Naga MarketsInwestowanie poprzez certyfikaty Turbo od ING. Jak działa ten instrument?Certyfikaty Turbo oferowane przez ING pozwalają inwestorom naśladować instrumenty bazowe z wykorzystaniem dźwigni finansowej, co przekłada się na zwiększenie zysków (lub strat). Instrument ten posiada wiele zalet, takich jak szeroki wybór aktywów bazowych, czy też notowanie na GPW w złotówkach (zakup z każdego konta maklerskiego), jednak należy pamiętać, iż jest to instrument o podwyższonym ryzyku, podkreśla Bartosz Sańpruch w trakcie wykładu Invest Cuffs.

  • Certyfikaty turbo opierają się o instrumenty bazowe, czyli akcje krajowe, akcje zagraniczne, surowce, obligacje, pary walutowe i indeksy.
  • Korzystają one z dźwigni, co oznacza wyższe zyski (lub straty).
  • Wśród zalet wymienić można możliwość nabywania za pomocą IKE/IKZE, czy też fakt, że dostępne są na GPW (łatwy dostęp w złotówkach).

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestowanie na rynkach zagranicznych

Aby zacząć inwestować na rynkach zagranicznych należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach z tym związanych. Po pierwsze, często niezbędne może okazać się otwarcie dodatkowego konta maklerskiego, które umożliwi nim inwestowanie na zagranicznych parkietach. Po drugie, transakcje na rynkach zagranicznych z reguły cechują się wyższymi prowizjami (względem GPW).

Zobacz również: PGE i Tauron liderami WIG20. Podsumowanie kwietnia z Pawłem Małmygą (BM PKO BP)

Niezbędne jest również branie pod uwagę konieczności przewalutowania, a więc i ryzyka kursowego, które skutecznie może zjeść wypracowane zyski (lub też je powiększyć). Warto też pamiętać o trudniejszym dostępie do notowań (szczególnie tych w czasie rzeczywistym).

Certyfikaty Turbo

Jest to produkt oferowany przez bank ING. Jak podkreśla prelegent wykładu Invest Cuffs, jest to instrument z dźwignią finansową o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym, tak więc możliwa jest strata całości powierzonego kapitału. Certyfikaty turbo dostępne są na wzrosty/spadki akcji, indeksów, surowców, obligacji lub kursów walut.

Do ich zalet należą m.in. konkurencyjne stawki prowizji (jak na polskim rynku akcji), notowanie w złotówkach (brak ryzyka walutowego), czy też możliwość zakupu na kontach IZE/IKZE. Sam handel odbywa się za pomocą dowolnego konta maklerskiego, które ma dostęp do GPW, wiec nie jest wymagana dodatkowa umowa, podkreśla, Bartosz Sańpruch.

Na chwile obecną oferowane są 42 instrumenty bazowe, wśród których wymienić można obligacje (Niemiec i USA), akcje spółek polskich (m.in. CD Projekt, KGHM, Orlen, Dino), akcje zagraniczne (m.in. Nokia, BMW, Deutsche Bank), surowce (takie jak złoto, czy też Ropa Brent), indeksy (m.in. WIG20, DAX) i pary walutowe (np. USD/PLN, EUR/USD).

invest

Jak działa ten mechanizm?

– Certyfikaty Turbo to taki tracker z obniżoną kwotą zakupu za instrument bazowy. Taki prosty przykład: certyfikat akcyjny. Akcje kosztują (załóżmy) 20 zł. Emitent pożycza państwu (powiedzmy) 15 zł i wtedy cena certyfikatu, jaką emitent podaje na giełdzie, wynosi 5 zł. No i teraz państwo kupują certyfikat za 5 zł, emitent dokłada swoje 15 zł i następuje transakcja zakupu akcji pojedynczej, kosztującej 20 zł. Tu zakładamy prosty przykład certyfikatu long z mnożnikiem 1. – wyjaśnia Bartosz Sańpruch, Starszy menadżer produktu Grupy ING.

– I teraz kiedy ta akcja wzrośnie z 20 zł do 22 zł na tej samej sesji, no to wartość certyfikatu wzrośnie z 5 zł do 7 zł, czyli te 2 zł wzrostu zostało tak naprawdę dodane do wyceny certyfikatu przez animatora. Więc na tym poziomie jest to jak najbardziej tracker, śledzący nominalnie kurs instrumentu bazowego. Natomiast jak spojrzymy na procenty, 20 zł do 22 zł wzrostu daje 10% wzrostu instrumentu bazowego, natomiast z 5 zł na 7 zł, to mamy 40%. – dodaje także.

Koniecznie trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że mechanizm ten działa w obydwie strony, czyli zyski faktycznie są wyższe, jednak tak samo potencjalne straty. Jeśli ceny akcji spadają, to straty te są również mocniej odczuwalne.

Certyfikaty mają również wbudowane mechanizmy działające zbliżenie do stoploss, czyli ustanowione są bariery, zarówno dla long, jak i short. Oznacza to, że jeśli przykładowo ta bariera została ustawiona na poziomie 18 zł, a opisywana powyżej cena akcji (certyfikat typu long) spadnie właśnie poniżej 18 zł (czyli cena certyfikatu spadnie do 3 zł), to wtedy nastąpi zawieszenie obrotu certyfikatem, a jego posiadacze otrzymają wartość rezydualną, czyli to ile zostało ze sprzedaży.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji biomed lublin | giełda prognozy | komentarz giełdowy | stooq eur pln | mercator notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here