Naga MarketsBurton Malkiel o strategiach inwestowania, działaniach Rezerwy Federalnej i wzroście zainteresowania inwestowaniem wśród młodychNie ma zbyt wielu książek o inwestowaniu, które pozostawałyby aktualne przez ponad 40 lat po ich pierwszym wydaniu. „A Random Walk Down Wall Street”, wydana po raz pierwszy w 1973 roku, a obecnie w dwunastym wydaniu, jest jedną z nich. Burton Malkiel, autor wspomnianej książki, udzielił wywiadu portalowi MarketWatch.

  • Weteran rynku uważa, że młodzi ludzie traktują inwestowanie jako rozrywkę i hazard w czasie kwarantanny.
  • Według Malkiela, przy inwestowaniu ważna jest dywersyfikacja.
  • Ekspert z Wealthfront sądzi, że możemy znajdować się w pułapce płynności.   

Weteran ostrzega młodych inwestorów 

Malkiel, który pełni również funkcję szefa ds. inwestycji w Wealthfront, rozmawiał z MarketWatch o kilku ważnych wydarzeniach z ostatnich miesięcy. Na początku odniósł się do wzrostu liczby młodych ludzi, którzy chcą spróbować swoich sił w inwestowaniu, a także do działań FED-u.

Te artykuły również Cię zainteresują
Uważam, że dla wielu z tych osób jest to substytut hazardu sportowego. Nie sądzę, aby ktokolwiek, kto poświęca życie na naukę i pracę na giełdzie, nie miał instynktu hazardu. Inwestować jednosesyjnie i myśleć, że się naprawdę inwestuje, to jest to, co uważam za absolutnie niewłaściwe i mogące być po prostu katastrofalne dla tych ludzi. – ocenia ekspert.

Zobacz również: Wall Street w bańce spekulacyjnej? Nasdaq rośnie 8. dzień z rzędu

Jeśli chodzi o to, czy jest to właściwa polityka, myślę, że biorąc pod uwagę niezwykły charakter tej recesji, nie sądzę, aby Rezerwa Federalna miała jakikolwiek wybór. – mówi Burton Malkiel.

W kolejnej części wywiadu inwestor został zapytany o obligacje, a także inflację.

I czy przy tak ogromnej płynności na całym świecie istnieje możliwość, że nasz długi okres łagodnej inflacji lub nawet tendencji deflacyjnych, jak w Japonii, może się skończyć. Nie sądzę, by ktokolwiek z nas znał odpowiedź, ale powiedziałbym, że jeśli jesteś inwestorem patrzącym na perspektywę długoterminową i wszyscy słyszysz, że „inflacja jest martwa, nie będzie już nigdy więcej inflacji”, byłbym sceptyczny w tej kwestii. – twierdzi ekonomista.

Szeroka dywersyfikacja zamiast portfela 60/40

Prawdopodobnie znajdujemy się w pułapce płynności. Jeśli zaczniemy odczuwać presję inflacyjną, ludzie mogą dość szybko zacząć wydawać pieniądze. Jestem wystarczająco stary, by pamiętać, kiedy martwiliśmy się o inflację. Powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ my, ekonomiści, wykonujemy fatalną pracę, jeżeli chodzi o prognozowanie stanu gospodarki w dłuższej perspektywie. – przyznaje Malkiel.

Na koniec weteran rynku powiedział co sądzi o tradycyjnym portfelu akcji i obligacji 60/40 i jakie strategie poleca w swojej książce

Sądzę, że nie powinno się stosować portfela 60/40. Uważam, że powinniśmy stosować szeroką dywersyfikację. Co możesz zrobić? Pozwól mi zasugerować kilka strategii, o których mówię w książce. Jedna z nich to preferowane akcje. Można kupić bardzo dobrej jakości akcje uprzywilejowane, powiedzmy, w firmie takiej jak JPMorgan lub AT&T. Możesz kupić akcje uprzywilejowane ETF i uzyskać zwrot z dywidendy w wysokości 5,5%. Można nawet pomyśleć o zakupie wysokiej jakości akcji dających dywidendę. – mówi Malkiel.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here