki przeznaczone na inwestycje powinniśmy dywersyfikować.
  • Podejmowane decyzje powinny być także dostosowane do warunków – hossy lub bessy.
  • Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami.

 Gdzie są pieniądze Polaków?

Według raportu Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami (IZFIA) oszczędności Polaków wzrosły w 2019 r. o 8% r/r do poziomu około 1,563 bln zł. Inwestujemy je przede wszystkim bezpiecznie. Zgodnie z danymi  firmy Tavex, które podsumowują III kw. 2020 r. ponad połowa z oszczędzających umieszcza swoje środki na lokatach. Co piąty decyduje się na zakup nieruchomości lub akcji. Pozostała część szuka okazji do zarobienia poprzez ulokowanie funduszy w złocie lub obligacjach Skarbu Państwa. W 2020 r., zwłaszcza w pierwszej połowie, w związku z dużą niepewnością gospodarczą obserwowaliśmy także, że spora liczba naszych rodaków postanowiła próbować swoich sił na giełdzie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Historia pokazuje nam jednak, że takie zachowanie nie zawsze okazuje się dobrym pomysłem. Cofnijmy się, na przykład, do czasów kryzysu finansowego z 2008 roku, kiedy wiele osób straciło oszczędności na giełdzie. Najbezpieczniejsze opcje chronią przed możliwymi stratami, zwłaszcza w czasach kryzysów.

Dywersyfikacja kluczem do sukcesu

Podział naszego portfela inwestycyjnego na różne części znacznie ogranicza ryzyko poniesienia straty. Podejmując decyzje, należy wybierać różnorodne aktywa – obligacje, akcje, surowce, nieruchomości i lokaty. Jeśli chodzi o te ostatnie, obserwujemy, że Polacy zaczynają rezygnować z ich utrzymywania. Na rynku jest jednak kilka propozycji, które pozwalają zarobić w dłuższym lub krótszym terminie. W dobie bankowości elektronicznej, przenoszenie środków z banku do banku nie stanowi problemu, warto się więc rozejrzeć.

W Banku BFF Banking Group jest Lokata Facto. W wariancie kwartalnym i półrocznym pozwala ona zarobić 1,5% w skali roku. Rachunek depozytowy powiązany z lokatą oprocentowany jest natomiast 0,5% w skali roku. Lokatę łatwo jest otworzyć i jest dostępna całkowicie online.

Oszczędzanie na lokacie możemy potraktować wtedy, jako element opłacalnej i bezpiecznej dywersyfikacji portfela.

BFF Banking Group to firma z ponad 35-letnią historią.Grupa jest wiodącym bankiem dla dostawców administracji publicznej w Europie. BFF Banking Group działa we Włoszech, Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Polsce, Portugalii, Słowacji i Hiszpanii. Jest również aktywny w Niemczech, Holandii i Irlandii z lokatami terminowymi on-line, obsługując łącznie 12 krajów w całej Europie. BFF jest notowany na Włoskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Właścicielem wspomnianych w artykule marek, tj. Lokata Facto oraz BFF Banking Group, jest Banca Farmafactoring S.p.A.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here